Geocities drejte mbylljes - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Geocities drejte mbylljes

Geocities drejte mbylljes

· 6 · 993

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 24-04-2009, 02:15:42
Yahoo! ka bere te ditur se do te mbylle sherbimin e saj per webhosting falas, Geocities.
Geocities nje sherbim i Yahoo! i blere ne '99 per me shume se 2.8 miliarde dollare, ka qene pjese e pandashme e Yahoo-se, por dhe nje cope me shume rendesi e internetit ne pergjithesi (psh une faqet e mija te para aty e kam ndertuar), por si ne shume sherbime te tjera Yahoo! kurre nuk qe (eshte) ne gjendje te ece me hapat e kohes.
Dhe ja tani lajmeron mbylljen e nje prej sherbimeve te saj, qe eshte gati gati dhe fundi i nje epoke.

Lajmerimi: http://help.yahoo.com/l/us/yahoo/geocities/geocities-05.html
http://geocities.yahoo.com/

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 26-04-2009, 01:17:19
Mendoja se do te gjeja me shume nostalgjike te Web 1.0 ketu :)

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 31-10-2010, 00:24:57
Sic njoftohet ketu http://ascii.textfiles.com/archives/2720 shume shpejt do te vendoset online nje arshive me shume faqe te ndertuara asokohe ne Geocities.

Lajmet per mbylljen e Geocities nga pronarja Yahoo!
http://www.zeriyt.com/yahoo-pulls-the-plug-on-geocities-t55270.0.html
http://www.zeriyt.com/geocities-shutting-down-today-t60494.0.html
http://www.zeriyt.com/archive-team-is-busy-saving-geocities-t55407.0.html

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 31-10-2010, 08:20:56
mua me doli Geocities closed.

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 31-10-2010, 08:36:19
mua me doli Geocities closed.

Tema eshte hapur me « më: 24-04-2009, 02:15:42 ». Pra Geocities jane mbyllur prej kohesh. Por qe prej kur u lajmerua mbyllja, nje grup profesionistesh te web-it mori persiper projejktin per arshivimin e gati te gjitha websiteve qe ishin krijuar dhe hostoheshin ne Geocities.
Geocities ka qene ne periudhen e Web 1.0 ajo c'ka sot eshte Blogger apo Wordpress.com
Shumica e webmasterave te sotem, qe kane filluar te merren me web qe ne fillimvitet 2000, faqet e para i kane krijuar me Geocities. Atat qe kane filluar te merren me Web vitet e fundit pergjithesisht perdorin WP apo Blogger :)

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 18-12-2010, 00:32:43
Pas mbylljes se Geocities Yahoo! po ben plane dhe per mbylljen e Del.icio.us, nje nga sherbimet pioniere per social bookmarking dhe nje nga faqet e para te epokes web 2.0. Por pas protestave te medha nga komuniteti i dashamiresve te Del.icio.us duket se kane nderruar pak mendje dhe tani po thone se do ta shesin.
Ne fakt mbyllja e Geocities qe nje nga gabimet me te medha te tyre, por edhe mbyllja e Del.icio.us do te ishte po ashtu nje gabim shume i madh. Ne kete sit ka mijera njerez, qe kane ruajtur miliona links dhe Yahoo! po armiqesohet dhe me keta vetem per te kursyer disa para nga nje sherbim, qe sic duket nuk jep ate qe kerkohet.

Nga blogu i Del.icio.us: http://blog.delicious.com/blog/2010/12/whats-next-for-delicious.html
Citim
“No, we are not shutting down Delicious. While we have determined that there is not a strategic fit at Yahoo!, we believe there is a ideal home for Delicious outside of the company where it can be resourced to the level where it can be competitive.”

Temat e fundit