×
Hyrja
Profili

40 njerezit qe ndryshuan internetin

40 njerezit qe ndryshuan internetin

· 6 · 668

  • Postime: 59
khena25
ne: 08-12-2010, 03:53:28
Lexova nje artikull interesant, dhe desha ta ndaja me ju:

http://www.hongkiat.com/blog/40-people-who-changed-the-internet/
« Editimi i fundit: 08-12-2010, 11:04:32 nga M A X »

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 08-12-2010, 11:21:24
Lexim shume interesant. Per mendimin tim 4 te paret ne liste kane dhene vertete kontributin themeltar, sepse pa shpikjet e tyre nuk do te ishim ketu ku jemi.
Pra shpikesit e TCP/IP Vint Cerf dhe Bob Kahn, shpikesi i WWW Tim Berners-Lee si dhe Ray Tomlinson i @mail jane ata qe vertete kane bere internetin e sotem.

Por nuk duhet harruar dhe kontributi gjenial i disa emrave te tjere, si Bill Gates, Steve Jobs, Larry Page & Sergey Brin si dhe Jimmy Wales, plus dhe te tjeret qe po ashtu kane ndihmuar ne qenien e internetit te sotem aty ku eshte sot.

  • Postime: 1158
  • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#2 ne: 08-12-2010, 11:43:11
Qofte mallkaur shpikesi i FaceB.!!

Per sa u perket te tjereve, shpikes te vyeshem vertet!

  • Postime: 59
khena25
#3 ne: 08-12-2010, 14:02:47
vagabond, perse e thua kte re???? gjynaf i shkreti :P

  • Postime: 1158
  • Gjinia: Mashkull
V@GαβθηD
#4 ne: 08-12-2010, 20:57:03
E tera filloi nje dite pranvere, rigonte nje shi i ngrohte dhe lulet kishin zene te lulezojne dukshem nen qiellin e kalter porsi kristal. Qe nje dite e qete, per mua pothuajse nje dite e trishtuar; ne anen tjeter te murit degjoja sesi fqinji e rrihte gruan e tij dhe une s'e kuptoja se perse (cope femer me bythe te mira, e gjate dhe gjoks te madh...nejse), televizori im pushoi se funskionuari, as nje shok imi nuk me merrte ne telefon dhe, t'i merrja une, disi, ndieja i cike inat, prinderit e mi kishin shkuar diku e as tek ata s'mund te shkoja, nente motrat e mia ndodheshin ne Kosove (te gjitha jane te martuara, kshu qe mos fantizoni per to!!!
E marr me mend se c'po fantizonit, ju meshkuj te marre  :P)
, ndersa une, i vetem, endja poshte e lart ne apartament dhe nderkohe pyesja c'te bej?, si te shtyj kohen? etj....

Dikur me vone, u ula, piva nje caj dhe me pas vendosa t'i shfletoj ca gazetat ne rrjet. Papritmas, se lexuari mbarova te gazeta "Balkanweb" dhe te nje titull qe sot e asaj dite do ta urrej "FaceBook gjithnje e me i famshem". Kureshtar si zakonisht klikova te shoh se c'ishte ky FB (u shkaterrofte!!) qe te gjithe folkan per te. C'kishte per te pare, ne fillim m'u duk vertet nje faqe e shkelqyer - u regjistrova. Sa interesant, e tere Kosova ndodhkan ktu, te aferm, shoke/shoqe, miq, dashuri te vjetra, Besim Dina, Blendi Fevziu, Jozefina Topalli, Sala, Thaci, Xhorxh dabellju Bush me te birin, Bill Klinton etj.. Pra, krijova nje shoqeri te gjere ne nje bote teresisht ndryshe nga kjo. Femra qe i njihja dhe qe s'i njihja fare, te bukura as nje te shemtuar (vetem njera nga to qe 75 kg., megjithese e bukur, ama ate e shoqerova pikerisht pse kishte nje page te larte).

Nje dite pas shume diteve, pas nje pushimi te gjate (isha ne Angli po vizitoja motren nr. 7), serisht iu riktheva FaceBook dhe tentova te lidhem "wrong pasword" me doli. Prape provova disa here por kot, i njejti mesazh me dilte dhe qe nga ajo dite kurre me s'kam mund te lidhem me te njejten nofke - humba te te gjitha kontaktet qe kisha vene aty. Fotot e mia te femijerise sikur m'i vodhi Facebook (kisha ca foto shume te mira, te kendshme), femrat e bukura me gjoks te madh sikur m'i mori ky fare m*** Mark Zakerberi (une urrej njerezit qe i marrin femren nje tjetri). Kshu pra, gjithcka mbaroi - 2 muaj kohe me iken per lesh, 2 muaj qe FB me s'do te m'i ktheje. Mallkuar qofte!!


Prandaj, une, personalisht, e urrej dhe gjer ne vdekje kam per ta urryer FB!!

  • Postime: 3256
  • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#5 ne: 08-12-2010, 22:11:34
Une isha duke te kerkuar ty MAX, por nuk qenke ketu. Cte besh, lista behet ndryshe nga persona te ndryshem, dhe une jam duke u marre me dicka, qe kur do e perfundoje , do ta shkruaj emrin :D si nje nder themeluesit e nje media sociale shqiptare. "ZeriYt"

KAlofsh mire.
Gjumashi