Facebook ofron shpërblime për Hacker-at që do ta sulmojnë - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Facebook ofron shpërblime për Hacker-at që do ta sulmojnë

Facebook ofron shpërblime për Hacker-at që do ta sulmojnë

· 1 · 499

  • Postime: 372
  • Karma: +0/-0

ne: 07-08-2011, 07:21:31
LAS VEGAS – Në “DefCon hacker conference” këtë fundjavë në Las Vegas, një ekip nga Facebook ka lëshuar një mesazh jo të zakonshëm: “Ju lutemi të na sulmoni. Do të ju paguajmë mirë”.

Ekipi i drejtuar nga Joe Sulliva, shefi i departamentit të sigurisë së Facebook, promovoi programin e ri “gjuetia ndaj defekteve”, i cili paguan studiuesit që gjejnë defekte në rrjetin social.

Facebook do të paguaj një minimum prej 500 dollar për cdo informacion të vlefshëm, në këmbim nga Hacker-at, të mos hapin lajmin për defektin deri sa Facebook ta sistemoj atë. Programi ka nisur që javën e shkuar dhe deri tani ka lëshuar një shpërblim për më tepër se 3 mijë dollar ndaj një personi që raportoi një defekt.

Për tu paguar Hacker-at duhet ta raportojnë të parët defektin dhe nuk duhe të jenë resident në një shtet jasht sanksioneve të SHBA. Hacker-at as nuk duhet të vjedhin informacione apo ti shkatërrojnë ato.

balkanweb
« Editimi i fundit: 07-08-2011, 12:36:46 nga M A X »

Temat e fundit