emriyt.hosti.com/net/it/etj apo emriyt.com/net/it/etj ? - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sondazh

Kush eshte me mire ?

emriyt.hosti.com/net/it/...
4 (9.3%)
emriyt.com/net/it/...
33 (76.7%)
Njesoj.
6 (14%)

Numri i anetareve qe votuan: 36

emriyt.hosti.com/net/it/etj apo emriyt.com/net/it/etj ?

emriyt.hosti.com/net/it/etj apo emriyt.com/net/it/etj ?

· 5 · 2203

 • Postime: 556
 • Karma: +4/-2
 • Gjinia: Mashkull

ne: 21-05-2008, 10:54:11
Pytja ime eshte kjo, duke marr dhe nje rast konkret pershembull ShqipSms.Blogspot.Com nje blog qe un e azhornoj shpesh me metoda te reja, po siku ky blog i imi te ishte ne nje host me pagese me dominio pershembull www.ShqipSms.Com do kishte me shum vizita dhe mundesi per tu njohur ne google, me pak fjale kjo pytje sherben per gjith sitet dhe bloget qe jan ne hosting falas se a mund te kene ato te njejtin sukses si ato me dominio personal edhe pse kan te njejtat materiale ka perparesi ndonjeri nga keto.

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 23-05-2008, 21:07:56
Smiba, krijimi i nje domaini te ri do te thote (per mendimin tim) nje faqe e re qe duhet reklamuar ne te gjitha menyrat e mundshme e me kosto sa me vogel, nderkohe blogu yt ndodhet ne blog-programin e google, qe do te thote ndryshimet ne blog, updatet vihen re me shpesh sesa ne ndonje faqe tjeter.

nese e shikon te mundur te spostosh te gjithe blogun (tekste, imazhe) ne nje sistem blogu ne nje host privat atehere, google do filloje ta njohe si nje faqe te dyte me te njejten permbajtje. Pra ne kontekstin e permbajtjes, faqja e re ka te njejten permbajte dhe te njejten rendesi. Une nuk e di, a ka mundesi te mbyllet nje llogari ne blogspot?

Nderkohe sa te njihet adresa e re, mund te krijosh postimet ne blogspot me nje titull pak tekst dhe nje link per tek faqja/adresa e re. Kjo do ti oriontoje te gjithe vizitoret tek adresa e re. E mira do te ishte sikur keto 2 site te konkuronin afer nj-tj. per pagerank derisa kjo e blogspot t e mbyllet (mbase per mngese aktiviteti).

Si mendon?

 • Postime: 556
 • Karma: +4/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 23-11-2009, 14:45:16
kokushta pergjigj'ja jote eshte interesante por ajo qe doja te pyesja me sakte un eshte, se a kan te njejte perparesi te dyja sikur te hapen ne te njejten kohe te azhornohen me artikuj te ndryshem por me te njejten sasi.
Pra nje shembull tjeter, ti hap njekohesisht keto te dy: emriyt.blogspot.com - emriyt.com dhe ju ben te njejtin sherbim, te njejtin numer postimesh, do ken te njejtin sukses te dy , apo njeri nga keto eshte me i mire dhe ka me shum perparesi ?

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 23-11-2009, 15:54:14
Dihet se Blogspot trajtohet me mire nga ana e Google ndaj dhe ne SERPS do kesh pozicion te mire nese vendos material te bollshem dhe origjinal.
Por nuk eshte ide e mire te perdoresh dy faqe me te njejten permbajtje.
Une do te keshilloja te perdorje me mire nje domen TLD duke e drejtuar te blogu i Blogspot. Ne kete menyre faqja do dukej totalisht profesionale dhe nga ana tjeter do te gezoje te mirat qe ofron Blogger.

Ne pergjithsi nga pikpamja e makinave te kerkimit nuk duhet te kete rendesi nese nje faqe ndodhet ne nje domen te klasit te pare apo ne nje subdomen, apo fare dhe ne nje subfolder te nje domeni. Rendesi ka permbajtja, origjinaliteti dhe marketingu.

 • Postime: 238
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 24-11-2009, 11:15:30
Pikerisht edhe un kete do te thoja qe ka shkruar Max ne fund :)
Por jo ne ridrejtim te domainet por ne Mapping :) nuk e di nese blogspot ta ofron kete por thjeshte kjo eshte zgjidhja me e mire.. Redirect ka nje ndryshim gjidang nga Mapping... sepse redirect te ridrejton kurse Mapping eshte sikur ke ne faqen tende edhe nuk behet vetem ridrejtimi psh www.faqjaime.com por edhe psotimet dalin tamam www.faqjaime.com/postimi1 kurse ne blogspot eshte linku origjinal faqjaime.blogsport. com/postimi1.

Pra besoj qe te jem shpjeguar.

Tani jo per te ber reklam por nje keshille. Un kam mbaruar blog.al i cili do te jet me nej sistem krijimi blogesh falas ne Wordpress e ka nje version Premium ku mund te behet pikerisht pra kjo Domain Mapping. Me pak fjale ti krijon faqen nen subdomain.blog.al edhe e lidh me www.domainiyt.com edhe i ke cdo gje si me domain tend edhe pse faqja eshte hostuar falas. Plus qe mund te besh fare thjeshte importimin e te gjithe postimeve nga blogspot (wp ta mundeson kete me disa klike). Puna e dublicate eshte fare e thjeshte, fshi postimet tek blogu ekzistues e mba ato te rejat e ne blogun ekzistues fut vetem linke qe te drejtojne tek i riu. Do te duhet nja 1-2 muaj qe google te rindexoj gjerat e te vijne ne rregull cdo gje por nuk eshte e pamundur.
Fundja nese ke nje faqe legale e nuk jan gjera warez apo ilegale mund te perdoresh tek blog.AL edhe nese zgjedh paketen Premium (10 € ne vit) me shume perparesi e me keto Domain Mapping + shume features un mund te mundesoj e nje subdomain premium (sms.blog.al) por thash duhet te jen gjera legale :)
Nejse e zgjata shume thjeshte qe nje domain personalized e ben me te besueshem e me te mire gjene sesa blogspot.

Flm

Temat e fundit