DiggBar dhe problemet qe vijne me te - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

DiggBar dhe problemet qe vijne me te

DiggBar dhe problemet qe vijne me te

· 7 · 1229

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 05-04-2009, 15:29:48
Qe prej dy ditesh Digg.com, nje nga rrjetet me te medha per lajme te gjeneruar nga vete vizitoret, ka prezantuar nje opsion tjeter qe ka shkaktuar gjithashtu edhe shume dyshime e kritika.
Shume nga perdoruesit e Digg e dashurojne kete mundesi, por nga ana tjeter shume e kritikojne kete dhe kjo jo pa te drejte.

Tashme, nese klikon cdo URL ne Digg, faqja e jashtme do te hapet brenda nje kornize duke mbetur gjithmone brenda Digg.com
Njekohesisht URL e jashtme permblidhet brenda nje URL te shkurter, duke u bere ideale per t'u perdorur ne sherbime si Twitter, apo te ngjashem. Gjithashtu Digg ofron mundesine per te shkurtuar cdo URL thjeshte duke vene perpara digg.com/
Psh http://digg.com/d1jGmS

Por anet pozitive kufizohen vetem per thjeshtesine e perdorimit te ketyre URL-ve ne Twitter si dhe per ata qe jane fanatike te Digg.com
Ndersa webmasterat humbin shume nga kjo gje. Ndersa deri tani arrije pozicionim te mire ne Google ne menyre indirekte, sepse lajmi i postuar ne Digg, qe drejtonte te URL orgjinale, dilte shume lart ne rezultatet e kerkimit ne Google, tashme nuk do te ndodhe me per disa arsye:
Se pari sepse ka shume mundesi qe Google te penalizoje rendshem Digg.com pasi po perdor nje metode gati te pandershme per t'i vjedhur trafik faqeve te tjera, se dyti sepse vizitoret pasi lexojne nje lajm shume shpejt mund te largohen nga faqja duke perdorur kete toolbar nga Digg.
Po ashtu edhe perfitimi ne PR nuk do te jete me sepse tashme URL origjinale "mbytet" brenda DiggBar dhe zevendesohet me nje "tinyurl".

Kjo eshte nje levizje inteligjente e Digg persa i perket gjenerimit te url te shkurtra, ne kohet e sotme kur keto lloj sherbimesh po behen shume te rendesishme, por nga ana tjeter kjo menyre eshte nje metode e tejkaluar prej dhjete vjetesh tashme (kornizimi i faqeve) madje ka pasur edhe ceshtje gjyqesore ne lidhje me ceshtje te ngjashme.
Shume webmastera qe deri tani e perdornin Digg.com per te marr trafik ne faqet e tyre dhe jo sepse u pelqente te shtonin permbajtje atje, tashme do te largohen dhe nuk do ta perdorin me ate.

Personalisht s'e pelqej levizjen e re te Digg dhe nese ndodh vertete qe Google ta penalizoje (gje qe normalisht duhet te ndodhe, por ne rastet kur behet fjale per "gjigande" ata edhe e mbyllin nje sy) atehere Digg do detyrohet ta rishikoje levizjen sepse pa trafik organik nga  Google i gjithe sherbimi i Digg.com behet i kote dhe pavlere.

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 10-04-2009, 01:25:14
Digg i pergjigjet shqetesimeve per DiggBar.

http://digg.com/d1oKtU

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 16-04-2009, 01:00:07
Dhe tashme Digg eshte detyruar te beje nje kompromis. Shume shpejt DiggBar do te jete aktiv vetem per perdoruesit e identifikuar, ndersa vizitoret dot e ridrejtohen direkt ne url-te origjinale. Pak a shume cdo gje do te jete si me pare.

Citim
Digg’s VP of engineering John Quinn, writes in a post today that Digg will change the behavior of shortened URLs. For anyone not logged into Digg, they will now get a 301 redirect to the site being pointed to sans the DiggBar. Users who are logged into Digg and have not opted-out of using the DiggBar, will still get the 200 variety, meaning they will technically reside on Digg’s servers. http://blog.digg.com/?p=664

 • Postime: 119
 • Karma: +1/-0

#3 ne: 21-04-2009, 00:07:02
Ok MAX, meqë bëhet fjalë për Digg.Com , kërkoj ndjesë nëse eventualisht dal pak prej teme.

Përderisa me faqen Lajme.Org fitoj shum vizitorë duke i publikuar lajmet në Kapsit, Laj.me, dhe Ngjarjet , në kohë të fundit kam hapur një web faqe për lajme në anglisht, dhe për momentin lajmet po i publikoj vetëm në Digg.Com dhe mar pak vizitorë nga kjo e fundit.

Pyetja është kjo, a dini ndonjë web faqe tjetër e llojit të Digg.Com e cila do të më sjellte më shumë vizitorë për web faqen time të posahapur në anglisht?

Pytja i dedikohet MAX-it, mirëpo do të ishin të mirëseardhura edhe përgjigje, këshilla dhe sygjerime edhe nga të tjerët.

Ju flm

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 21-04-2009, 00:14:06
Propeller.com (kam lexuar se eshte nje faqe ne vdekje e siper)
Mixx.com - Ky perdoret shume gjithashtu.
Reddit.com

Gjithashtu edhe muzikaweb.com qe si fillim eshte nisur si faqe muzikore, por sefundi po lejoj te publikohet cdo lajm.

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 23-12-2009, 18:39:57
Vura re qe Digg tani ka vene dhe etiketen nofollow per te gjithe linket e jashtme. Perfundimisht ky sherbim eshte bere gati i pavlere!

 • Postime: 242
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 23-12-2009, 19:56:39
Une per vete asnjeher nuk e kam perdorur edhe aq shume digg sepse nuk kisha blogje dhe faqe ne gjuhen angleze, kurse nqs nuk gaboj artikujt ne gjuhen shqipe nuk pranohen ne digg.com. Megjithate me keto zhvillimet e veta koheve te fundit ajo po ben nje gabim te madhe, vetem nqs ka nje plan tjeter qe do te arrij qe ti kushtezoj anetaret qe te rrijn te lidhur me kete sherbim.

Temat e fundit