×

Vajzat ruse, në syrin e të huajve

Vajzat ruse, në syrin e të huajve

· 21 · 5366

 • Postime: 27105
 • Gjinia: Mashkull
Berni
ne: 18-06-2008, 14:19:25
Prej kohësh bukuroshet ruse janë dukur tërheqëse për sytë e të huajve. Mbajnë gjithmonë syze dielli të mëdha dhe kapele bejsbolli mbi flokët e gjatë e të verdhë. Ecin në rrugë duke përshëndetur në rusisht turistë e të huaj, dhe nëse dikush u përgjigjet në anglisht, ndoshta do të habiteni por, përveç rusishtes, ato nuk dinë të flasin gjuhë tjetër. Por, çfarë mendojnë të huajt për ruset? Ç‘mund të thonë ata për këto femra?Në resorët spanjollë dhe italianë, ruset flasin dialektet lokale. Në Turqi dhe Egjipt ruset dhe ukrainaset kanë zënë gjithmonë vendin e gjermaneve dhe italianeve, që sipas vendasve preferojnë të qëndrojnë në hotele vetëm me bashkëkombësit e tyre.

Për meshkujt e huaj, femrat ruse janë mjaft tërheqëse. Pjesa më e madhe e tyre ëndërron të ketë përkrah një bukuroshe të tillë, madje ata pohojnë se edhe një lidhje dashurie e shkurtër do të mbetej përjetë në kujtesën e tyre. Por jo të gjithë mendojnë kështu. Disa të tjerë, që mund të kenë pasur eksperienca të këqija në të shkuarën, u tremben bukurosheve ruse. Sipas të dhënave dhe shumë opinioneve të tyre, një pjesë e mirë e të huajve do të ishin gati të martoheshin me një grua ruse, vetëm nëse ajo do të kishte fëmijë.

Për të huajt, Ana Kournikova është simboli i gruas së bukur ruse. Të tjera vajza të famshme ruse, që adhurohen nga perëndimorët janë: Natalia Vodjanova, Evgenija Volodina, Sasha Pivovarova, Ana Vialitsina, Maria Sharapova dhe shumë të tjera.

Në shumë resorte të ndryshme ruse gratë janë të veshura mirë, me një look perfekt, por në shumë raste të tjera veshja e tyre nuk përshtatet me evenimentin. Për shembull, ato mund të shkojnë në pishina me tualetin e një dite më parë në fytyrë dhe taka të larta. Kur shkojnë me pushime apo qytete të ndryshme antike, veshin sandale të larta dhe më pas nuk dëshirojnë të zbresin nga autobusi.

Shpesh hotelet jashtë ofrojnë dreka barbekju dhe ky është vendi ku femrat ruse hanë pa masë, pinë deri sa dehen dhe më pas këndojnë.

Çdo ditë, miliona vajza ruse, sa herë dalin nga shtëpia, vishen sikur po shkojnë në festë: me flokë të stiluar, manikyr dhe këpucë me taka të larta. Të veshura në këtë mënyrë ato shkojnë edhe për të bërë pazar. Distanca e udhëtimit që do të bëjnë nuk ka rëndësi: mund të jetë një dyqan i vogël në cep të rrugës, ose një qendër tregtare në anën tjetër të qytetit.

Por çfarë mendojnë të huajt për vajzat ruse? Më poshtë ju do të lexoni disa opinione dhënë nga persona të ndryshëm.

Juha Graf, 29 vjeç, muzikant nga Helsinki

"Ruset kanë luajtur një rol shumë të rëndësishëm në jetën time. Në fakt, unë kam njohur vetëm vajza nga Shën Peterburgu. Ishim të ftuar në këtë qytet dhe performuam në disa lokale, më pas pimë dhe u dëfryem. Vajzat ruse janë absolutisht të çmendura. Nëse fillojnë të kërcejnë, asgjë nuk mund t‘i ndalë. Ato nuk e dinë se kur duhet të ndalojnë, si në pije, ashtu dhe në dashuri. Janë shumë femërore, pasionante dhe të bukura".

Heinz Schultze, 36 vjeç, dizajner, Dresden (Gjermani)

"Vajzat ruse janë të vetëdijshme se paraja mbizotëron mbi gjithçka e sidomos moskovitet. Të gjitha dëshirojnë burra të pasur, me shumë apartamente, makina dhe llogari bankare. Shumë prej tyre ëndërrojnë ta braktisin Rusinë, sepse mendojnë dhe imagjinojnë se jeta jashtë vendit është më e mirë. Femrat ruse janë amvisa: gatuajnë mirë, janë shumë mikpritëse dhe dorëlëshuara. Megjithatë, kur zgjedhim një grua, nuk dëshirojmë të martohemi me një shërbëtore. Kështu, ndonjëherë ndryshimi i mentaliteteve mund të thyejë një marrëdhënie. Ruset janë shumë të nxituara, dëshirojnë të dominojnë në familje dhe bëjnë çfarë të duan, janë shumë strikte me fëmijët e tyre, kapriçioze dhe aspak korrekte".

Peter Kaulitz, 21 vjeç, student, Rostok

"Unë kam njohur studente ruse dhe ato ngjajnë shumë me njëra-tjetrën si nga pamja e jashtme, ashtu dhe nga mënyra se si flasin për të ardhmen apo si zgjedhin burrat. Shpesh i paragjykojnë shoqet e tyre nëse nuk shoqërohen me njerëz të pasur. Gjithmonë zgjedhin burra 7, 10, 15 apo 20 vjet më të mëdhenj se veten dhe kjo për shkak të kushteve ekonomike. Vajzat ruse janë shumë të bukura dhe shumë të ftohta në të njëjtën kohë".

Junas Lindstrem, 34 vjeç, gazetar, Stokholm

"Zonjat ruse janë shumë interesante, të edukuara dhe të dhimbshme. Shumë më interesante se suedezet".

Martinas Polh, 28 vjeç, menaxher, Gjenevë

"Ruset janë simpatike dhe të zgjuara. Dinë se si t‘i përdorin vlerat që kanë. Janë të forta, bëjnë shumë pas familjes dhe dashurisë, dinë të falin dhe janë të vërteta, një nga virtytet më të mira që ka femra".

Gazeta Shqip

 • Postime: 6741
 • Gjinia: Femer
erlehta
#1 ne: 18-06-2008, 20:59:48
Ne syrin tim jane pak te levizura  :P
Capkenja
#2 ne: 18-06-2008, 22:44:24
pak thua..une do thoja jane profesioniste ne ca pune  :D

mmm nga ato qe kam njohur,asnje nuk e pashe si amvise se di pse  :D

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#3 ne: 18-06-2008, 22:59:02
jan kurvat e popullsis.jane shume te lehta.
me kan thene domethen. :D

 • Postime: 1936
 • Gjinia: Mashkull
titi10
#4 ne: 18-06-2008, 23:18:24
jane shume te bukura

 • Postime: 267
 • Gjinia: Mashkull
labiku
#5 ne: 19-06-2008, 05:22:16
te thosh ate qe eshte shqiptaret sidomos te mbajturat(jo kurvat kuptohet) jane me yllet ne bote.nuk ti shikon syri fare te tjerat
Emira
#6 ne: 22-06-2008, 19:23:53
te bukura, inteligjente, te afta per te jetuar e mbijetuar- varet se ke ke njohur...

 • Postime: 1936
 • Gjinia: Mashkull
titi10
#7 ne: 08-09-2008, 21:28:23
femrat me te bukura ne bote jane ruset :)

 • Postime: 130
 • Gjinia: Femer
Claraa
#8 ne: 08-09-2008, 22:12:23
Kjo tek fotografia është e lezeçme, simpatike ( por nuk ka ndo një bukuri kush e di se çfare) sory nuk ia di originen  :-[


ma duket se preferoj brunet LOL LOL

 • Postime: 4215
Charlie
#9 ne: 09-09-2008, 21:10:17
Nuk kan faj jo të huajt :D jan si yje vallai edhe te preferuarat e mija jan ato :D

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#10 ne: 10-09-2008, 16:44:34
Krahasoni ne Sllovenet atehere flisni. :D

 • Postime: 691
 • Gjinia: Mashkull
SocialNetwork
#11 ne: 22-09-2008, 16:40:35
Dobra Ruski Zockas

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#12 ne: 22-09-2008, 16:45:37
Pse nuk thuani femrat me te bukura ne bote jane Shqiptaret???.. :)

 • Postime: 691
 • Gjinia: Mashkull
SocialNetwork
#13 ne: 22-09-2008, 16:47:15
Nuk thone per Shqiptaret se jane te veshtira per tu ngacmuar ndersa ruset qe jane ne pergjithesi te varfra dhe te bukura me i dreke te mire i genjen dhe pastaj i con per..... pershk :P

 • Postime: 18304
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#14 ne: 22-09-2008, 16:48:27
Eeee harrova se "te peshku" e mbani mendjen ju.. :)

 • Postime: 12738
Mishel...............
#15 ne: 01-03-2013, 22:36:36
Kakis bja za vud

 • Postime: 1734
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#16 ne: 01-03-2013, 22:53:31
Ruset Jane te nxehta ne shtrat.
Gerti1
#17 ne: 01-03-2013, 22:54:02
Sa te nxeta?

 • Postime: 1734
 • Gjinia: Mashkull
Kisss
#18 ne: 02-03-2013, 04:27:23
Te nxehta sikur dielli ne mengjez.

 • Postime: 12163
 • Gjinia: Femer
dreamm
#19 ne: 02-03-2013, 18:24:27
te bukura, inteligjente, te afta per te jetuar e mbijetuar- varet se ke ke njohur...

 :) :) :)

 • Postime: 566
 • Gjinia: Mashkull
ciarli
#20 ne: 06-05-2013, 09:05:48
nuk them qe rusia, apo lindja nuk ka vajza te mira, por tensioni organik qe ato ushtrojne per te hyre ne kompeticion natyral te bukurise eshte shkaterrues, imponues.