Google Page Speed Service - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Google Page Speed Service

Google Page Speed Service

· 2 · 562

  • Postime: 28218
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 29-07-2011, 00:13:06
Page Speed Service eshte vegla me e fundit e Google, qe sic e dime eshte e fiksuar deri ne obsesion te shpejtesia, me ane te se ciles Google premton se do i mundesoje secilit te shtoje shpejtesine e faqes se tij nga 25% deri ne 60%.

Idea e Page Speed Service eshte shume e thjeshte: duhet vetem qe te drejtosh DNS CNAME te ghs.google.com, kjo vegel pastaj kopjon permbajten e faqes, e perpunon dhe e rinxjerr ne forme qe te jete me e shpejte. Gjithcka hostohet ne serverat e Google.

Mund ta testoni nga ketu: http://code.google.com/speed/pss/docs/tryit.html

Citim
Page Speed Service is an online service to automatically speed up loading of your web pages. Page Speed Service fetches content from your servers, rewrites your pages by applying web performance best practices and serves them to end users via Google's servers across the globe.

The extent of speed up depends on a variety of factors such as content on your pages, browser, geographic location of access, bandwidth, etc. You can run tests to measure the speed up of your site in a few minutes. At this time, Page Speed Service is being offered to a limited set of webmasters free of charge. Pricing will be competitive and details will be made available later. You can request access to the service by filling this web form.

http://code.google.com/speed/pss/index.html

  • Postime: 28218
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 03-08-2011, 14:50:15
Google ofron shërbim për të përshpejtuar ueb faqet

Bizneset që përdorin faqe të internetit mund të kenë përvojë që faqja të hapet ngadale, edhe pse ata mund të përdorin internetin e shpejtë.
Google ka njoftuar se është duke ofruar një tipar të ri  “Speed ​​Page Service“  që pretendon do të përmirësojë shpejtësin për hapjen e uebfaqeve. Njoftimi është bërë në bllogun zyrtar të Google-s  nga anëtari i ekipit Ram Ramani. Google thot se ka bërë testimin e ueb faqeve që kanë përdorur shërbimimin ‘Speed ​​Page’ dhe kanë parë se është shpejtuar nga 25 për qind në 60 për qind më shumë.
Ju duhet të regjistroheni me Google dhe të ndryshoni DNS-in e faqes tuaj, duke lidhur at me Google. Shërbimi ‘Speed ​​Page’ tërheq përmbajtje nga serverat tuaj, dhe rivendos faqet tuaja duke zbatuar praktikat më të mira të ueb performancës, dhe shërben vizitorët përmes serverave të Google-s nga i gjithë globi.
Për të përdorur këtë shërbim nga Goolge duhet të paguani një tarifë. Megjithatë, në këtë moment kompania është ende duke testuar këtë shërbim dhe kjo është falas momentalisht.
Webmasters të cilët janë të interesuar në testimin e tipareve mund të regjistroheni në faqen e internetit tek Google. http://shkabaj.tk/tech/?p=1724

Temat e fundit