Fillon renia e Facebook-ut - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Fillon renia e Facebook-ut

Fillon renia e Facebook-ut

· 13 · 1429

 • Postime: 28009
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 12-06-2011, 22:17:34
Nje artikull shume interesant nga blogu Insidefacebook.com, qe tregon ne detaje dhe shifra se si Facebook ka filluar te hyje ne fazen e renies.
Per me shume lexoni artikullin ne fjale.

Citim
Facebook is still growing towards 700 million users, having reached 687 million monthly actives by the start of June, according to our Inside Facebook Gold data service.

Most of the new users continue to come from countries that are relatively late in adopting Facebook, as has been the trend for the past year.

But overall growth has been lower than normal for the second month straight, which is unusual.

The company gained 11.8 million more people over May, following 13.9 million over April. In contrast, it grew by at least 20 million new users over the typical month in the past 12; while there have been a few months that have registered lower growth numbers, they have not been back to back.

Why the drop? Most prominently, the United States lost nearly 6 million users, falling from 155.2 million at the start of May to 149.4 million at the end of it. This is the first time the country has lost users in the past year. Canada also fell significantly, by 1.52 million down to 16.6 million, although it has been fluctuating around that number for the past year. Meanwhile, the United Kingdom, Norway and Russia all posted losses of more than 100,000. If these countries — most of whom had adopted Facebook many years ago — had not lost users, and instead posted even small gains, Facebook would have had a much more typical month.

Going forward, we’ll be watching closely to see what longer-term trends emerge. Bugs in the Facebook advertising tool that we draw this information from, seasonal changes like college graduations, and other short-term factors, can influence numbers month to month and obscure what’s really happening.

Still, by the time Facebook reaches around 50% of the total population in a given country, growth generally slows to a halt, as we’ve noted before. So far, Facebook has been able to make up stalls and losses with big gains in heavily-populated developing countries like Mexico, Brazil, India and Indonesia. As you can see in the table above of the ten countries that gained the most users over May, this continues to be the case.

But how much further can it go if it is to reach its goal of 1 billion monthly active users? At least without getting into China — a move that as we and many others have noted, could both give it access to hundreds of millions of users and compromise its reputation in the US and many other countries around the world.
http://www.insidefacebook.com/2011/06/12/facebook-sees-big-traffic-drops-in-us-and-canada-as-it-nears-700-million-users-worldwide/

 • Postime: 372
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 13-06-2011, 10:32:58
ndoshta duhet te mendojne dicka te re brenda struktures se fb.

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull
« Editimi i fundit: 13-06-2011, 10:55:34 nga M A X »

 • Postime: 28009
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 13-06-2011, 11:00:20
Pra dhe Kosovabyte e ka mbuluar me nje artikull kete lajm.

Tani une kam filluar prej kohesh ta verej renien e Facebook ne perhapjen e metejshme. Ndersa deri ne veren e 2010 Facebook lajmeronte cdo 6 muaj 100 milione perdorues te rinj, qe prej veres qe kaloi nuk ka pasur me nje lajmerim te tille. Pra ndersa deri ne 2010 shtohen aty te 200 milione perdorues ne vit, u desh plot nje vit pastaj qe te shtohen edhe 100 milione te tjere.

Une besoj se Facebook tashme ka hyre ne fazen e ngopjes dhe nuk do kete me shume hapesire per t'u zgjeruar me tej ne numer perdoruesish. Keta e kane shpresen te vende si Kina apo Rusia, por kete mund ta harrojne sepse sic e ka treguar historia viteve te shkuara ne Kine dhe Rusi mbizoterojne firmat vendase e jo ato perendimore.

Nese keni lexuar keto kohet e fundit po flitet shume per nje flluske te re ne biznesin e internetit, prire kjo nga mediat sociale. Ndoshta ne muajt ne vazhdim do te jemi deshmitare se si do te plase kjo flluske e keto firma tejet te mbivleresuara, pa fitime reale, do te zhduken apo zvogelohen ashtu sikurse nje flluske sapuni.

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 13-06-2011, 13:31:11

Nje artikull pikerisht per kete teme ka publikuar edhe tech.al


Rritja e numrit të përdoruesve të Facebook-ut vazhdon akoma dhe tani numëron rreth 700 milion përdorues duke u bazuar në të dhënat që posedon faqja InsideFacebbok.

Shumica e përdoruesve të rinjë vijnë nga shtetet të cilat tek të cilat trendi Facebook ka ardhur me vonesë.

Por për të dytin muaj rradhazi rritja e përgjithshme e numrit të përdoruesve ka qenë me e vogël.

Në muajin Maj 11.8 milion persona iu bashkuan rrjetit social të ndjekur nga 13.9 milion persona të tjerë që u bashkuan gjatë muajit Prill. Për kontrast në të dy muajt që permendëm para 12 muajsh ishin regjistruar rreth 20 milion përdorues që shënon një rënie të dukshme krahasuar me këtë vit.

Gjithashtu edhe numri i përgjithshëm i përdoruesve të Facebook-ut ka filluar të bie në shtete të ndryshme. P.sh në USA në fillim të muajit Maj ishin 155.2 milion përdorues ndërsa në fund të po këtij muaji ky numër ishte 149.4 milion përdorues. Edhe në Kanada ka rënë numri i përdoruesve për rreth 1.52 milion përdorues duke rënë kështu në 16.6 milion përdorues. Gjithashtu edhe shtetet si Britania e Madhe, Norvegjia dhe Russia të gjitha kanë pësuar rënie të numrit të përdoruesve me nga rreth 100.000 përdorues.

Facebook është afër arritjes së pikës kulmore, 1 miliard përdorues por çështja shtrohet edhe sa kohë do ti duhet Facebook-ut ta arrijë këtë qëllim?

 • Postime: 2869
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 13-06-2011, 14:30:33
si cdo gje qe ngrihet do binte nje dite, fundja kur rane kullat binjake :D te tjerat do bien me shpejt :P

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

 • Postime: 28009
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 13-06-2011, 22:21:17

 • Postime: 3259
 • Karma: +12/-1
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 14-06-2011, 00:15:27
Po MAX ashtu eshte, por ZeriYt, ngelet aty ku ka qen ;)

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 14-06-2011, 11:57:52
Perfundoi epoka "Facebookut"

I lodhur nga rrjeti shoqëror? Dëshiron të dalësh nga Facebook? Ndoshta ju nuk jeni i vetmi. Të shqetësuar për privatësinë or ndoshta thjeshtë të mërzitur nga përdorimi i kësaj faqje, 100 000 britanikë janë shprehur se kanë ç’aktivizuar profilin në facebook muajin e fundit. Të dhënat janë negative për drejtuesit e këtij rrjeti edhe në SHBA, ku 6 milionë njerëz janë larguar prej tij (numri i përdoruesve ka rënë nga 155.2 milion në 149.4 milion).

Afrimi i përdoruesve të rinj është ulur në dy muajt e fundit dhe tashëm facebook do të përqendrohet tek vendet në zhvillim për të arritur objektivin e saj – 1 miliard përdorues.

Më herët, këtë vit drejtues të rrjetit bënë të ditur se në Britaninë e Madhe kishin arritur 30 milion përdorues, pra gjysma e popullsisë. Kohët po ndryshojnë dhe duket se po vjen ajo që kishin parashikuar ekspertët. Përdoruesit e rrjeteve shoqërore janë të përkohshëm, ata zakonisht mërziten shpejt nga përdorimi i tyre. Një gjë e tillë ka ndodhur edhe në të kaluarën. Numri i përdoruesve ka rënë dhe në Kanada, me 1.5 milion si dhe në Rusi dhe Norvegji me nga 100 000.

Por nuk ka vetëm lajme të këqija për drejtuesit e facebook, pasi në vendet në zhvillim si Meksikë dhe Brazili, numri i përdoruesve vazhdon të rritet.

Shekulli

 • Postime: 28009
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 23-07-2011, 10:03:08
Nqs Google+ arrin 300-500 milione perdorues deri ne fund te vitit, atehere dominanca e Facebook-ut do te kete rene ne te vertete.  Le te shohim.

 • Postime: 77
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 23-07-2011, 13:00:39
Amin. :D

 • Postime: 376
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 23-07-2011, 14:37:32

Une besoj se Facebook tashme ka hyre ne fazen e ngopjes dhe nuk do kete me shume hapesire per t'u zgjeruar me tej ne numer perdoruesish. Keta e kane shpresen te vende si Kina apo Rusia, por kete mund ta harrojne sepse sic e ka treguar historia viteve te shkuara ne Kine dhe Rusi mbizoterojne firmat vendase e jo ato perendimore.


dhe une keshtu mendoj nuk ka me rob sepse ato qe jane e kane llogarine ne facebook.Facebook tashme eshte bere nevoje dhe pjese e jetes te njeriut.

Temat e fundit