Google Translate tani përkrah edhe gjuhën shqipe - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Google Translate tani përkrah edhe gjuhën shqipe

Google Translate tani përkrah edhe gjuhën shqipe

· 12 · 845

 • Postime: 27274
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 04-02-2009, 12:08:08
Google vazhdon të befasoj për të mirë. Kësaj radhe nga kompania me e famshme në botë vjen një lajm i mirë për ne shqiptarët. Tani e tutje nuk do të keni problem t’i vizitoni faqët e huaja edhe kur nuk kuptoni gjuhën, sepse me Google Translate ju do të mund të shiqoni atë faqe në gjuhën shqipe.

Ju gjithashtu do të mund të përktheni artikuj dhe dokumente të ndryshme nga gjuha shqipe në anglisht ose anasjelltas.

P.sh. Blogu jonë i shkruar në shqip, mund të shiqohet edhe në gjuhë tjera:

Anglisht:

http://translate.google.com/translate?prev=hp&hl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.blog.kosdir.com&sl=sq&tl=en&swap=1&swap=1&swap=1

Spanjisht:

http://translate.google.com/translate?prev=hp&hl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.blog.kosdir.com&sl=sq&tl=es&swap=1

Per ata qe dijne kinezce mund te klikojne ketu:

http://translate.google.com/translate?prev=hp&hl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.blog.kosdir.com&sl=sq&tl=zh-CN&swap=1&swap=1&swap=1&swap=1&swap=1

Edhe pse përkthimi nuk është 100% i saktë, besoj se do t’ju hyjë në punë shumëkujt.

Gjuhët që përkrahë Google Translate aktialisht janë:
Albanian, Arabic, Bulgarian, Catalan, Chinese, Croatian, Czech, Danish, Dutch, English, Estonian, Filipino, Finnish, French, Galician, German, Greek, Hebrew, Hindi, Hungarian, Indonesian, Italian, Japanese, Korean, Latvian, Lithuanian, Maltese, Norwegian, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Serbian, Slovak, Slovenian, Spanish, Swedish, Thai, Turkish, Ukrainian, Vietnamese.

Për më shumë klikoni: http://translate.google.com/
Burimi lajmit: http://www.blog.kosdir.com/artikulli/interneti-tani-flet-shqip-google-translate-tani-perkrahe-edhe-gjuhen-shqipe/

 • Postime: 260
 • Karma: +2/-5

#1 ne: 05-02-2009, 20:08:22
Ky eshte nje ogur i mire.....besoj se shpejti ta perfshije gjuhen shqipe dhe ne programin adsense.

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 06-02-2009, 20:05:07
Ky eshte me te vertete nje lajme i mire per te gjithe shqiptaret.

Max, je nder te paktet qe vendos burmin e lajmit.

Kete artikull e kishin publikuar edhe truri.com, por kane ndryshuar shembujt qe kemi marre, dhe as qe kane cekur burimin.

http://www.truri.com/Internet/159.html


Ne fund te faqes se tyre shkruan:
Citim
te gjithe artikujt mund te kopjohen, shperndahen, printohen me se paku nje respekt ndaj nesh faleminderojme truri.com

Si kerkojne nje gje te tille, kur vete nuk respektojne punen e te tjereve.

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 06-02-2009, 20:09:43
Faqe tjera qe kane kopjuar kete artikull jane:
http://www.alblinux.net/aggregator/sources/17
http://www.rocksonte.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=30413&p=5239558

E forta eshte se ne kemi bere nje gabim drejtshkrimor, te cilin nuk e kan korigjuar asnje prej tyre:
Citim
Gjuhët që përkrahë Google Translate aktialisht janë:

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 06-02-2009, 20:34:18
Faqe tjera qe kane kopjuar kete artikull jane:
http://www.alblinux.net/aggregator/sources/17
Këtë webfaqe largoje prej 'listës'!Webfaqja ka bërë në mënyrë automatike bartjen e lajmit nga truri...

P.S Administratori i Alblinux-it, është një ndër më profesionistët që kam parë deri më tash.
...Një gjë të tillë nuk do ta lejonte ai. E përcjellë disa vite këtë webfaqe.

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 06-02-2009, 20:36:29
Ke te drejte AT, nuk e kam shiquar se te dhenat jane publikuar tek kjo faqe permes RSS. Kerkoj falje per kete.

 • Postime: 27274
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 06-02-2009, 23:41:52
Ky eshte me te vertete nje lajme i mire per te gjithe shqiptaret.

Max, je nder te paktet qe vendos burmin e lajmit.Kjo eshte minimalja qe mund te behet.
Dhe te tjeret do te mesohen me kohen.

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 07-02-2009, 08:55:44
Ke te drejte AT, nuk e kam shiquar se te dhenat jane publikuar tek kjo faqe permes RSS. Kerkoj falje per kete.

Në rregull! S'ka problem.  ;)

Citim nga: gjentli
Kete artikull e kishin publikuar edhe truri.com, por kane ndryshuar shembujt qe kemi marre, dhe as qe kane cekur burimin.

http://www.truri.com/Internet/159.html

Shumë interesant!  'Truri' në fakt deklarohet kundër vjedhjes (mos vjedh...) hmmmmm:

 • Postime: 27274
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 07-02-2009, 11:09:31
Ka ndonjeri idene se kush e ka bere perkthimin shqip per Google?!

 • Postime: 243
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 07-02-2009, 13:04:14
nuk e ka bere nje person i vetem. por freelancer te ndryshme kane punuar per te (midis te cileve edhe nje shoku im)

Keta jane kontaktuar nga persona te tjere jo nga google direkt

Pra Google-Persona qe kane marre persiper perkthimin-Perona shqiptare qe kane bere perkthimin

Keta kane qene te regjistruar ne faqe qe ofrojne freelancer

Cheers

 • Postime: 168
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 16-02-2009, 20:20:48
@M.A.X - Perkthimi behet automatikisht nga sistemi i google per kete pune. Marin shepmbuj shume te medhenj te teksteve ne dy gjuhe edhe gjejne pershtatjet. "Our system takes a different approach: we feed the computer billions of words of text, both monolingual text in the target language, and aligned text consisting of examples of human translations between the languages. We then apply statistical learning techniques to build a translation model. We've achieved very good results in research evaluations." http://www.google.com/intl/en/help/faq_translation.html

Ndersa per ata qe duan te perkthejne produktet e Google mund te kontribuoj duke klikuar ne lidhjen http://www.google.com/transconsole/tc.py (duhet te keni llogari tek Google)

 • Postime: 113
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 28-02-2009, 16:58:39
News24 TV i ka kushtuar nje raport faktit qe Google ka vendosur edhe gjuhen shqipe ne sistemin e saj te perkthimit. http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=34335

Temat e fundit