Cilen forme parapelqeni? - 2 - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Si duhet emertuar ne shqip?

Home
11 (11.8%)
Kreu
18 (19.4%)
Hyrja
15 (16.1%)
Ballina
19 (20.4%)
Shtepia
7 (7.5%)
Faqja Kryesore
23 (24.7%)

Numri i anetareve qe votuan: 85

Cilen forme parapelqeni?

Cilen forme parapelqeni?

· 44 · 7309

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#25 ne: 18-07-2010, 17:06:19
Ne anglisht perdoret forma "Home" dhe jo "Main Page"!

 Nese behet fjale HOME ateher nenkuptojme : Shtepi apo vendebanim.
 Pavarsishte se kjo fjale nuk perkthehet ne Gjuhen Shqipe.
 Arsyjet jan te veqanta sepse Gjuha Angleze eshte mundur te zhvillohet ne kurriz te gjuheve te vogla qe shume emra te mos mund te perkthehetn.
 Por fatemirsishte Gjuha Shqipe eshte Gjuhe e Lasht dhe eshte me e vjeter se Gjuha Angleze pavarishte se kemi mbetur prapa.

 Andaj Perkthimi  nga Algishtja ne Gjuhen Shqipe : Home i bie Vende banim ose shtepi banilmi por perkthimi me i skat eshte Shtepi

Nese perdorimi Hyrje : Ben fjale per qfare Hyrja ne nje Faqe ?
 Hyrje ne nje rrug ?
Apo Hyrje e pa njohur.
 

1.Mos Harro se HOME eshte Emer
2. Mos harroni se KREU eshte Emer

 Keto dya perputhen saksishte dhe mire.

 • Postime: 2649
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#26 ne: 21-07-2010, 12:46:10
Faqja e pare e nje web-i ka per qellim te tregoje permbajtjen e webit ne teresi ne menyren sa me te mire te mundshme.Krahasojen i me nje gazete, qe ne "ballinen" e saj mundohet ti shfaq lajmet me interesante.

 Voten time e dhash pe Ballina, jo qe e ploteson krejtesisht, por me duket me ideale se te tjerat. Edhe Kreu, nud do te ishte keqe, Hyrja nuk me bush shume per faktin qe nuk eshte e thene qe te futesh se pari ne ate faqe per tu futur me pas ne faqe te tjera te web-it, nga ku mund te drejtohesh fare leht prej ndonje linku. Hyrja me aludon ne dicka qe patjer duhet te futesh ne te, per te vazhduar me tej pastaj.

Mendoj qe duhet te jete dicka qe ka nje kuptim me prezantues, me shfaqes.

 • Postime: 49
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 21-07-2010, 19:05:29
Ne rasit e fillimit te zeriyt.com me logjike do ishte ZERI IM
Ndersa ne pergjisi kisha then se me mire eshte Home

 • Postime: 406
 • Karma: +1/-0

#28 ne: 22-07-2010, 20:30:51
mua personalisht me pelqen Ballina... me duket si emer shum shqiptar :)

 • Postime: 27909
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 28-07-2010, 01:01:43
Interesante qe shumica ka votuar per "Faqja Kryesore" :)
Sidoqofte une do te punoj qe "Hyrja" te fitoje ne fund :D
"Hyrja" - Shkurt, shqip, fillon me 'H' ashtu si dhe "Home", jep kuptimin e kerkuar.

#30 ne: 28-07-2010, 01:28:28
Sidoqofte une do te punoj qe "Hyrja" te fitoje ne fund :D

Une vazhdoj e patutshme per kreun dhe pavaresisht se ti je ligji dhe maliqi, ne fund do kerkoj transparence votash! :D mund te perfundojme dhe ne greve per force zakoni... LOL

 • Postime: 910
 • Karma: +9/-4
 • Gjinia: Mashkull

#31 ne: 28-07-2010, 11:24:10
Interesante qe shumica ka votuar per "Faqja Kryesore" :)
Sidoqofte une do te punoj qe "Hyrja" te fitoje ne fund :D
"Hyrja" - Shkurt, shqip, fillon me 'H' ashtu si dhe "Home", jep kuptimin e kerkuar.

Hyrjen duhet ta vendosësh në vend të Kyçjes. Kjo fjala kyçje s'ka kuptim dhe është e papërshtatshme për një forum si Zëri Yt. E para, fjala kyç vjen nga turqishtja, dhe e dyta, kuptimi i saj nuk përputhet me hyrjen në forum.

E kyç, ka kuptimin që e mbyll dikë brenda, e burgos. Kyçu e përdorin forumet kosovare dhe dihet që kosovarët kanë probleme me gjuhën letrare.

Ti bëj si të duash, por e mira është ta vendosësh Faqja Kryesore, ndërsa Hyrja për Kyçu.

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#32 ne: 23-09-2010, 15:04:11
Une votova per Ballina edhe mendoje se eshte me e saket megjithse nja 1 jave kam qe e kam mesuar si fjale se nuk e kisha degjuar asnjehere por ndesha ne nje faqe fhqiptareedhe pashe buton Ballina edhe po vrisja mendjen  hmmmmm: por kur e kerkova ne fjalor shqip-shqip  :perqafim atehere e kuptova edhe mendoje meqense eshte edhe shqipe perse te mos e pasurojme fjalorin por edhe netin :D?

 • Postime: 86
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#33 ne: 23-09-2010, 16:12:23
votova per Hyrja me duket perfekte

 • Postime: 72
 • Karma: +1/-1

#34 ne: 23-09-2010, 19:24:29
Ballina eshte fjala me adekuate.

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0

#35 ne: 06-01-2011, 01:30:23
#1 Ballina
#2 Kryefaqja

- Ballina duket te jete me standart dhe duket te jete fjale e madhe dhe pak a shume e mbane perkthimin Homepage.

- ndersa kryefaqja eshte mire por disi e thjesht jo profesionale.

Kam vrejtur faqet kosovare perdorin me shume fjalen "Ballina" (rtk, gazeta express, kosovapress, shkabaj etj) ndersa faqet nga shqiperia perdorin "Fillimi" (noa, balkanweb..)

 • Postime: 376
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#36 ne: 28-03-2011, 19:09:55
Në qoftë se do ti përmbahemi gjuhës letrare, faqja kryesore është më e saktë se faqja e parë. Në faqen kryesore janë të përmbledhura të gjitha, ndërsa pas faqes së parë, vjen e dyta, e treta e kështu me rradhë, ashtu si faqet e librit. Nuk shkon Faqja e Parë.

Nga gjuhëtarët mos prit gjë, as kanë mend për gjëra të tilla.

Pas Faqes Kryesore, më e përshtashmja do të ishte Kreu, po kurrsesi Hyrja.

Pse duhet të përdorim fjalën e huaj Identifikohu kur në vend të saj mund të përdorim fjalën shqipe Hyrja?

Faqja Kryesore eshte 3 metra une mendoj se varet edhe nga lloji i menuse.
Per mendimin tim Kreu ka me lezet.

 • Postime: 45
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#37 ne: 30-03-2011, 09:48:02
po sikur te  vendosnim vetem nje icone shtepie e mos te shkruaje asgje ? :)

 • Postime: 27909
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#38 ne: 30-03-2011, 16:53:24
po sikur te  vendosnim vetem nje icone shtepie e mos te shkruaje asgje ? :)

LOL jo cdo kush ka qejf ta kete menune me ikona :)

 • Postime: 65
 • Karma: +0/-0

#39 ne: 26-03-2012, 20:08:06
Kreu  Me duket  me e pershtatshme per ne shqiptaret.

 • Postime: 22
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#40 ne: 03-04-2012, 18:57:33
 Kreu ose Faqja Kryesore .!

 • Postime: 118
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#41 ne: 05-04-2012, 05:22:44
HOME dhe mos e diskutoni me ;)

 • Postime: 1158
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#42 ne: 19-05-2013, 22:31:30
KREU - nje fjale qe, pa dyshim, perkon me boten virtuale.

 • Postime: 88
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#43 ne: 21-05-2013, 01:19:27
Mendoj se Faqja Kryesore eshte me e pershtatshme,por ndonjehere Kreu ben pune me shume pasi eshte fjale e shkurter.

Temat e fundit