Analistët: “Facebook do vdesë në 2020, do ketë të njëjtin fund si Yahoo” - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Analistët: “Facebook do vdesë në 2020, do ketë të njëjtin fund si Yahoo”

Analistët: “Facebook do vdesë në 2020, do ketë të njëjtin fund si Yahoo”

· 18 · 3232

 • Postime: 27101
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 06-06-2012, 22:19:35
Edhe për një gjigant si Facebook do të vijë fundi dhe sipas disa analistëve kjo ditë nuk është dhe aq larg. Për Eric Jackson në Iron Capital Founder, rrjeti social i Mark Zuckerberg, do të “vdesë” në vitin 2020, një rënie e ngjashme me atë të Yahoo.Fillimi i tmerrshëm në bursë është një faktor shumë tregues për Jackson, faktor që do ta çojë Facebook të zvogëlojë vlerën ekonomike. Për më tepër, përh

Gjithashtu, Facebook mund të humbasë sharmin e tij gjatë viteve të fundit në lidhje me përdoruesit, siç ndodh shpesh në rrjetet shoqërore.

k.a./noa.al

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 06-06-2012, 22:48:43
...e pastaj kushedi ca do dali pas FB. :D

 • Postime: 89
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 07-06-2012, 08:48:09
Ndoshta Google + Ose Twitteri Do behen Sic eshte Facebook, Sot !

 • Postime: 123
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 11-06-2012, 18:23:23
Prsh!

Pak e veshtire te besosh ca thone analistet,sepse jane spekulime.Kur hyri FB ne BURSE per faj te analisteve vlera fillestare kapi majat. Mbi 100 Miliard dollar per hic!?

Twitter akoma me keq.Ndershmerisht une twitter e perdor vec per Spam,edhe ato i bej ne menyre automatike se manuale pune e gjate.

Ne jemi vete analist !?

Facebook,nuk ka treg.Sot per sot eshte nje mode.Ofron nje sherbim qe pas nje viti mund ta ofroj kushdo(Google Plus).

Facebook duke qendruar ne gjendjen aktuale(Social Web) nuk ka per te pasur kurre nje treg ku kostot totale do jene me te vogla se faturimet totale.

Njerzit jane si virusi...shfaqet ne forma te ndryshme dhe vende te ndryshme.Mjafton te dali nje mode e re e cila te kete fuqi komunikuese...dhe facebook pason radhen.

Imagjino sikur facebook te falimentoj:
Cfare do i sekuestrohet per te rimborsuar kreditoret?

Personalisht nuk mendoj se FB vlen 100 MLD $$.


 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 15-06-2012, 22:06:25
Mese e salet @Sektor
Edhe une jam plotesish dakord sidomos me arsyetimin e fundit qe mjafton nje lloje tjeter komunikimi dhe bay bay fb  :D
Por gjithashtu as une nuk e kuptoje se si fb arrika 100 MLD $  hmmmmm:

 • Postime: 123
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 18-06-2012, 01:20:37
Arsyeja eshte shume e thjeshte.
FB vlen aq sepse eshte i vetmi web qe di shume gjera rreth vizitoreve ne menyre ligjore.
Te njejtat gjera i di Microsoft apo google ,por smund ta thone qe i dime.

Llogarit qe me telefonat smart gjerat kane tejkaluar kufijte e intimitetit.Sidomos app i facebook..sle gje pa te vjedh.Une kam kohe qe e kam hequr llogarine personale, por edhe app nga cel. • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#6 ne: 18-06-2012, 15:32:31
AMIN

 • Postime: 31
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 08-07-2012, 21:33:58
Ashtu sic erdhi facebooku si nje risi, nje gje krejt e re mund edhe ta mposhte facebookun.

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 29-07-2012, 14:07:43
Ky ka vdek qe tani ma..pale ne 2020 :D

 • Postime: 123
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 05-09-2012, 21:47:48
Prsh!

Pak e veshtire te besosh ca thone analistet,sepse jane spekulime.Kur hyri FB ne BURSE per faj te analisteve vlera fillestare kapi majat. Mbi 100 Miliard dollar per hic!?

Twitter akoma me keq.Ndershmerisht une twitter e perdor vec per Spam,edhe ato i bej ne menyre automatike se manuale pune e gjate.

Ne jemi vete analist !?

Facebook,nuk ka treg.Sot per sot eshte nje mode.Ofron nje sherbim qe pas nje viti mund ta ofroj kushdo(Google Plus).

Facebook duke qendruar ne gjendjen aktuale(Social Web) nuk ka per te pasur kurre nje treg ku kostot totale do jene me te vogla se faturimet totale.

Njerzit jane si virusi...shfaqet ne forma te ndryshme dhe vende te ndryshme.Mjafton te dali nje mode e re e cila te kete fuqi komunikuese...dhe facebook pason radhen.

Imagjino sikur facebook te falimentoj:
Cfare do i sekuestrohet per te rimborsuar kreditoret?

Personalisht nuk mendoj se FB vlen 100 MLD $$.


Facebook eshte duke terhiekur vemendjen e investitoreve.
Vlera aktuale e Facebook eshte sa 40% e 6 muajve me pare dhe nese vazhdon keshtu shume shpejt do te kthehet ne nje luge boshe per ata qe kane investuar aty.

Pak a shume cfare kishim parashikuar vete ne.

 • Postime: 45
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 13-10-2012, 00:54:48
Ky lajm eshte thjesht sa per te terhequr vemendjen apo per te marre vizita duke shfrytezuar TITULLIN  e ketij artikulli!

Fb jo vetem qe do te mbetet ne pozitat e liderit persa i perket fushes se rrjeteve te komunikimit por edhe do i forcoje ato me kalimin e kohes...

Disa nga aresyet:

1. Nr-i me i madh i njerezve qe perdorin internetin kane "Investuar" me deshire dhe  ne menyre te pavetedijshme te dhenat e tyre ne kete rrjet: Foto; Video; Mendime ; Te aferm ; Miq ; Kendveshtrime ; Pelqime...dhe rrjedhimisht jane dhe do te mbeten te lidhur me kete rrjet, pse jo TE VARUR!

2. Struktura baze e vete faqes eshte nje + me vete (por ketu nuk po zgjatem)

3. Duhet te jemi realist dhe te pranojme inteligjencen e jashtezakonshme te personit qe e ka krijuar dhe pasionin e tij per kete fushe "Social Network"!

- Facebook filloi si nje rrjet ku ti mund te hidhje te dhenat e tua dhe te lidheshe me miqte e tu!
- Wall apo Muri ishte dicka e re dhe nje ide gjeniale!
- Lojrat si Texas, etj...ne nje strukture qe ti te luan me miqte e tu online, informohesh mbi rezultatet dhe ecurite e tyre, etj...po ashtu ishte nje ide shume e mire!
- Krijimi i fanpageve, po ashtu ishte nje ide shume e mire!

Ky njeri ka nje vizion te qarte! Besoj qe ka akoma ide te reja qe do is shohim ne zbatim me kalimin e kohes...Kur thuhet qe Facebook ne 2020 do te vdese = me Mark 40 vjecar ne  fund te karrieres! Me duket shume feminor ky arsyetim!

Por aresyeja kryesore pse une jam per te kunderten e ketij artikulli jane 2 pikat e para qe rradhita ne fillim!

 • Postime: 955
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 13-10-2012, 09:59:21
I sakte ky arsyetim:
Citim
1. Nr-i me i madh i njerezve qe perdorin internetin kane "Investuar" me deshire dhe  ne menyre te pavetedijshme te dhenat e tyre ne kete rrjet: Foto; Video; Mendime ; Te aferm ; Miq ; Kendveshtrime ; Pelqime...dhe rrjedhimisht jane dhe do te mbeten te lidhur me kete rrjet, pse jo TE VARUR!
Por gjithsesi mundesite i ke edhe ti heqesh keto info nga FB, apo me keq akoma ta c'aktivizosh llogarine tende ne FB.

Sipas titullit qe eshte anapulla fare, une nuk e kam pare akoma fundin e Yahoo-se, Yahoo eshte SE i 3-ti pas Google dhe Bing, kur thua do te kete te njejtin fund i bie sikur te thuash ka falimentuar.

Persa i perket FB ne vitet e ardhshme ka mundesi qe ndoshta do te kete ulje ne shtimin e antareve, pra nuk do te kete ikje por vetem shtim te tyre, ndoshta me pak se c'jane shtuar 2 apo 3 vitete e meparshme, por kjo nuk do te thote fundi i FB. Dhe kjo perkthehet qe nese ka shtim te antareve ka edhe fitim socialo-ekonomik per FB, te gjithe e dime qe reklamat ne kete rrjet po rriten dita dites, dhe nje pjese e mire e fitimeve vjen nga reklamat qe behen ne kete rrjet.
Per mendimin tim FB do te jete lider ne Social Network derisa ne krye te tij te jete Mark, dhe se besoj se do te jete fundi i tij me 2020, jane anapulla.

p.s Te mos harrojme qe sot me nje telefon celular mund te arrish te hysh ne FB, pa qene nevoja te kesh nje PC perpara, dhe c'eshte me e bukura te gjithe e kane nje te tille, dhe c'eshte me e bukura e te bukurave ka nga ato/ata qe hyjne nga celi ne FB edhe kur jane ne palester  :D

FB nuk ka fund nese ka nje gjeni si  Mark.
E kunderta po ndodh me Apple, iku nga kjo bote arkitekti i kesaj kompanie sigurisht qe do te rreshkasi edhe vete kompania, dhe ja ku jemi sot, i dime shume mire pritshmerite e Iphone 5  :(
Apo me keq akoma kthemi ne Shqiperi me Top Channel-in, sapo iku nga kjo jete Tan Hoxha, Topi po bie ne gjendje te lire ne humnere, dhe veshtire se mund ta marre veten.

Gjeni eshte ai qe ngren nga hici nje kompani ne nje lufte te tmerrshme konkurrence dhe e ben lider ate kompani ne territorin e saj.
Ne kete aspekt fatkeqesisht nuk mund te quhen gjeni Jerry Yang, David Filo por gjeni mund te quhen: Steve Jobs, Larry Page, Sergey Brin, Mark Zuckerberg, dhe jane te pamposhtshem ne gjenialitetin e tyre, krijesa e tyre eshte pjelle e vete gjenialitetit te tyre.
Dhe krijesa e tyre nuk do te kete fund sic percaktohet ne titull derisa vete ne krye te krijeses eshte arkitekti, gjeniu i saj.

 • Postime: 45
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 13-10-2012, 17:47:18
Edhe une dakord jam me gjithcka ke shkruar!

Ne lidhje me yahoo ! As une nuk mendoj se ka falimantuar! Nuk e kuptoj pse eshte bere ky krahasim! Yahoo; Hotmail etj...jane kufizuar ne sherbimin postar!Dmth kete kane patur prioritar, sepse si njera dhe tjetra mgjs jane munduar te ndertojne edhe agjensi lajmesh...nuk ja kane arritur qellimit! (mendimi im) Ndryshe nga Facebook qe perhere sjell dicka te re...ne menyre qe ti mbaj njerezit te lidhur me kete rrjet!

Une si shumica e anetareve ketu, kam acaunte ne te 3-ja faqet kryesore: Yahoo! Gmail! Hotmail! Por ate te Yahoo perdor me shpesh...aty e ndjej veten me reahat!

Per telefonat celular! Ne me pak se 10 vjet celularet me butona do dalin fare jashte perdorimit dhe funksioni i komunikimit mobile do jete thjesht  funksioni me minimal i aparaturave smartphone qe sa vijne dhe permiresojne parametrat dhe sherbimet qe ofrojne!

Ne lidhje me apple ashtu eshte, per fat te keq! Edhe une prisja me shume nga Iphone5! Asnje e re!Veteme permiresim parametrash dhe dizajni! Sa keq!

Per Top-Channel! Akoma mbetet tv nr 1 ne Shqiperi per mendimin tim! Por edhe mungesa e Inovacioneve qe bente Tani (ndjese paste) ndjehet...

Gjithsesi per tju rikthyer temes: Lexova nje artikull interesant po ne kete forum i botuar shume kohe me pare! Dhe sipas atij studimi qe atehere postime te bera nga nje fanpage shkonte ne 3-7 % te fansave!

Tani vjen edhe ky kufizimi i rradhes nga Fb, qe te kerkon te paguash qe postimi yt te shihet pertej atij nr-i te kufizuar fansash qe ka percaktuar ne algoritem...duket qe te gjitha fanpage-t Shqiptare qe fitojne dicka nga Google Ads duket qe po e vuajne...dhe disave mire tu behet sepse e basarduan fare me lloj lloj titujsh sa per te mare ndonje vizite ne faqet apo blogeret qe krijojne...

Por nga ana tjeter: Nje pub me 10 000 fansa (shembull) ka paguar ne facebook per te reklamuar emrin e tij dhe ka arritur te mbledhi ato 10 000 fansa! Poston nje LAJM se sot apo neser ne mbremje do jete i ftuar X kengetar! Tashme i duhet te paguaje perseri facebook qe postimi te shkoje te fansar !!! Cfare mendimi keni per kete ?

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 30-03-2019, 12:07:04
Duket se do dalë e vertete kjo. Ja edhe një vit.

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 30-03-2019, 12:54:35
Nje parashikim qe se shpejti mund te behet realitet... Ne ditet e sotme FB nuk po perdoret aq shume sa me pare gjithashtu shume llogari jane duke u mbyllur.
Mendoj se nje zhvillim tani ka marre Instagrami ☺

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 30-03-2019, 12:56:22
Nje parashikim qe se shpejti mund te behet realitet... Ne ditet e sotme FB nuk po perdoret aq shume sa me pare gjithashtu shume llogari jane duke u mbyllur.
Mendoj se nje zhvillim tani ka marre Instagrami ☺
Kam vene re dhjetra llogari që kanë vite tashme qe nuk kanë vendosur asnje foto ose nuk kane postuar asgje.

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 30-03-2019, 13:00:49
Po pra dhe une shoh shume nga miqte e mi qe nuk aktivizohen ose i kane mbyllur. Cdo gje sic e ka nje zhvillim shume te madh mund te kete dhe nje renie drastike  ^o)
ps. Mbase i jane merzitur fake likes dhe  comments hmmmmm:

 • Postime: 3239
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 30-03-2019, 13:14:37
Nuk besoje qe do ndodhe kjo, pasi FB, po permison cdo dite dhe po rrite cdo dite mundesin per te qene sa me shume online.

Temat e fundit