×

A ndërhyn aplikacioni rus FaceApp në privatësinë tuaj? A duhet të shqetësohemi

A ndërhyn aplikacioni rus FaceApp në privatësinë tuaj? A duhet të shqetësohemi

· 6 · 362

  • Postime: 4261
Charlie
ne: 18-07-2019, 10:52:24
FaceApp po bëhet aplikacioni që po “infekton” përdoruesit, duke pushtuar Facebookun dhe Instagrami me foto që duken të plakur.

Por, sa është i sigurt përdorimi i këtij aplikacioni?

Me përdorimin e FaceApp qarkullojnë histori teknologjie dhe të dhënash që shumica e përdoruesve nuk i njohin. Në anën tjetër, kompania thotë se përdor algoritme të inteligjencës artificiale për t’i bërë këto transformime.

“Kemi zhvilluar një teknologji të re që mundëson modifikimin në mënyrë reale të imazhit tuaj në foto. Elementi që na diferencon nga të tjerët është fotorealizmi. Pasi aplikohet filtri është sërish fotoja jote. Aplikacionet e tjera qëllimisht ndryshojnë imazhin në mënyrë humoristike por nuk është më një foto reale”, ka shpjeguar themeluesi dhe drejtuesi i kompanisë ruse Wireless Lab që qëndron mbrapa aplikacionit, Yaroslav Goncharov për TechCrunch

Ruajtja e fotove

Ju mbani të drejtat për fotot tuaja, por kompania ruan një kopje. FaceApp përdor algoritme shumë të komplikuara për t’i modifikuar fotot, të cilat nuk janë instaluar në telefon kur ju e instaloni aplikacionin. Fotot tuaja duhet të ngarkohen në një server të FaceAppit për përpunim, që do të thotë që një kopje e fotos tuaj i dërgohet kompanisë.
Është e mundur që FaceApp të përdorë fotografitë tuaja që janë të lidhura më të dhënat tjera, ashtu siç bëjnë shumë kompani në internet, por nuk ka indikacione se kërcënimi i keqpërdorimit këtu është i lartë. Ju gjithmonë duhet të keni kujdes duke mos ngarkuar materiale të ndjeshme.

Shqetësime për privatësinë

Deklarata e privatësisë së aplikacionit është e paqartë, gjë që nuk është shenjë e mirë, sidomos e kombinuar me faktin se nuk iu tregohet në mënyrë eksplicite përdoruesve se ata po ngarkojnë “selfie”. Kushtet e privatësisë tregojnë se fotoja mban të dhëna duke e gjurmuar me “cookies”.
Disa përdorues kanë pohuar se FaceApp automatikisht i ngarkon të gjitha e telefonit tuaj në serverat e kompanisë, në momentin e parë që ju e përdorni këtë aplikacion. Sidoqoftë ekspertët e sigurisë kanë hedhur dyshime mbi këtë pretendim.
Në pjesën e aplikacionit që i dedikohet përdorimit të informacioneve thuhet se, “aplikacioni mund të bashkëndajë përmbajtjen dhe informacionet e përdoruesve me kompanitë që bëjnë pjesë në grupin e shoqërisë së FaceApp”.  techcrunch.com

  • Postime: 26499
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 18-07-2019, 11:54:48
Shume po shkruhet keto dite per kete app. E keni provuar ju?

  • Postime: 12743
Mishel...............
#2 ne: 18-07-2019, 11:59:13
Une jo

  • Postime: 3250
  • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#3 ne: 18-07-2019, 12:07:44
Is FaceApp a Trojan Horse for Russian Malware?

Ky ishte titulli i nje portali online.

  • Postime: 4261
Charlie
#4 ne: 18-07-2019, 14:43:09
Une e kam perdore. Bera qef me te si me cdo app tjeter te kesaj natyre pastaj e fshiva :D

  • Postime: 1104
  • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#5 ne: 18-07-2019, 21:01:57
Nuk më bëjnë kurioz aplimacione te tillë.
 

Ja pse femrat duhet te perdorin deodorante meshkujsh

Nisur nga InfoZRubrika E Bukura

Postimi i fundit 03-07-2020, 11:54:06
nga InfoZ
Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk hani pas stërvitjes

Nisur nga InfoZRubrika Fitness

Postimi i fundit 04-06-2020, 07:47:14
nga InfoZ
5 bimët ideale për kuzhinën tuaj

Nisur nga ΩμέγαRubrika Shtepia ime

Postimi i fundit 13-05-2020, 23:50:42
nga Ωμέγα
Cfare duhet te dini para se te investoni?

Nisur nga albinalbanRubrika Leku

Postimi i fundit 15-05-2020, 10:57:46
nga erlehta
Avantazhet e leximit - Pse duhet te lexojme

Nisur nga M A XRubrika Letra

Postimi i fundit 08-05-2020, 20:43:47
nga erlehta