×

Pse nuk duhet ta përdorni celularin në WC

Pse nuk duhet ta përdorni celularin në WC

· 3 · 93

  • Postime: 22999
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 25-06-2019, 23:34:41
 

Smartfonët janë kthyer në një pjesë të pandashme të jetës sonë dhe shumë nuk i heqin nga dora as kur hyjnë për të kryer nevojat e tyre personale.

Sipas studimeve të ndryshme, deri në 75% e njerëzve përdorin smartfonët edhe në tualet, por mjekët paralajmërojnë se mund të sëmureni duke bërë këtë gjë.

Një smartfon që merret me vete në tualet përmban deri në 18 herë më shumë mikrobe se një telefon tjetër. Vetë telefonat përmbajnë mikrobe të shumta, përfshirë edhe baktere ushqimi e pijesh. Me t’u përdorur në tualet, vend i cili njihet si më i pasuri në mikrobe, telefoni kthehet në një fole ku mikrobet edhe shumohen duke u kthyer në rrezik.

Rreziku shumëfishohet nëse një telefon përdoret nga më shumë se një person. Baktere të rrezikshme mund të ngjiten në telefonin tuaj dhe më pas të përhapen edhe tek të tjerët.

Po çfarë mund të bëjmë për të minimizuar rrezikun e përhapjes së infeksioneve?

Së pari mos e merrni kurrë smartfonin me vete në tualet dhe përpiquni të mos e përdorni duke ngrënë.

Dezinfektojeni rregullisht smartfonin tuaj, veçanërisht pasi e keni përdorur në tualet. Mos harroni të lani duart rregullisht, veçanërisht para se të largoheni nga tualeti dhe pasi keni prekur telefonat e të tjerëve. Lapsi.al

  • Postime: 1094
  • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#1 ne: 26-06-2019, 10:27:57
Une per vete e fus ne lavatriçe :D

  • Postime: 3163
  • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#2 ne: 09-09-2019, 14:01:20
Pasi harron te dalesh.
 

me duhet nje program!

Nisur nga DragonFire

Postimi i fundit 01-07-2006, 05:07:49
nga DragonFire
Si duhet te sillen femrat kur meshkujt s’duan te bejne seks !

Nisur nga Berni

Postimi i fundit 01-11-2006, 19:29:06
nga Capkenja
LEVIZUR: Duhet ta duam "zotin" apo ta kemi frikë ?

Nisur nga Aida

Postimi i fundit 07-04-2008, 21:45:21
nga Aida
Vendet me te keqija qe nuk duhet t’i vizitojme

Nisur nga Berni

Postimi i fundit 19-05-2008, 22:50:47
nga dreamm
si duhet me i ba follderat me password

Nisur nga guest27794

Postimi i fundit 02-05-2009, 16:35:54
nga ERALD NANO