×

SHBA, një diamant rozë shitet... 40 milionë dollarë!

SHBA, një diamant rozë shitet... 40 milionë dollarë!

· 2 · 205

  • Postime: 12163
  • Gjinia: Femer
dreamm
ne: 19-04-2013, 17:04:33
SHBA - Një diamant rozë 34,64 karatsh u shit në ankand në Nju Jork me një vlerë prej 40 milionë dollarësh, bënë të ditur burime zyrtare amerikane.

"I mbiquajtur 'Diamond Princess', guri i çmuar është një prej diamanteve më të mëdhenj dhe më të bukur rozë në botë", theksuan burimet zyrtare vendase.

Guri i çmuar i përkiste dikur familjes mbretërore të Hyderabad dhe që nga viti 1960, ai ishte në pronësi të kompanisë "Van Cleef & Arpels".

Kompania e kishte blerë këtë diamant 1,3 milionë dollarë. Rekordi i mëparshëm për një shitje diamanti ishte 24,3 milionë dollarë.
(a.k/ata/BalkanWeb)

  • Postime: 566
  • Gjinia: Mashkull
ciarli
#1 ne: 06-05-2013, 09:04:28
diamanti apo kryqi i te bardheve ka nje simbolike racionale qe bashke me njeriun, dhe njeriu i shendetshem eshte i bardhe, apo ka semundje te bardha here pas here,,, pra ky kryq i fese se bardhe nuk i pranon te zezat, hidrokarburet brenda materialit te tij dhe eshte nje shenjteri edhe ketu poshte ne token e vogel qe nuk po vizitohet nga alienet, apo nuk po gjen dalje ne oqeanin e hapur europian, plot me gjallesa te bardha, zemer mira.