Muzika Jazz - Te Tjerat...

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Muzika Jazz

· 9 · 4670

Muzika Jazz

· 9 · 4670

 • Postime: 26
 • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  ne: 23-05-2007, 23:59:06
  Ka ndonjeri qe e pelqen kete rryme? Cilet nga muzikantet Jazz ju pelqejne me shume? Cfare ju transmeton kjo muzike?

  • Postime: 173
  • Karma: +9/-7
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #1 ne: 10-10-2009, 21:48:55
  Mua me ka pelqyer gjithnje muzika Jazz e lehte..
  si psh Norah Jones...

  • Postime: 12151
  • Karma: +185/-20
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #2 ne: 11-01-2010, 23:15:18

  • Postime: 12151
  • Karma: +185/-20
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #3 ne: 11-01-2010, 23:18:11

  • Postime: 12151
  • Karma: +185/-20
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #4 ne: 11-01-2010, 23:19:08
  Mua me ka pelqyer gjithnje muzika Jazz e lehte..
  si psh Norah Jones...  me pelqen shuuuume Norah Jones..ka nje ze absolut..

  • Postime: 17
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #5 ne: 03-02-2010, 11:09:54
  E adhuroj muziken jazz me qeteson

  • Postime: 12151
  • Karma: +185/-20
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #6 ne: 08-06-2010, 13:44:25

  • Postime: 1498
  • Karma: +72/-2
 • i identifikuar

  #7 ne: 04-06-2011, 21:34:05
  Norah Jones ka ze fantastik....  aq qetesues....

  Norah Jones "SUNRISE"

  • Postime: 27259
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #8 ne: 05-10-2011, 12:36:21
  Jazz-i dhe skizofrenia kulturore amerikane

  “Ndodhite e 1 Majit 1919 na kishin  shnderruar me teper ne cinik se sa
  ne rivolucionare” – Keshtu  e nis Fitzgerald nje nga shkrimet e tij
  autobiografike mbi vitet 20 : vitet e Jazz-it, te fundit te luftes
  europiane, te te drejtave te punetorve dhe organizimit te tyre, te
  lindjes se industrise kulturore, te proibicionizmit, te kenaqesive te
  ndaluara.

  Vitet 20 jane vitet e fundluftes europiane, te luftes se klases
  punetore qe vazhdonte ne krahun e kundert te rivolucionit. Lenini e
  kishte bere punen e tij. Kishte transferuar rivolucionin proletare ne
  organizimin politik te klases punetore. Jane vitet kur amerikane
  ndryshojne rrenjesisht menyren e jeteses. Udhetimet e tyre ne Paris
  ngjanin me ato te nje bariu pasanik siberian. Njerez te pasur me nje
  kulture qe nuk e kalonte ate te nje shimpanzeje. Do duhen pak vite qe
  niveli kulturor te perhapet ne nje mase te kosiderushme popullsie.Ne
  vitet 20  kemi kulmin e epokes se Jazz-it e ne njeten kohe kemi dhe
  largimin e rinise nga kjo forme shprehie. Jazz-i nga fundi i viteve 20
  behet muzika e mbi 50 – vjeçarve.Nderkohe qe te rinjt do gjenin tjeter
  shprehi me kalimin e viteve.

  Vitet e skizofrenive dhe te skizofreneve
  “Jazz-i eshte skizofreni, eshte improvizim dhe njekohesisht tingull
  monoton”- na thoshte profesoresha e Filozofise Morale.
  Nje revolucionare nuk do kishte degjuar kurre Jazz sepse nuk do i
  kishte dhene kurre shpjegim nje muzike te tille. Ndersa nje cinik i
  vene ne kontakt me Jazz-in eshte apoteoza e modernizmit.

  “Fjala Jazz, pergjate rruges se fitimit te respektit, ne fillim kishte
  kuptimin e seksualitetit, me pas vallezim e ne fund muzike. Eshte e
  lidhur ngusht me gjendjen e eksitimit nervore, jo shume ndryshe nga
  ata qytet e medha qe gjenden afer prapavijave te luftimeve”.
  Fitzgerald.

  Pas cdo lufte lind nevoje per te harruar vuajtjet edhe tmerret e
  luftes. Ngjallet deshira per tu defryer, per tu leshuar ne cmendurite
  e alkolit dhe muzikes.  Jemi ne periudhen kur nje industri kulturore
  po hedh hapat e para duke turbulluar dale e nga dale mendjen e cdo
  amerikani. Kur deshira per paqe edhe frika e te mos qenurit me neser
  popullojne akoma mendjen e njerezve. Keto jane perberesit kryesore te
  ngjizjes se krizes( akoma te fshehur) qe do karakterizoje subjektin
  mendues modern vecaneristh amerikan por jo vetem: skizofrenia,
  cinizmi, indiferenca, hedonizmi i pakufi.

  Jazzi eshte shume gjera, ndryshe nga komunizmi qe eshte nje gje. Eshte
  mbi te gjitha menefregizem per gjendjen ne te cilen ndodhesh. Eshte
  filozofi hedoniste qe te pelcet tupanat e vesheve sepse eshte nevoje
  per perjetesi zhurmuese, nevoja qe asgjeja te mos perfundoje ne asgje.
  Eshte nevoje per tu personifikuar me kenaqesine e castit te pafunde,
  eshte deshire trasgresiviteti e pakufi. Vete koncepti i te
  improvizuarit  tregon per instiktin e fshehur per vazhdimesise, per
  mosmbarim. Ndersa ai i riperseritjeve se disa tingujve tregon per
  natyren dinamike te njeriut te epokes se Jazz-it i cili ngjan me
  manifestin futurist te tingujve. Cdo ndjesi kenaqesie qe zgjatet jasht
  kufirit te saj natyrore kalon ne trasgresivitet. Kenaqesia kalon cdo
  princip nevoje fizike dhe behet automatizem i brendshem i sistemit
  nervore.

  Jazzi eshte edhe ideja kulminante qe rrjedh nga ndjenja e te qenurit
  nje superfuqi, e te pasurit mundesine per te bere cdo gje, e te
  vendosurit cfare eshte ne mode, e te berit luften dhe paqen, e te
  dhenurit apo te hequrit te nje lirie. Eshte influenca e popullit mbi
  klasen politike. Eshte deshire per treguar rrjedhen e historise dhe te
  ideve kryesore qe udheheqin njeriun, kulturen, shkencen, industrine,
  marrdheniet njerezore. Epoka e jazz-it eshte mbi te gjitha urrejtje
  ndaj politikes, mos perfshirje ne punet publike. Nje mospranim qe
  rrjedh nga frika e dhunes se pushtetit qeverises i cili versulet me
  gjithe forcen e vet ndaj protestuesve punetore ne Chikagon e viteve
  1919. Vitet 20, vitet e jazz-it, jane vitet e mosinteresit ndaj
  politkes. Nuk jemi akoma ne vitet e protestave. Jemi akoma ne
  periudhen e mbasluftes ku deshira per tu kenaqur, shtyre dhe nga
  proibicionizmi, eshte i vetmi urdher kategorik.

  Jane vitet e se palejueshmes qe behet e lejueshme deri ne castin qe
  nuk zbulohet. Jane vitet e lindjes se amerikanizmit.

  http://tiranacalling.wordpress.com/2011/10/04/jazz-i-dhe-skizofrenia-kulturore-amerikane/

  Temat e fundit