"Big brother" eshte kinez - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

"Big brother" eshte kinez

"Big brother" eshte kinez

· 1 · 461

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 22-12-2019, 23:27:59
 

Franca, Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera përdorin teknika survejimi për të gjurmuar terroristët ose trafikantët e drogës. Kina dëshiron të përdorë mjete të ngjashme për të mbajtur dosje për këdo që ecën nëpër rrugë.

Një investigim i Nju Jork Tajms ka njerrë zbuluar se si bazat e të dhënave të policisë tregojnë mënyrën me të cilën autoritetet përdorin skanera telefonash, kamera për njohjen e fytyrës dhe vegla të tjera për të përmirësuar spiunimin e mbi afro 1.4 miliardë njerëzve. Objektivat përfshijnë jo vetëm kriminelët, por edhe punëtorët migrantë, pakicat etnike dhe simpatizantët e lëvizjes protestuese në Hong Kong.

Sipas gazetës amerikane, elementi kyç në ndërtimin e një sistemi të tillë gjigand survejimi nuk është teknologjia, por mungesa e kontrollit mbi fuqinë e policisë. Bota.al

Temat e fundit