Google i shkeput Huawei-t mundesine per perdorimin e Play Store - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Google i shkeput Huawei-t mundesine per perdorimin e Play Store

Google i shkeput Huawei-t mundesine per perdorimin e Play Store

· 1 · 535

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 21-05-2019, 11:54:28
 
Qindra e miliona përdorues “smartphone”-sh do të preken nga vendimi i “Google” për të prerë lidhjet e sistemit të tij operativ “Android” me prodhuesin kinez “Huawei”.
Vendimi, që vjen në mesin e një lufte të vërtetë tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, do të thotë që përdoruesit e “Huawei”-t të fillojnë të humbasin qasjen në shërbimet në pronësinë e “Google”, si “Gmail” dhe “Google Maps”, e të përjashtohen nga përditësimet e ardhshme të “Android”-it në telefonët e tyre.

Lëvizja nga gjiganti kalifornian i internetit në frontin e programeve është shoqëruar edhe nga lajmi që prodhuesit amerikanë të “chip”-eve nuk e furnizojnë më “Huawei”-n, duke dëmtuar edhe aspektin “hardware” për telefonët e tij.

“Me telefonin nuk mund të instalosh më aplikacione të reja. Pra, unë tani do të kem një telefon me funksionet e telefonit, por me më pak funksione të një smartphone”, tha Will Riofrio.

“Njerëzit që kanë një telefon Huawei sot preken më pak sesa versionet e ardhshme, sepse mbi ata telefonë në prodhim do të aplikohen kufizimet e reja në total”, tha Aubin de Sousa.

“Huawei” ka shitur rreth 203 milionë telefonë vitin e shkuar dhe 150 milionë në vitin 2017, duke lënë pas “Apple”-n dhe duke kërcënuar madje edhe qenien e “Samsung”-ut në krye të klasifikimeve globale.

Për tremujorin e parë të vitit 2019, para përplasjes me administratën “Trump”, “Huawei” kishte shitur rreth 59 milionë telefonë. Të gjithë këta përdorues rrezikojnë tani të humbasin qasjen te përditësimet e rëndësishme të “Android”-it që do të lëshojë “Google” në të ardhmen, edhe pse për momentin do të vazhdojnë të kenë përditësimet e sigurisë.

Top Channel

Temat e fundit