7 arsye pse nuk duhet të dërgoni mesazh direkt në twitter - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

7 arsye pse nuk duhet të dërgoni mesazh direkt në twitter

7 arsye pse nuk duhet të dërgoni mesazh direkt në twitter

· 1 · 585

  • Postime: 242
  • Karma: +2/-0
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-12-2009, 16:08:55

Dërgimi i një mesazhi direkt automatikisht ndaj një ndjekësi të ri konsiderohet një gjë e mirë sepse le një përshtypje tek ndjekësi i ri. Nga eksperienca unë ju them mos e bëni kurrë! Pse? Kontrolloni më poshtë.


    * Njerëzit rradhë u përgjigjen auto-DM-ve: Twitter është për komunikimin virtual me persona të vërtetë kurse autoresponses janë të papërcaktuar.
    * “Check me out”: Kjo është ajo se cka zakonisht pranoj në inbox-in tim dhe nuk gjej ende asnjë arsye se pse njerëzit e dërgojnë atë, nqs unë të ndjek ty (follow) do të thotë se tashmë kam shikuar apo thënë ndryshe të kam “kontolluar” gjë që e ke bërë edhe ti tek unë. Atëherë ku është poenta e auto-DM-ve pra?
    * Bëju pak më shumë serioz: Nganjëher më vijn ca mesazhe të tilla “Ne do të jemi shokë shumë të mirë”. Ia shtroj pyetjen vetes se a kanë ide ata se me kënd flasin dhe kjo më shtynë që mënjëherë ti bëj unfollow ata.
    * Këto janë alternativat: Nëse jeni duke dërguar një auto-DM për të ndërtuar lidhjet apo për të ndezur biseden atëher ka edhe opcione tjera më të mira.
    * Kush do të jetë ndjekësi i ardhshëm: Nëse jeni duke e përdorur twitter për dy apo më shumë tipe të chatit (p.sh personale apo chat biznesi), ju nuk e dini pse pikërisht ai person po ju ndjek, andaj mesazhi juaj duhet tu përshtatet të gjitha tipeve.
    * “Spamming”: Gjithmonë konsiderohet si spam kur mesazhi juaj përmban një link brenda vetes dhe në atë moment shumë persona ju bëjn unfollow juve. Twitter nuk është një shërbim për spamming.
    * BarackObama: Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikes nuk është duke e përdorur këtë shërbim (drejtë? po bëj shaka).

Cka mendoni ju? A është praktikë e mirë dërgimi i auto-DM? Po, Jo dhe pse?

Faleminderit për vëmendje.

burimi: http://www.eshqiperia.com/7-arsye-pse-nuk-duhet-te-dergoni-mesazh-direkt-ne-twitter/

Temat e fundit