×
Hyrja
Profili

Google ridizenjon makinën e vet të kërkimit

Google ridizenjon makinën e vet të kërkimit

· 6 · 797

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 26-11-2009, 14:18:33

Google ridizajnonmakinën e vet të kërkimit

Passhumë kohe Google po përgatit një variantmë modern të makinës sëkërkimit, mirëpo ajo edhe më tutje dotë ketë pamje të thjeshtë.

Thashethemete pak kohe më parë dolën tëjanë të vërteta, Google po përgatitridizajnimin e parë të madh tëmakinës së saj të kërkimit passhumëkohe. Edhe pse pamja ende nuk ështëpërfundimtare, informatat e para nëdispozicion tregojnë për një faqemë ndryshe të parë dhe paraqitje mëtë detajuar të rezultateve tëkërkimit.

Pas futjes sëshprehjes së kërkuar përdoruesit nëanën e majtë kanëmundësinë e zgjedhjes së informatavemë të detajuara si fotografi,video e të ngjashme. Pamja e re ende përmbanpastërtinë dhethjeshtësinë për të cilënnjihet Google, e mund të provohet me futjen ekodit të veçantë JavaScript nëshiritin e adresës së përzgjedhësit.

Një shembull konkret dhe të thjeshtë se sitë bëhet kjo jep portaliteknologjik Gizmodo, së bashku me vërejtjen se kytrik funksionon vetëmpër google.com në origjinal, por jo edhe përversionet e lokalizuara. /telegrafi.com/

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 01-12-2009, 00:16:29
Per te pare versionin e ri duhet qe se pari te shkoni te Google.com pastaj te fusni ne Url-bar kete kod:
Kodi: [Zgjidh]
javascript:void(document.cookie="PREF=ID=20b6e4c2f44943bb:U=4bf292d46faad806:TM=1249677602:LM=1257919388:S=odm0Ys-53ZueXfZG;path=/; domain=.google.com");Rifreskoni faqen dhe shikoni rezultatin.
 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 01-12-2009, 00:20:05
Sic shihet Google do t'i jape rendesi edhe kerkimit ne kohe reale, apo sic thuhet ndryshe "realtime search". Kjo duket se do te jete tendeca e internetit te ardhshem, sepse tashme nuk do te mjaftoje me te japesh informacion, por me shume rendesi behet dhe sa shpejt e jep ate.

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#3 ne: 04-12-2009, 11:28:29
Por sic duket Google ka vendosur t'i qendroje minimalizmit qe e karakterizon, madje kane shkuar edhe me tej duke e bere akoma me te thjeshte faqen kryesore.

Tashme nese shkon ne faqen kryesore te do te kesh nje faqe te bardhe me vetem tre elemente; fusha e kerkmit plus dy butona. Por nese vendos kursorin mbi faqe paraqiten elementet e tjere te faqes.http://googleblog.blogspot.com/2009/12/now-you-see-it-now-you-dont.html

 • Postime: 409
 • Gjinia: Mashkull
VM.
#4 ne: 04-12-2009, 22:02:32
Nje ndryshim i nevojshem dhe levizje me menqur nga Google besoj qe nese e nderron dizajnin Google ne kete dizajn paraprak do ishte me mire dhe suksesi do ishte i pashmangshem!  ;)

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#5 ne: 05-12-2009, 00:48:43
Dhe une ashtu mendoj. Me kete qe kane vendosur thua se nuk kane bere rregullim, madje kane shkuar mbrapa. Pak me shume larmi ka lezet, se keshtu duket teper bajate faqja.
 

Google Lens mundeson tani leximin e shkrimit te dores

Nisur nga M A XRubrika Tech

Postimi i fundit 08-05-2020, 22:39:30
nga M A X
Si te nderroj passwordin ne Google?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 01-04-2020, 18:22:22
nga M A X
Si te perdorim Google Docs?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-03-2020, 13:12:38
nga InfoZ
Si ta perdorim Google Earth?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-03-2020, 13:10:46
nga InfoZ
Si ta perdorim Google Maps?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 23-03-2020, 13:10:01
nga InfoZ