Goo.gl & Youtu.be - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Goo.gl & Youtu.be

Goo.gl & Youtu.be

· 15 · 1647

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 24-12-2009, 01:13:25
Se fundi dhe Google ka vendosur t'i hyje lojes se url-ve te shkurtuara. Ne kohen kur cdo karakter ne web (dhe jo vetem) merr rendesine e tij, kompanite e medha te internetit po detyrohen te perdorin url-te e shkurtuara.

Ne te gjithe kete industri bit.ly eshte bere numri 1 i padiskutueshem (duke spostuar veteranin disavjecar tinyurl.com), por keto sherbime jane bere shpesh dhe shenjester e keqperdoruesve, duke fshehur me ane te tyre linke te rrezikshem apo te tjere qe nje perdorues i vemendshem zakonisht nuk do t'i klikonte.

Google ka vendosur qe si url te shkurter te perdore domenin goo.gl domen ky i bazuar ne ccTLD te Groenlandes. Goo.gl do te perdoret fillimisht vetem per Google Toolbar dhe per Feedburner, por nuk perjashtohet mundesia qe me kohen te perdoret dhe per sherbime te tjera te Google.

Edhe per Youtube Google ka vendosur te perdore nje url te shkurtuar per ata qe kane nevoje te postojne video neper faqe qe kufizojne karakteret. Ky domen bazohet ne ccTLD te Belgjikes, .be
Konkretisht url e shkurtuar e Youtube do te jete Youtu.be (ne fakt jo dhe aq e shkurter)

Vlen per t'u theksuar se edhe Facebook ka hyre ne kete loje me domenin Fb.me

http://goo.gl
http://youtu.be
http://bit.ly
http://fb.me

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 27-12-2009, 00:47:52
Wow nje levizje e menqur nga Google dhe Youtube siq dihet keto kane arritur kulmin e suksesit prandaj edhe keto shkurtime URL-sh do te kene sukses ashtu mendoj

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 27-12-2009, 01:51:28
Dicka e mire dhe mendoj se do te ndikoj pozitivisht tek antaret perdorues.

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 27-12-2009, 02:11:00
Mendimi im eshte qdo gje e Kote.
As nje faqe nuke ka pas e as nuk do te ket sukses me shume se faqet me prapashtes .com .net .org .tv.


Nuk luajn nje rroll nderkombetare.
domain .co.uk e as .com.mk  etj ...

Duhet se paku 10 Vjet marketing dhe leshuar domain free online emeriim .me . ly etj  per te ber konkurenc .com .org .net etj ...

Sigurisht secili nga ju www.dot.tk e njfeni ket faqe ka pasure popullaritet te madhe ne Trevat Shqiptare kurse deri me sot 1 domain kemi qe eshte blere me lek. nga www.dot.tk
Per mua ju them nje gje te veret mos u mashtroni...

Shume shqiptare besojne burimeve te ndryshme te cilat jan te nvaruara ose paraqesin materiale per perfitimie personale.

Me pak fjale nje  .prapashtes e re per te arriture ne skenen ndermombetare eshte e pa mundure.


.be eshte  Belgium dhe kjo ka nje kuptim se simbolizon Shtetit per te cilen eshte hapur faqja.

.com eshte Compture  .net eshte Internet.  .org eshte Organizat . tv. per Televisione. etj etj .


Sa i perket www.youtu.be

Flas per shtetet Demokratike

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 27-12-2009, 11:33:38
php, ti se ke kuptuar sic duket thelbin e temes!
Ketu behet fjale per ato qe quhen "Url Shortener" dhe sic eshte shpjeguar keto dy domene nuk jane vene ne pune per te krijuar dy faqe te reja, por jane si shtojca per sherbime tashme ekzistuese, konkretisht per Google dhe per bijen e saj Youtube.
Per te kuptuar me shume rreth ceshtjes do te ndihmonte te lexoje edhe rreth "Domain Hacks"!

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 27-12-2009, 18:19:11
M A X,unë kuptova shumë mirë për atë morra pjes në kët postim.
Arsyja pse u përgjigja në kët postim është për të treguar një ralitet të vërtet. Shof shumë njez paguaj domain 99euro  me një prapashtes të cilen ai parapelqen.
Une pak devijova rrugen për arsyje se ky postim luan një rrol tek lexuesi rreth regjistrimit te domain me prapashtesa te veqanta.
Për kët arsyje unë u bëra pjesëmarrës në kët diskutim.

Duke dhen nje pergjigje   ne perputhje 100 per 100 me temen, si do qe te jet pergjigja imek a te bej me temen.

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 01-10-2010, 10:45:37


http://goo.gl/ tashme eshte bere zyrtarisht publik dhe per perdorim te pergjithshem.

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 01-10-2010, 18:27:33
Fantastik per mendimin tim, tash e tutje do e perdori Goo.gl se esht bere pak monotone Bit.ly! Sidoqofte teper mir ! ^o)

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 02-10-2010, 00:36:03
Mund te perdoresh dhe http://cicr.im/ per te thyer monotonine.
Shqip dhe emer "seksi" :D

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 09-10-2010, 23:05:38
Mund te perdoresh dhe http://cicr.im/ per te thyer monotonine.
Shqip dhe emer "seksi" :D
Ore nuk i kuptoje mire, perse jane keto faqe?
Se si goo.gl por edhe cicr.im thone se vendose url  hmmmmm:

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 10-10-2010, 00:22:44
Jane per te shkurtuar url-te e gjata. Psh ne Twitter ka kufizim karakteresh dhe domenet e gjate zene shume vend. Prandaj jane te nevojshem keto shkurtuesit.

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 10-10-2010, 21:23:57
Mund te perdoresh dhe http://cicr.im/ per te thyer monotonine.
Shqip dhe emer "seksi" :D

Haha :) Vertete tani kam filluar ta perdori me shume Cicr.Im per Url-te ne Shqip :) , Plus Faqja paska arritur statistika goxha te mira :)
Te lumte e suksese edhe me tej

 • Postime: 231
 • Karma: +0/-0

#12 ne: 10-10-2010, 23:14:21
Numer 1 mbetet bit.ly

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 14-04-2011, 16:00:58

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 18-10-2020, 00:24:37
Ky sherbim i Google eshte mbyllur qe prej vitit 2018 dhe eshte zevendesuar me nje te ri te quajtur "Firebase Dynamic Links"

Citim
To refocus our efforts, we're turning down support for goo.gl over the coming weeks and replacing it with Firebase Dynamic Links (FDL). FDLs are smart URLs that allow you to send existing and potential users to any location within an iOS, Android or web app. We're excited to grow and improve the product going forward. While most features of goo.gl will eventually sunset, all existing links will continue to redirect to the intended destination.

Temat e fundit