25 vjet nga krijimi i domeinit “.com” - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

25 vjet nga krijimi i domeinit “.com”

25 vjet nga krijimi i domeinit “.com”

· 1 · 576

  • Postime: 556
  • Karma: +4/-2
  • Gjinia: Mashkull

ne: 16-03-2010, 15:56:21
Regjistrimi i pare me domain-in “.com” mbush 25 vjec. BBC shkruan se me 15 mars te vitit 1985, “Symbolics” regjistroi adresen e vet te pare “puntocom”, me prapashtesen te cilen ne e perdorim aq shume ne jeten tone virtuale.

Po ne ate vit edhe pese kompani te tjera regjistruan adresen e tyre ne web, per te pritur shume vite deri zhvillimin marramendes se internetit.

Ditet e sotme ne hasim “FB.com, Google.com, duke shkruar rutine kete sigel.

Cdo muaj regjistrohet nje mesatare prej 668 mije “.com” te reja. Shifra totale ka arritur ne 78 milione adresa te krijuara me kete prapashtese ne keto 25 vite.

Burimi: www.albrini.com

Temat e fundit