Google dhe Bandwidth! - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Google dhe Bandwidth!

Google dhe Bandwidth!

· 8 · 1692

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 01-09-2004, 16:24:42
Kam lexuar diku ne nje forum te huaj, ku thuhet se google i harxhon faqeve nje pjese te konsiderueshme te Bandwidth, gje qe per shume webmaster, qe jane ne shume raste me mundesi te kufizuara, mund te jete nje humbje qe kushton. Kush di ndonjeri dicka me shume rreth kesaj ceshtje.

 • Postime: 318
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 11-09-2004, 17:55:48
Po eshte e vertete se spiderat e google te hajne goxha bandwidth.
Sidomos kur bejne "month crawler".
Tek faqja ime 1 here ne muaj kur bejne kerkimin mujor futen dhe jane online 24 ore rreth 40 spidera. Ne fillim i shikoja tek paneli edhe cuditesha sepse sapo kisha hapur faqen edhe skishte mundesi te kisha nje trafik te tille, po pasi i bera nje tracert njeres nga ip qe shikoja vazhdimisht pashe se ishte ip e njerit nga spiderat e google.
Ke te drejte per hoste me bandwidth te limituar eshte shume gje e keqe por mundesh ti ndalosh ata robote qe mos ta kontrollojne sitin me nje file te thjeshte qe besoj se e ke vendosur edhe ti ne sit ;)

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 15-09-2004, 01:44:34
Un i kam lejuar vetem nje here ne kater dite te me vizitojne ;) Sidoqofte serveri im eshte gati sa nje dedicated server dhe nuk me bejne gje ato :)

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 06-02-2007, 07:07:01
E verteta eshte, po ja nga statistika e nje faqeje qe administroj une per keta 6 - 7 dite sa kane harxhuar google dhe yahooja. e pastaj thuaje ti se nuk eshte problem per dedicated (vetem mbrenda 1 viti 5 kompani kam ndryshu, se askush smundej te duronte mbi 10 TB ne muaj) :)

Robots   Hits   Bandwidth
Googlebot   57543+44   2.28 GB
Inktomi Slurp   9681+1601   801.25 MB

Kujdes ne robot.txt rregulloni mire, qe mos te craweled edhe ndonje skedar qe keni file me madhe "me te medhaja" se normal.

 • Postime: 53
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 22-02-2007, 18:50:57
nje zgjidhje tjeter eshte ajo te besh ban IP e google bot

dhe pse ne faqet .php germimi google eshte shume siperfaqesor nder atij .html

 • Postime: 27954
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 23-02-2007, 00:04:22
Të ndalosh robotet e Google te vizitojne faqen dhe ta indeksojne është sikur te vrasesh faqen me duart e tua. Për faqe normale Google dhe te tjerat makina kerkimi janë te domosdoshme. Nëse ke faqe porno, apo varez e gjëra si këto atëherë është çështje tjetër sepse këto tip faqesh vetreklamohen si të thuash.

Pastaj nuk është mbaresa e url-ve ajo qe pengon apo ndihmon e indeksimit te faqeve nga makinat e kerkimit, por është qenia e url-ve dinamike apo statike ajo qe i jep atyre vlerë. Një url me variabla  dhe shenja tip "?, =" indeksohet keq, ndërsa një url statike bën qe makinat e kerkimit t'i japin vleren e duhur.

 • Postime: 56
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 03-07-2007, 20:14:55
Ej
Po faqet warez apo porno si ja bejne me u hostu ???
Kane servera vet apo ndonje server te vecant ???
Kush e di :?

 • Postime: 404
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 21-07-2007, 20:49:35
Ej
Po faqet warez apo porno si ja bëjnë me u hostu ???
Kane servera vet apo ndonjë server te veçantë ???
Kush e di :?

Zakonisht kane dedicated server!

Temat e fundit