Google prezanton mod_pagespeed per Apache HTTP Server - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Google prezanton mod_pagespeed per Apache HTTP Server

Google prezanton mod_pagespeed per Apache HTTP Server

· 2 · 1273

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 04-11-2010, 14:12:54
Google ka bërë të ditur se do të lansojë një modul të ri për Apache HTTP Server të quajtur mod-pagespeed që do të performon shumë përshtatje të shpejtësisë në mënyrë automatike.

Kjo do të thotë se në vend të përshtatjes së konfigurimit të serverit tuaj në mënyrë manuale për çdo faqe që vendosni, ju në vend të kësaj do të mund të instaloni modulin Apache për të përshtatur gjërat në mënyrë automatike.

Në një blog post që lajmëronte modulin e ri, Google theksoi se mod_pagespeed ka reduktuar kohën e ngarkimit të faqeve për deri në 50 për qind.

Ja çfarë bënë në mes tjerash mod_pagespeed:

    * Bënë ndryshime në faqet e ndërtuara me një CMS pa ndryshuar vet CMS-in
    * Rikompreson imazhet kur ndryshon konteksti i HTML-it
    * Zgjat jetëgjatësinë e cache për elemente si logo dhe imazhe në ueb faqen tuaj në mënyrë që ato të paraqiten për një vit, ndërsa në anën tjetër ju mundëson që ju sërish t’i përditësoni ato.

Google do të punojë me Go Daddy për të vënë në funksion mod_pagespeed në shumë prej serverëve që ka në posedim. Kompania gjithashtu është duke punuar me Contendo për të integruar mod_pagespeed në CD-në e saj.

Kur bëhet fjalë për vënien në funksion të mod_pagespeed në ueb serverin tuaj – Google e ka paraqitur atë për shumë distribucione të Linux (CentOS, RHEL, Ubuntu, Debian, Fedora), por ju gjithashtu mund të shkarkoni burimin dhe ta kompajloni për platformën tuaj.

Nëse nuk keni nën kontroll serverin tuaj, atëherë ju duhet të kërkoni leje nga hosti juaj për të shikuar mundësinë e vendosjes së mod_pagespeed. /pcworlod.al

mod_pagespeed improvement for Google AdSense Blog

  • Postime: 27977
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 04-11-2010, 14:18:58
Citim
mod_pagespeed is an open-source Apache module that automatically optimizes web pages and resources on them. It does this by rewriting the resources using filters that implement web performance best practices. Webmasters and web developers can use mod_pagespeed to improve the performance of their web pages when serving content with the Apache HTTP Server.

mod_pagespeed includes several filter that optimize JavaScript, HTML and CSS stylesheets. It also includes filters for optimizing JPEG and PNG images. The filters are based on a set of best practices known to enhance web page performance. Webmasters who set up mod_pagespeed in addition to configuring proper caching and compression on their Apache distribution should expect to see an improvement in the loading time of the pages on their websites. http://code.google.com/speed/page-speed/docs/module.html

The mod_pagespeed 0.9 developer preview is available for download as of Nov 3, 2010.

Read about it: http://code.google.com/speed/page-speed/docs/module.html
Try it: http://www.modpagespeed.com
Download it: http://code.google.com/speed/page-speed/download.html
Discuss it: http://groups.google.com/group/mod-pagespeed-discuss
Build from source: http://code.google.com/p/modpagespeed/wiki/HowToBuild

This release is available as binary download for .deb (32-bit and 64-bit) and .rpm (32-bit and 64-bit). It has been tested on CentOS 5.4, Ubuntu 8.04 ,and Ubuntu 10.04.

After installing mod_pagespeed, it can be customized and configured by editing the Apache configuration file, whose location is system dependent.

Ubuntu: /etc/apache2/mods-enabled/pagespeed.conf
CentOS: /etc/httpd/conf.d/pagespeed.conf

After editing the conf file, you must restart the httpd server:

Ubuntu: sudo /etc/init.d/apache2ctl restart
CentOS: sudo /etc/init.d/httpd restart

In the absence of configuration-file options controlling Rewrite directives, a "core" set of rewriting filters will be enabled. Additional options can be added with configuration file directives, or the entire core-set can be removed so that each filter is enabled with an explicit directive.

mod_pagespeed employs a disk cache that must be configured to a directory to which httpd has write access. The default configuration file sets this to /var/mod_pagespeed/cache/. To put the cache elsewhere please edit ModPagespeedFileCachePath to the desired location. A quick glance at the Apache error log file, typically in /var/log/apache2/error.log, will indicate whether the current setting is working.


http://code.google.com/p/modpagespeed/

Temat e fundit