Dua te raportoj Postajuaj.com - 2 - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Dua te raportoj Postajuaj.com

Dua te raportoj Postajuaj.com

· 34 · 2794

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#25 ne: 23-02-2009, 14:30:38

a merr vesh ti a jo. ne rast se personat do te kerkojne heqjen e adreses se tyre, kjo do te vije pasi u eshte derguar SPAM-i!!!!pra pasi eshte shkelur ligji.nqs do ja lije ne dore vete viktimave te tua, do te kishe bere mire tu coje nje email konfirmimi te gjithe listes per tu kerkuar nqs kane deshire te anetaresoohen per reklama ose jo. DHE PERGJIGJU PYETJEVE TE TJERA. dhe nese gjerat jane te kendshme ose jo nuk i gjykoni ju. NUK DUAM SPAM, QOFSHIN ATO TE KENDSHME APO TE PAKENDSHME. PIK!!!
edit: nejse nejse se smerrem fare me njerez si puna jote. po i futem rrugeve ligjore si spamcop etj. deri tani keni dergu spam jeni knoq.
« Editimi i fundit: 23-02-2009, 15:19:56 nga Syrgjyn »

#26 ne: 23-02-2009, 22:24:39
What the Law Requires

Here's a rundown of the law's main provisions:

    * It bans false or misleading header information. Your email's "From," "To," and routing information – including the originating domain name and email address – must be accurate and identify the person who initiated the email.

    * It prohibits deceptive subject lines. The subject line cannot mislead the recipient about the contents or subject matter of the message.

    * It requires that your email give recipients an opt-out method. You must provide a return email address or another Internet-based response mechanism that allows a recipient to ask you not to send future email messages to that email address, and you must honor the requests. You may create a "menu" of choices to allow a recipient to opt out of certain types of messages, but you must include the option to end any commercial messages from the sender.

      Any opt-out mechanism you offer must be able to process opt-out requests for at least 30 days after you send your commercial email. When you receive an opt-out request, the law gives you 10 business days to stop sending email to the requestor's email address. You cannot help another entity send email to that address, or have another entity send email on your behalf to that address. Finally, it's illegal for you to sell or transfer the email addresses of people who choose not to receive your email, even in the form of a mailing list, unless you transfer the addresses so another entity can comply with the law.

    * It requires that commercial email be identified as an advertisement and include the sender's valid physical postal address. Your message must contain clear and conspicuous notice that the message is an advertisement or solicitation and that the recipient can opt out of receiving more commercial email from you. It also must include your valid physical postal address.

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#27 ne: 23-02-2009, 22:33:51
he mo syrgjyn, ca ti thush ktij. fjalet e pastra nuk e shprehin ate qe dua te them. ka ftyr dhe me bo copy-paste disa "ligje" mu... bobooooo. po qepe mer gojen se keni nje sherbim SPAM te paster. ofroni lista SPAM!!!!!

#28 ne: 23-02-2009, 22:42:38
Ajo qe cituam nuk eshte ligj m....

Ai eshte:
The CAN-SPAM Act: Requirements for Commercial Emailers

http://www.ftc.gov/bcp/edu/pubs/business/ecommerce/bus61.shtm

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#29 ne: 23-02-2009, 22:48:54
Ajo qe cituam nuk eshte ligj m....

Ai eshte:
The CAN-SPAM Act: Requirements for Commercial Emailers

http://www.ftc.gov/bcp/edu/pubs/business/ecommerce/bus61.shtm
dmth po thua qe spo shkel asnje ligj?? hahhaha po e postoj te qyfyre.com
or vella, pse i bie kaq gjat. nqs vjet nje kompani tek ty dhe te ofron leket qe ti do, ti i dergon email 100mij vetve, email te cilin ata nuk e kane kerkuar, dhe adresa eshte marre pa lejen e tyre. me thuaj icik, konform rregullave te antispam eshte kjo?

#30 ne: 23-02-2009, 23:11:18
Overdoze!

Na vjen keq per etiken e forumit, por jemi te detyruar te themi publikisht se personalisht ju po tregoheni tendencioz, kundershtues i fakteve, mosnjohes i rregullave apo moskuptues i tyre, ndoshta edhe xheloz, qe idete fikse te nje mendje te coroditur nga kushedi cili pasion, kerkoni t'i vini ne sherbim te mllefit tuaj qe nuk eshte veshtire per t'u kuptuar. Komunikimi ne menyre private na e ka perforcuar kete bindje.

Ne kete kuptim e ndjejme te padobishme qe te vazhdojme te komunikojme me ty dhe ju leme ne dispozicion gjithe kohen e nevojshme per nje reflektim te qete per ceshtjen ne diskutim, por edhe per ato qe jane te panjohura per publikun...

I kerkojme ndjese pjeses tjeter te anetareve.

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#31 ne: 23-02-2009, 23:27:38
Nuk po filozofoj me shume, por vetem nje gje mund te te them:

Na lodhet, na lodhet dhe na lodhet!

Kjo eshte njejte sikur te therrasesh dikend ne tel pa deshiren e tij, dhe perderisa ai te thot mos me thirr prape, ti vazhdon prape me te njejtin avaz.

 • Postime: 328
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#32 ne: 23-02-2009, 23:29:04
Posta Juaj te them te drejten punen qe beni sesht etik e teknologjis ne qofse do fillonte te bente spam Hotmail per marketing :) uaaa do fliteshte per shum para shum e madhe te hollash, kur kemi parasish edhe ne qe marim MX server nga domains.live.com un Studijoj MArketing Menaxhment :) Ne qofse do isha un Menaxheri i atyre kompanive nuk do te beja nje Spam Marketing edhe sikur ju te me pagunit mua e jo un juve, Marketingu sesht SPAM.

Ne qofse ke nevoj te mesosh me shum reth marketingut do te referoj te lexosh pak per marketing se ne qofse do kishe te kryer te marketingun nuk do t ekishe koh te meresh me spam kusheriri im ka te kryer por lale punon ne kompani te madhe qe koha si premton as per kafen e mengjesit supozoj qe staffi juaj sesht nje nga ata.

Edhe mua me vin imelle nga postajuaj :d por fatmirisisht ne nje imell ahahaah qe as qe e hap ndonjeher inboxin te shikoj se qfar ka aty Im Happy

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#33 ne: 24-02-2009, 10:42:17
Postimi im eshte thjesht informativ, dhe personalisht nuk dua te bej debate te tjera pasi mendimin tim e kam shprehur (mund te lexoni postimet e mia ne kete forum).

Kerkova cfare quhet spam si perkufizim dhe duke mos dashur te keq interpretoj kuptimin e informacionit te meposhtem, kam kopjuar faqen sikurse ishte, si dhe keni dhe linkun e saj ne fund.

Jam pro marketingut me email, sa kohe qe adresat apo lista e adresave mblidhet me leje apo konsensus te pronarit te saj.

Kam dhene dhe sugjerime se si duhet te funksionoje regjistrimi / crregjistrimi i adresave npm formularit ne faqe.

Gjithashtu me kerkesen time PostaJuaj e ka hequr adresen time nga lista e tyre dhe qe prej asaj dite nuk kam marre me email prej tyre.


Me poshte eshte perkufizimi mbi Spam nga Spamhaus.org

The Definition of Spam
   The word "Spam" as applied to Email means Unsolicited Bulk Email ("UBE").

Unsolicited means that the Recipient has not granted verifiable permission for the message to be sent. Bulk means that the message is sent as part of a larger collection of messages, all having substantively identical content.
   

A message is Spam only if it is both Unsolicited and Bulk.
-       Unsolicited Email is normal email
(examples: first contact enquiries, job enquiries, sales enquiries)

-       Bulk Email is normal email
(examples: subscriber newsletters, customer communications, discussion lists)


   Technical Definition of Spam

An electronic message is "spam" IF:

(1)       the recipient's personal identity and context are irrelevant because the message is equally applicable to many other potential recipients;

AND

(2)       the recipient has not verifiably granted deliberate, explicit, and still-revocable permission for it to be sent.

   Spam is an issue about consent, not content. Whether the UBE message is an advert, a scam, porn, a begging letter or an offer of a free lunch, the content is irrelevant - if the message was sent unsolicited and in bulk then the message is spam.

Spam is not a sub-set of UBE, it is not "UBE that is also a scam or that doesn't contain an unsubscribe link", all email sent unsolicited and in bulk is Spam.

This distinction is important because legislators spend inordinate amounts of time attempting to regulate the content of spam messages, and in doing so come up against free speech issues, without realizing that the spam issue is solely about the delivery method.

   Important facts relating to this definition:

(1) The sending of Unsolicited Bulk Email ("UBE") is banned by all Internet service providers worldwide.

(2) Spamhaus' anti-spam blocklist, the SBL, used by more than 900 Million Internet users, is based on the internationally-accepted definition of Spam as "Unsolicited Bulk Email". Therefore anyone sending UBE on the Internet, regardless of whether the content is commercial or not, illegal or not, needs to be fully aware that (A) they will lose their Internet access if they send UBE and (B) they will be placed on the Spamhaus Block List (SBL) if they send UBE.

   Various jurisdictions have implemented legislation to control what they call "spam". One particular example is US S.877 (CAN-SPAM 2004). Each law addresses "spam" in different ways, and as a consequence, often has different definitions of what they cover, whether they call it "spam" or not. Spamhaus uses the industry standard "unsolicited bulk email" definition which underlines "it's not about content, it's about consent". As such, arguments as to whether UBE messages are covered under CAN-SPAM or are compliant with CAN-SPAM, are entirely irrelevant.

Burimi: http://www.spamhaus.org/definition.html

Temat e fundit