Abuzim ne identitetin Kombetar - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Abuzim ne identitetin Kombetar

Abuzim ne identitetin Kombetar

· 4 · 825

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

ne: 06-10-2009, 02:32:41
Duke shfletuar ketu ne kete forum hyra ne faqen http://host.gfxgenius.com/forum/index.php?langid=2

Faqe me permbajtje shqip por ... mua me shkoj syri menjehere tek gjuhet e disponueshme ne kete forum ato jane :
English (US)
Shqip  (SQ)


Kaq te pandergjegjshem jemi ne Shqiptaret? Sa tentojme te deformojme dhe identitetin tone?

SQ apo AL?

 • Postime: 3783
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 06-10-2009, 02:38:05
sq është kodi dyshkronjor (alpha-2) ISO 639-1 për gjuhën shqipe:
http://www.loc.gov/standards/iso639-2/php/code_list.php

Kodi treshkronjor (alpha-3) ISO 639-2 është alb ose sqi.

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 06-10-2009, 07:08:05
Perse kjo alternative sqi?

 • Postime: 28110
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 06-10-2009, 10:35:12
Perse kjo alternative sqi?

sq eshte te ISO 639-1
alb/sqi eshte te ISO 639-2

Keto jane emertesa qe ato organizata kene zgjedhur te perdorin duke u bazuar ne faktore te ndryshem. Psh 'sq' duhet te jete bazuar fjalen 'shqip' dhe 'alb' ne emrin nderkombetar te Shqiperise.

Shiko psh dhe kodet per Greqine:
gre/ell eshte te ISO 639-2
el eshte te ISO 639-1

Temat e fundit