Fenomeni i spam-it shqiptar ne internet - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fenomeni i spam-it shqiptar ne internet

Fenomeni i spam-it shqiptar ne internet

· 18 · 1295

 • Postime: 27979
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 05-03-2009, 12:46:20
Mqs po shtohen si kepurdhat pas shiut keto sherbime besoj se e meritojne nje teme me vete.


Ka filluar dhe Info.al http://marketing.info.al/ te shperndaje keshtu letrash.

"Publicitet qe nuk ju kshton gje!" - e quajne keta. Kane humbur nje 'u' rruges, po hajt ma, i urojme "mireseardhjen" edhe nje tjeter sherbimi shqiptar per spam.

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 05-03-2009, 13:12:46
Lajm i mire ky. Per keto kemi mese shumti nevoje.
Nuk kane faj keta qe ofrojne keso sherbime, sepse keta marrin lekun dhe hajto mo. Problemi qendron se pronaret ose menagjeret e kompanive qe paguajne per keto reklama, ata as nuk ja kan idene se cfare eshte interneti, e le mo te dijne se cfare eshte spam dhe email marketing. Te lumte ne per keto vete qe mbajne kompani dhe per keto qe ofrojne keso lloj sherbimesh.

Po mendoj dhe une te filloj nje sherbim te tille. Ndoshta marrim me shume lek se sa me www.kosoft-ads.com, hahha, po beja shaka se kjo nuk do te ndodhe kurr. Edhe nese do vie puna per te mbyll biznes.

Harrova te them se keta perdorkan Interspire Email Marketer 5.5, dhe ate besoj Nulled (pa licence)?!

 • Postime: 3785
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 05-03-2009, 13:13:30
Na paska filluar dhe Info.al http://marketing.info.al/ te shperndaje keshtu letrash.

"Publicitet qe nuk ju kshton gje!" - e quajne keta. Kane humbur nje 'u' rruges, po hajt ma, i urojme "mireseardhjen" edhe nje tjeter sherbimi shqiptar per spam.

Thuaja Adionit kete.

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 05-03-2009, 14:59:07
Si shume po shtohen keto sherbimet email marketing, apo ndoshta i njejti njeri/grup njerezish krijojne faqe te ndryshme duke ofruar te njejtin sherbim, me ndryshime te vogla ne kushte. hmmmmm:

 • Postime: 27979
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 05-03-2009, 15:17:37
Nuk besoj se behen nga te njejte, por si per shume gjera te tjera dhe ketu jane turrur shume veta sepse eshte lek i lehte dhe pa ndonje shpenzim.

#5 ne: 05-03-2009, 15:35:14
Me pare do paguaja ne Google ads 5 cent per nje klikim se sa 5 cent per 10 email te derguar.

Shqiptaret nuk dijne te krijojne gjera unike, ne thjeshte kopjojme tjetrin. Keshtu eshte bere ne cdo lemi te biznesit, e tani edhe ne internet.

Do doja te dija, kush jane keta persona qe i thojne vetes webmaster dhe qe perdorin praktika te tilla per promovim te faqeve?

 • Postime: 3785
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 05-03-2009, 17:12:06
Do doja te dija, kush jane keta persona qe i thojne vetes webmaster dhe qe perdorin praktika te tilla per promovim te faqeve?

Adion Gorani eshte webmaster, goxha i zoti madje.

Mbase iniciativa e info.al per marketing me e-mail nuk eshte e Adionit, por me sakte mund te flase vete ai.

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 05-03-2009, 18:06:14
Me pare do paguaja ne Google ads 5 cent per nje klikim se sa 5 cent per 10 email te derguar.

Shqiptaret nuk dijne te krijojne gjera unike, ne thjeshte kopjojme tjetrin. Keshtu eshte bere ne cdo lemi te biznesit, e tani edhe ne internet.

Do doja te dija, kush jane keta persona qe i thojne vetes webmaster dhe qe perdorin praktika te tilla per promovim te faqeve?
shume e sakte. jo vetem me ekonomike dhe me fitimprurese, por edhe nje metode me e paster

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 05-03-2009, 18:16:09
Kjo loje sa vjen e behet me interesante.
Tani sapo morem nje varg letrash te derguar nga bitsmarketing ne emer te ProCredit bank Albania.

Kjo nuk ndodhe ne asnje vend ne bote, qe nje institucion kaq prestigjioz financiar, te dergoj oferta promocionale permes spamerave.

E quditshme, por e vertete.

 • Postime: 3785
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 05-03-2009, 18:35:35
Tani sapo morem nje varg letrash te derguar nga bitsmarketing ne emer te ProCredit bank Albania.

Shkruaji ProCredit-it. Mbase edhe keta jane keqinformuar rreth ketyre sherbimeve.

Ka edhe nje mundesi tjeter (sado qe s'ka shume te ngjare): ProCredit nuk e perdor ate sherbim, por dikush ka dashur t'u prishe imazhin duke vene adresen e tyre.

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 05-03-2009, 18:38:59
Besarti ju nisi nje email menjehere per kete, tani te shofim nese do kete ndonje reagim nga ana e tyre apo jo?

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 05-03-2009, 19:19:32
yep, edhe mua sapo me erdhi nje email nga ProCredit bank. Tuuuurp, kur bejn dhe keto institucione... pupupu
btw Syrgjyn, cfare pret te te thote zoti Gorani? Asgje me shume e asgje me pak sesa ai kopetenti i PostaJuaj
@gjentli: persa i perket institucioneve, un kam marr nje here edhe nga shkolla ime, harryfultz, em domain .edu.al!! :@:@

 • Postime: 3785
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 05-03-2009, 19:32:50
btw Syrgjyn, cfare pret te te thote zoti Gorani? Asgje me shume e asgje me pak sesa ai kopetenti i PostaJuaj

Te pakten Posta Juaj te jep mundesine e heqjes se adreses, ndersa kjo faqja marketing.info.al as qe e permend nje gje te tille.

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 05-03-2009, 20:23:16
Sapo vura re nje gje... kjo faqja me con email tek po ato adresa qe me conte postajuaj!! kush i qarkullon keto spam lista???

 • Postime: 27979
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 05-03-2009, 23:31:31
Sapo vura re nje gje... kjo faqja me con email tek po ato adresa qe me conte postajuaj!! kush i qarkullon keto spam lista???

Ulen per kafe te Tajvani, flasim me njeri-tjetrin, ku njeri mburret se ka kaq mijera adresa email shqiptare dhe se fiton leke leht fare nga firma idjote qe as e kane idene cfare bejne. Pastaj ky tjetri ia kerkon si shok qe e ka dhe pa te keq, edhe me nje USB stick behet dhenia e nje kopje te adresave. Nje skenar i tille pak a shume ndodh.
Por inati im nuk eshte dhe aq me ata qe dergojne spam, por me ate ate shkerdh*te qe ka shitur email-in tim pasi jam rregjistruar ne ndonje forum. Se kush eshte s'ia kam idene!

 • Postime: 243
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 06-03-2009, 01:01:35
edhe une marr shpesh e-maile te tilla dhe e kam fiksim ate butonin tek gmail "Report SPAM" :D

tek KengaIme kam mbi 32 mije usera dhe normalisht 32 mije e-maile. Patjeter qe jo te gjithe e-maile jane funksionale por madje as newsletter nuk i coj e jo me ti coj SPAM

Per sa i perket ProCreditBank mendoj ose do jene te "mashtruar" nga bitsmarketing ose dikush e ka bere qellimisht per ti prishur imazhin

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 06-03-2009, 08:59:56
Per sa i perket ProCreditBank mendoj ose do jene te "mashtruar" nga bitsmarketing ose dikush e ka bere qellimisht per ti prishur imazhin

Nese i kane derguar pa dijenine e tyre, atehere ka mundesi juridike per kete pune, por une mendoj se keta i kane mashtruar duke ju thene se te gjithe emailat jane te verifikuar dhe ne kemi marre pelqimin e tyre. Ne ju derguam nje email per kete, sapo morem letren nga ta, por akoma nuk kemi marr asnje pergjigje nga ana e ProCredit.

 • Postime: 3785
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 06-03-2009, 09:13:28
edhe une marr shpesh e-maile te tilla dhe e kam fiksim ate butonin tek gmail "Report SPAM" :D

Problemi ne kete rast eshte se nuk e dime nese Gmail do te bllokonte adresat ne fushen "From:" apo burimin e treguar ne "X-Source-Dir". Ne rastin e pare do te bllokohej thjesht adresa e atyre kompanive qe perdorin sherbimin spam, ndersa ne rastin e dyte do te bllokohej vete spamuesi (gjeja me efektive kjo.)

Per sa i perket ProCreditBank mendoj ose do jene te "mashtruar" nga bitsmarketing ose dikush e ka bere qellimisht per ti prishur imazhin

Sigurisht, ekziston edhe mundesia qe ProCredit ta kete perdorur kete sherbim duke e ditur fare mire se eshte spam.

Une nuk di te kem marre ndonjehere e-mail nga bitsmarketing dhe/ose ProCredit, keshtu qe nuk mund te flas me kompetence, por nje mundesi tjeter (e ndyre, por ka edhe njerez qe i bejne keto mashtrime) eshte qe dikush ka perdorur emrin dhe besueshmerine e ProCredit per te vene ne mesazh linke te tjera (per te faqe te treta) qe s'kane lidhje me ProCredit.

Po e qep tani se s'dua t'u jap ide spamuesve qe mund te vizitojne kete forum...

Temat e fundit