Certifikata SSL per webfaqet - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Certifikata SSL per webfaqet

Certifikata SSL per webfaqet

· 4 · 874

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 06-06-2019, 00:16:53
Nese jeni perdorues i perditshem i internetit dhe nuk e dini cfare eshte SSL, atehere dicka nuk shkon.
Instalimi nje certifikate sigurie qe lejon hapjen e web nen https
Sa here qe transmetoni te dhenat nga browseri/celulari ne drejtim te nje faqe interneti, informacioni juaj kalon ne disa "vende". Nese jeni ne nje lokal e po perdorni nje wireless falas, te dhenat tuaja (username/pass apo referenca (cookie) qe tregon qe ju duhet te jeni i/e identifikuar ne sistem) kalojne nga routeri i pronarit, pastaj tek ai i internet service providerit, e ne disa providera me rradhe.
Teknikisht nuk eshte e pamundur qe dikush te vjedhe kete informacion nga ju, prandaj keshillohet qe gjithmone te perdoret httpS qe bazohet mbi nje Secure Socket Layer, ose me fjale me te thjeshta, ne nje enkriptim. Pra informacioni enkriptohet ne browser/celular dhe percillet i enkriptuar ne server. Nese dikush do te gjej cfare po shkruani, atehere ai sheh vetem dicka te enkriptuar te cilen nuk mund te dekriptoje.

Mjafton qe te hapni webin njehere me https dhe teknikisht referenca duhet te lidhen gjithmone me https. Kjo eshte dhe norme e browserave modern qe duke filluar nga Janari i ketij viti, sahere identifikoheni ne ndonje faqe qe nuk ka SSL do ju japin nje njoftim kujdesi.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 09-06-2019, 20:52:42
Nje numer i madh faqesh shqiptare nuk perdorin aktualisht lidhjet e sigurta SSL.
Disa shembuj
http://top-channel.tv/
http://www.rd.al/
http://www.panorama.com.al/
http://www.standard.al/
http://shkabaj.net/

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 09-06-2019, 20:56:11
Keto janë edhe faqe të mëdha mo. Nuk e kisha vënë re këtë gjë.

 • Postime: 2648
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 03-09-2019, 13:55:28
Tek faqet qe nuk kan login forme, ose qe nuk iu nevojitet ndonje qasje per identifikim, ose transferim te ndonje te dhene sensitive, nuk eshte qe prish pune dica edhe nese nuk perdorin certifikaten SSL.

Temat e fundit