×
Hyrja
Profili

Abuzim ne identitetin Kombetar

Abuzim ne identitetin Kombetar

· 4 · 756

  • Postime: 982
  • Gjinia: Mashkull
UrL
ne: 06-10-2009, 02:32:41
Duke shfletuar ketu ne kete forum hyra ne faqen http://host.gfxgenius.com/forum/index.php?langid=2

Faqe me permbajtje shqip por ... mua me shkoj syri menjehere tek gjuhet e disponueshme ne kete forum ato jane :
English (US)
Shqip  (SQ)


Kaq te pandergjegjshem jemi ne Shqiptaret? Sa tentojme te deformojme dhe identitetin tone?

SQ apo AL?
Abuzim nga vitrina.al

Nisur nga UrLRubrika Albwebmaster

Postimi i fundit 09-09-2010, 01:44:31
nga [Joni]
Abuzim me emra te shqiptarve ne UK

Nisur nga Sokol BardhiRubrika Diaspora Shqiptare

Postimi i fundit 10-05-2006, 16:19:52
nga Jeton Bardhi
vetëvrasjet/manipulim/abuzim pushteti

Nisur nga EngjellushRubrika Forumi i Krishterë

Postimi i fundit 06-03-2005, 18:09:16
nga Engjellush

  • Postime: 3788
  • Gjinia: Mashkull
Syrgjyn
#1 ne: 06-10-2009, 02:38:05
sq është kodi dyshkronjor (alpha-2) ISO 639-1 për gjuhën shqipe:
http://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php

Kodi treshkronjor (alpha-3) ISO 639-2 është alb ose sqi.

  • Postime: 982
  • Gjinia: Mashkull
UrL
#2 ne: 06-10-2009, 07:08:05
Perse kjo alternative sqi?

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#3 ne: 06-10-2009, 10:35:12
Perse kjo alternative sqi?

sq eshte te ISO 639-1
alb/sqi eshte te ISO 639-2

Keto jane emertesa qe ato organizata kene zgjedhur te perdorin duke u bazuar ne faktore te ndryshem. Psh 'sq' duhet te jete bazuar fjalen 'shqip' dhe 'alb' ne emrin nderkombetar te Shqiperise.

Shiko psh dhe kodet per Greqine:
gre/ell eshte te ISO 639-2
el eshte te ISO 639-1