Google Chrome - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Google Chrome

Google Chrome

· 16 · 2812

 • Postime: 80
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 02-09-2008, 22:30:16
Google sapo leshoi browserin e tij personal  :D CHROME... Tani qe po shkruaj po e perdor dhe po me duket mjaft i lezetshem ne shikim të parë...

Google premtoi qe do vazhdoje bashkpunimin me firefox...

Cfar mendoni për këtë browser të ri?

Sipas mendimit tim kjo është një taktike për google i cili mund te kontrolloje me mirë vizitat nëpër website dhe ti menazhoi këto ne një mënyrë me te përshtatshme!

PS. gjeja e pare qe po dalloj kur po shkruaj: google po me shenon fjalët qe sipas tij janë gabim.. d.m.th. qe janë gabim ne gjuhën italjane meqenëse un perdor CHROME italisht! :D

Plus... Po shihja sa memorie zen duke kontrolluar ne TASK MANAGER: ( me 1 faqe te hapur www.google.com ) Firefox zen 77.000 kb ndersa Chrome zen 10.000 kb


 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 03-09-2008, 00:06:22
Një tjetër produkt i Google qe është për t'u lavdëruar. Me sy të parë dhe duke lexuar komentet nëpër faqet e mëdha IT shumica janë te impresionuar me Chrome.
Të them te drejtën kam filluar te bezdisem me Firefox, por duke qenë se nuk ka me mirë kam ngel me këtë, ndërsa tani duket sikur erdhi alternativa qe prisja. Nejse duhet pare akoma dhe përsa kohe nuk gjej ato shtojca qe kam ne FF ende nuk do perdor vazhdimisht Chrome.
http://www.zeriyt.com/revista-informatike/chrome-browser-i-ri-nga-google-t46912.0.html

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 05-09-2008, 00:18:59
Pse kaq indiference ndaj Chrome?

 • Postime: 287
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 05-09-2008, 00:24:42
e instalova sot me heret eshte CooL fare.

 • Postime: 80
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 05-09-2008, 02:11:35
Pse kaq indiference ndaj Chrome?

Me mungon google toolbar... duket e cuditshme qe kan leshuar browserin pa toolbarin!

Po me duket shum me i shpejte se firefox! Dhe sic thash me lart, Menaxhon shum me mire memorien qe zen ne RAM!  :D

Po fillojne te me pelqejne edhe skedat dinamike hmmmmm: , navigimi anonim :engjell: kur shkoj neper faqe porno nuk lej shenje ne pc :S lol

Kur te shoh gjera tjera, do i postoj!

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 05-09-2008, 02:46:09
Shum i thjesht dhe i shpejt .

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 07-09-2008, 02:07:11
Shikoni se sa shpejt filloi te marre pjese te tregut te Browser-ve Chrome: http://www.techcrunch.com/2008/09/04/google-analytics-now-tracks-chrome-our-share-623/
Dhe kjo brenda disa diteve. Imagjinoni se cfare mund te behet kur te dali dhe versioni per Mac e Linux; kur te dale versioni stabel dhe kur te krijohen shtojca nga komuniteti. Une parashikoj qe brenda disa muajve Chrome do kete me shume treg se sa ka Firefox sot dhe shumica e ketij tregu nuk do merret nga ai i Firefox-it por nga vete IE. Google e ka vendosur ne faqen kryesore linkun per shkarkim dhe sic e dime 95% e perdoruseve te internetin perdorin Google vazhdimisht dhe jane pikerisht keta qe perdorin me se shumti IE e qe tani do kalojne ne mase nga Chrome. Ndersa perdoruesit e Firefox jane me shume teknike qe veshtire se kalojne lehte ne nje shfletues tjeter.

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 07-09-2008, 06:02:10
E instalova para ca ditesh... Nuk eshte kushedi se c'fare, por me pelqen se te pakten nuk me ze shume vend ne ram.

Per momentin, Mozilla eshte njesh edhe veshtire se ja kalon ndonje browser tjeter.

 • Postime: 416
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 07-09-2008, 14:56:57
Të Chrome me pëlqen thjeshtesia qe ka, sa për shpejtesi nuk shoh ndonjë ndryshim, ka me shum hapsire për ta pare një faqe dhe menaxhon me lehtë, po prap nuk mund ta leshoj Firefox mendoj se prap do mbetet 1-shi.
Ja një video ku tregon se si erdhi Chrome
 
Kodi: [Zgjidh]
http://www.youtube.com/watch?v=JGmO7Oximw8

 • Postime: 165
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 07-09-2008, 16:27:48
momentalisht nga edhe po shkruaj kete mesazh perdor GOOGLE CHROME dhe nga thjeshtesia dhe shpejtësia me pëlqen shume.

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 10-09-2008, 12:01:08
Produkt shume cool kane bere. Te pakten mua me pelqen shume dhe nuk kam pare probleme deri tani.
Me pelqen kur hapet me minidritaret e faqeve me te vizituara. Eshte shume e lezetshme kur tabset mund t'i kalosh nga nje pozicion ne tjetrin. Se fundi Chrome ia ka kaluar edhe Opera-s per nga perdorimi dhe besoj qe me kalimin nga faza beta do te behet nje nga shfletuesit me kryesor. Parashikoj qe keta do te kene shume shpejt 30-40% tregut. Ne kete menyre ne boten e browser-ve do te kemi 3 kryesore, IE, Chrome dhe Firefox.

 • Postime: 653
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 10-09-2008, 13:45:37
E instalova para ca ditesh... Nuk është kushedi se çfarë, por me pëlqen se te paktën nuk me ze shumë vend ne ram.

Për momentin, Mozilla është njesh edhe vështirë se ja kalon ndonjë browser tjetër.

Vertet, ate mendim kam edhe une

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 09-05-2009, 01:56:16
Google Chrome Japan, i ka bere dhe nje reklame televizive shfletuesit dhe sic thuhet kjo reklame do te filloje te shfaqet edhe ne USA.

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 09-05-2009, 17:20:54
nuk eshte i keq.

por ka vend per permisim. psh me facebook nuk funksionon 100% .

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 10-05-2009, 00:56:31
Kohet e fundit Google ka filluar qe te tregoje vetem per perdoruesit e Chrome opsionet e reja qe shton ne sherbimet e saj. Me kohen ato behen te dukshme per kedo, por vetem perdoruesit e Chrome kane mundesine t'i shijojne perpara.

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 14-10-2009, 00:52:02
Javet e fundit Chrome ka prezantuar dhe ofron nje version si shtojce per Internet Explorer, te quajtur Google Chrome Frame. Me kete modifikim IE mban pamjen dhe funksionet tradicionale, por nga ana tjeter ka shpejtesine e Chrome plus dhe perparesite e tjera (kompatibel me ato standarte qe IE s'i respekton akoma, njeh html5 etj)  qe ofron produkti i Google.
Une e instalova te IE8 qe kam ne PC dhe mbeta i impresionuar nga shpejtesia qe ofroi IE menjehere sapo mori kete modifikim.

Nga sa lexova shume jane kunder kesaj menyre qe Google ka gjetur, sepse ne te ardhmen cdokush mund te beje modifikime te tilla duke krijuar keshtu qe xhungel ne boten e shfletuesve, pasi shume shpjet mund te kemi nje shfletues disa te tjere te futur brenda tij, ashtu sic po ben tani Chrome me IE.
Mbase kane te drejte, por personalisht e shoh si gjeniale kete gjetje te Google, sepse mqs perdoruesit s'mund te ndalohen te perdorin kete shfletues handikapat, atehere le ta permiresojme me kete menyra ate.

http://code.google.com/chrome/chromeframe/

http://blog.chromium.org/2009/09/introducing-google-chrome-frame.html


Temat e fundit