Hackohet TCH, PERSERI!!! - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Hackohet TCH, PERSERI!!!

· 32 · 3884

Hackohet TCH, PERSERI!!!

· 32 · 3884

 • Postime: 406
 • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  ne: 22-01-2011, 15:25:29
  sapo me njoftuan se dje eshte hackuar perseri faqja e TCH dhe kane vendosur nje artikull tjeter kete here. Shikoni foton me poshte (nuk e di sa reale eshte por me tha dikush qe e kishte pare edhe vet..)

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #1 ne: 22-01-2011, 15:51:44
  lol une e besoj se vertete ka ndodhur, pasi sot ne mengjes TCH online nuk hapej fare.
  Dy here brenda nje kohe te shkurter eshte shume keq per topin! Nje here mund te jete dhe pakujdesi, ndersa dy here eshte paaftesi!

  • Postime: 406
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #2 ne: 22-01-2011, 15:54:12
  ajo qe me bn pershtypje eshte pjesa te "mbare bota", a eshte pak poshte sidebar... a eshte efekt i montimit te fotografis apo i menyres se vendosjes te div nuk jam i sigurt...

  • Postime: 328
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #3 ne: 22-01-2011, 16:43:51
  Hmmmm joni dhe mua me vjen pak cudi sa i perket pjese "mbar bota" por gjithsesi nuk i dihet

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #4 ne: 22-01-2011, 17:08:58
  Nga kush?

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #5 ne: 22-01-2011, 17:09:42
  sapo me njoftuan se dje eshte hackuar perseri faqja e TCH dhe kane vendosur nje artikull tjeter kete here. Shikoni foton me poshte (nuk e di sa reale eshte por me tha dikush qe e kishte pare edhe vet..)  pupupu leje se e morra pergjigjen

  • Postime: 982
  • Karma: +3/-3
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #6 ne: 22-01-2011, 18:19:14
  Modifikim eshte... nuk eshte e vertete. Shiheni dhe vete qe shkrimi qe eshte bere aty eshte me px te madhe edhe jo me ate normalen e faqes. Gjithashtu dhe font nuk eshte ai i TCH font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;


  Te pakten mos bini preh e modifikimeve dhe mashtrimeve optike. Sido qe te jete ska perse te sulmohet nje media e cila publikoji nje video origjinale.

  Si me Saliun si me Edin Shqiperia nuk ecen perpara, aty duhet brez i ri qe te mos politizohet per te rritur fitimet ekonomike por te ket qellim rregullimin dhe integrimin e vendit.

  Por kjo duket e paarriteshme per popullin tone . S`behet Shqiperia me shqiptar.

  • Postime: 168
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #7 ne: 22-01-2011, 20:29:07
  Modifikim eshte... nuk eshte e vertete. Shiheni dhe vete qe shkrimi qe eshte bere aty eshte me px te madhe edhe jo me ate normalen e faqes. Gjithashtu dhe font nuk eshte ai i TCH font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;


  Te pakten mos bini preh e modifikimeve dhe mashtrimeve optike. Sido qe te jete ska perse te sulmohet nje media e cila publikoji nje video origjinale.

  Si me Saliun si me Edin Shqiperia nuk ecen perpara, aty duhet brez i ri qe te mos politizohet per te rritur fitimet ekonomike por te ket qellim rregullimin dhe integrimin e vendit.

  Por kjo duket e paarriteshme per popullin tone . S`behet Shqiperia me shqiptar.

  Nuk eshte cudi qe te mos jete modifikim, SEPSE lexoj shpesh prej faqes se tyre dhe kam verejtur shume here zevendesime te shpeshta te imazheve me ato "hacked" si kjo ne fotoekranin e atashuar, etj... Gjithashtu, keta qe bejne keto "hack"-ime aq aftesi kan sa te perdorin ndonje WYSIWYG editues. Edhe ja kan bere inject pjesen aty me gjithe stilimin.

  Nga ana tjeter, pash qe ajo pjesa aty ku eshte bere shfaqja e tekstit nuk ka atributin ne CSS "overflow: hidden" qe do te bente mos shfaqjen e nje pjese te tekstit. Per me teper qe modifikimi i faqes ne client-side eshte i thjeshte te behet. Mund te permend ketu vetem Firebug edhe programe te te njejtit lloj ndoshta. Ose mund te jet thjeshte nje "Photoshop"-im i dobet.

  N.q.s jan duke e bere vete per te terhequr vemendjen, bravo, sepse "nuk egziston publiciteti/reklamimi i keq." "The only thing worse than being talked about is not being talked about" -Oscar Wilde. Gjeja me e keqe se te perfliteni eshte te mos perfilteni thot Oscar Wilde.
  Por n.q.s ju kan lene backdoor, apo akoma se kan gjetur se ku e kan hole, me vjen vertet keq. :S

  Personat qe bejne "hack" per ti prishur pune dikujt tjeter kan arritur deri ne formimin e karakterit te nje personi te paskrupullt, sepse nuk e dine sa djerse e mund eshte derdhur per te ndertuar. Kur te fillojne e te ndertojne e te mirembajne, atehere do e dine se cfar do te thot te te dhembi e te kalosh ore pa gjume. Shpresoj qe dikush nga keta te pesoj te njejtin fat nqs do arrijne te akumulojne aq dije. Nejse, kjo eshte teme tjeter...

  • Postime: 955
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #8 ne: 22-01-2011, 21:48:21
  sapo me njoftuan se dje eshte hackuar perseri faqja e TCH dhe kane vendosur nje artikull tjeter kete here. Shikoni foton me poshte (nuk e di sa reale eshte por me tha dikush qe e kishte pare edhe vet..)


  Eshte mese e vertete qe eshte hackuar, dhe jo 2 here por disa here duke futur imazhe apo ngaterruar artikujt, apo duke futur te shara neper artikujt e ndryshem sic eshte edhe rasti i mesiperm.
  Dhe duhet theksuar qe eshte ne sulm te vazhdueshem nga hackerat...

  Duke marre parasysh qe CMS e Top-Channel.tv nuk eshte nga ato platformat e njohura si me pagese apo edhe pa pagese por nje cms e bere vete posacerisht per kete media, i bej thirrje webmasterit "TRENDY" te Top-Channel.tv qe te shikoje kodin dhe ta rifreskoje dhe modifikoje ne menyre qe te mbylli ndonje vrime, qe me te thene te drejten ka goxha "hole".

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #9 ne: 22-01-2011, 22:40:35
  Me falni se une nuk jam fare specialiste e fushes por me duket qe TCH paska njerez te paafte ne pune qe ti ndodhin keto sulme me perseritje.

  • Postime: 231
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #10 ne: 25-01-2011, 16:03:02
  Ka qendrim zyrtar nga tch per kete ceshtje...?
  Per tch keto nuk jane te reja...edhe para disa viteve u kan hack forumin e tyre...

  • Postime: 406
  • Karma: +1/-0
 • i identifikuar

  #11 ne: 28-01-2011, 12:12:20
  Sic u tha me siper, TCH eshte bere shume shpesh objekt i sulmeve te tilla dhe mbase sepse ka te paafte ne pune vertete...
  para disa muajsh po shikoja sondazhin, eshte i marre nga dhtmlgoodies nese nuk gabohem dhe paneli i administrimit default eshte pa mbrojtje, ashtu e kishin lene edhe keta... mbasi ndryshova disa here . me , e gjera te tilla u kujtuan te bejne ndryshime...

  P.S: sapo e kontrollova dhe linku i vjeter per ndryshimin e sondazheve vazhdon te jete aktiv dhe i pambrojtur POR paskan nderruar database dhe atje jane vetem sondazhet e vjetra... per arsye te ndryshme nuk po e bej publik linkun...

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #12 ne: 28-01-2011, 16:08:14
  Po keshtu eshte kur punetoret i paguan me paga qesharake. Jo se e di sa paguajne firmat shqiptare, por e di se ne pergjithesi ata te sektorit te IT nenvleresohen shume.

  • Postime: 43
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #13 ne: 29-01-2011, 22:42:06
  Me sa di une webmasteri i top-it eshte ekonomist  :D

  dhe me sa kam pare nder vite, dhe edhe me nje pen-test te vogel ka shuuuume security holes ne top-channel dhe problemi eshte "nga cila dere te hy" e jo a hyet apo nuk hyet ne te....

  Gjithsesi, ajo qe po mendoja nuk ishte as se sa newbie jane ata te top-it persa i perket IT - Security e as se e sata here eshte qe hakohet por po mendoja se ç'fare ka dashur te thote autori me shkrimin  hmmmmm:

  O shqiptar, ata tallin menderen me ne, kurse ne shkojm e vritemi per ta.
  Nuk duhet te luftojm kunder nesh po kunder atyre bashk (PD e PS)
  Ne vend qe te ngrihemi per papunesine, jetesen e shpifur , injorancen, varferine, korrupsionin, padrejtesine, etj etj etj .... ngrihemi jo keta e jo ata,,, e ne fund te fundit te gjith mbushin barkun e tyre dhe i ndajn punet me njeri-tjetrin ne prapaskene...

  Ne fund te fundit mire na behet, vete e kerkojme.

  • Postime: 34
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #14 ne: 11-01-2012, 01:30:22
  Athere Çuna 1 Shpjegim !


  Ai Indexi Qe Ke Ti Ne Foto Nuk Eshte Aspak Real :)


  Eshte Komplet Modifikim !

  Pra Top Channel Eshte Sulmuar Mbreme Rreth Ores 23:30
  Pra Ne Daten (9 Janar)

  Por Eshte Shkruar Nje Lajm Mbi Vdekjen E Kryeministrin e Sali - Berisha :)


  Pra Ajo Foto Eshte Modifikim !

  Ja Ku Keni Dhe 1 Lajm Qe Flet Ne Lidhje Me Kete

  http://shqiperiaime.al/sulmohet-top-channel-nga-hackerat/

  Gjithashtu U Shprenda Nje Foto Ne Nje FanPage Hackerash ne Facebook
  Ku Ishte Bere Screen Shot i Nje Php Shell Ne Serverat e Top Channel Dhe Digitalb !

  Foto M Poshte :

  • Postime: 955
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #15 ne: 11-01-2012, 09:01:02
  Athere Çuna 1 Shpjegim !


  Ai Indexi Qe Ke Ti Ne Foto Nuk Eshte Aspak Real :)


  Eshte Komplet Modifikim !

  Pra Top Channel Eshte Sulmuar Mbreme Rreth Ores 23:30
  Pra Ne Daten (9 Janar)

  Por Eshte Shkruar Nje Lajm Mbi Vdekjen E Kryeministrin e Sali - Berisha :)


  Pra Ajo Foto Eshte Modifikim !

  Ja Ku Keni Dhe 1 Lajm Qe Flet Ne Lidhje Me Kete

  http://shqiperiaime.al/sulmohet-top-channel-nga-hackerat/

  Gjithashtu U Shprenda Nje Foto Ne Nje FanPage Hackerash ne Facebook
  Ku Ishte Bere Screen Shot i Nje Php Shell Ne Serverat e Top Channel Dhe Digitalb !

  Foto M Poshte :  Haha  :S
  Degjo ne radhe te pare ky websit i tyre hyn ke listat e websiteve te bera ne menyren me te keqe te mundshme si per nga dizajni dhe per nga programimi!! Edhe per nga funksionaliteti i faqes eshte nje labirinth, nje rremuje qe nuk e di ku te futesh dhe si te dalesh.

  Tipat trendy qe punojne atje duke mirembajtur kete faqe ne rradhe te pare  duhet qe ta mirembajne per nga siguria dhe ta sigurojne sa me mire sepse jane nje media e fuqishme dhe kete se ven njeri ne dyshim, prandaj ne kete aspekt ata duhet te shikojne serverin dhe scriptin qe ato perdorin per Top kannalin sepse kane shume hole security, dhe nje keshille nga nje fans i Top kannalit qe duhet te kujdesen ose me sakte duhet ta ndryshojne dizajnimin dhe funksionalitetn e faqes sepse eshte nje turp per nje media kaq e madhe qe te kene nje websit kaq amatoresk.

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #16 ne: 11-01-2012, 14:33:36
  Prap?  hmmmmm:

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #17 ne: 11-01-2012, 18:56:09
  Haahhaa prap :D

  Ca kishin postu kesaj rradhe 1 lajmerim vdekje me thane LOL

  • Postime: 955
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull
 • i identifikuar

  #18 ne: 12-01-2012, 08:38:17
  Shiko sa mbrapa e te paafte qe jane: 2001- 2011

  • Postime: 34
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #19 ne: 19-02-2012, 15:06:03
  Top Channel Paguan 500 Euro Ne Muaj Per Dedi Server Plus Vps ! e Vetmja Gje Qe I Mungon Topit Osht 1 Webmaster i Zoti I Cili Tkujdeset Per Kete Cms Dhe Tmbylli T Gjith Vulnerable Qe Ka Ky Cms Leshi :P Mo Mir T Instaloj Wordpress Me Nje Theme Per Lajme Dhe Osht OK

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #20 ne: 21-02-2012, 21:48:31
  kane mbaru keta webmasterat verdalle qe ja lene ne dore atij financierit ?!!

  • Postime: 168
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #21 ne: 22-02-2012, 15:49:07
  Me falni se une nuk jam fare specialiste e fushes por me duket qe TCH paska njerez te paafte ne pune qe ti ndodhin keto sulme me perseritje.

  Ket ta konfirmoj edhe un qe ka njerez te paafte. Ka shume malok pranej.
  Vishen dhe kshu me kostum me mbulu rrotkarizimin e brendshem.

  • Postime: 114
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #22 ne: 22-02-2012, 16:10:33
  Kur te postoni mendime ekspertesh duhet te vendosni dhe moshen perkrah qe ta kuptojne te gjithe nga kush po gjykohen.

  Webmaster i TCH eshte me i mire se shumica nga ju ketu qe instaloni nje WP te gatshem, modifikoni 2 template e beni sikur ca keni mesu!
  Heren e fundit qe eshte hacku faqja e TCH eshte bere nepermjet nje faqeje tjeter ne te njejtin server qe jo domosdoshmerisht ka te njejtin webmaster. Por edhe sikur ta kishte; mos pergjithesoni njerezit me te paafte qe njihni ne boten e webmaster, me ata qe punojne cdo dite e behen viktime e nje casti dhe qindra kalamajve qe gjejne kenaqesi te prishin - me shume se te ndertojne dicka!

  E meqe shkrimi i fundit ben nje aludim per maloket; te kuptoni se malesore apo fushor; ne castin qe ulet per te punuar nje njeri eshte gjithmone nje krijese respekti! Respekti humbet tek mburravecet e injorantet e te paaftet e tjere!

  P.S Sigurisht, une jam malesor...

  • Postime: 12285
  • Karma: +336/-221
  • Gjinia: Femer
 • i identifikuar

  #23 ne: 22-02-2012, 16:13:38
  Kur te postoni mendime ekspertesh duhet te vendosni dhe moshen perkrah qe ta kuptojne te gjithe nga kush po gjykohen.  mos te duhet dhe nr i kembes?  hmmmmm:

  Per te saten here eshte hackuar kjo faqe brenda 1 viti dhe pse nuk ndodh dhe me mediat e tjera?

  Apo mos valle po bejne vete kshu kot me bo reklame vetes e bo si shpirti i keq qe po diskriminohen si media?

  • Postime: 168
  • Karma: +0/-0
 • i identifikuar

  #24 ne: 22-02-2012, 16:15:37
  Kur te postoni mendime ekspertesh duhet te vendosni dhe moshen perkrah qe ta kuptojne te gjithe nga kush po gjykohen.

  Webmaster i TCH eshte me i mire se shumica nga ju ketu qe instaloni nje WP te gatshem, modifikoni 2 template e beni sikur ca keni mesu!
  Heren e fundit qe eshte hacku faqja e TCH eshte bere nepermjet nje faqeje tjeter ne te njejtin server qe jo domosdoshmerisht ka te njejtin webmaster. Por edhe sikur ta kishte; mos pergjithesoni njerezit me te paafte qe njihni ne boten e webmaster, me ata qe punojne cdo dite e behen viktime e nje casti dhe qindra kalamajve qe gjejne kenaqesi te prishin - me shume se te ndertojne dicka!

  E meqe shkrimi i fundit ben nje aludim per maloket; te kuptoni se malesore apo fushor; ne castin qe ulet per te punuar nje njeri eshte gjithmone nje krijese respekti! Respekti humbet tek mburravecet e injorantet e te paaftet e tjere!

  P.S Sigurisht, une jam malesor...

  Me gjith men e ke ti plako. Un kom punu 3 jav ke Top Channel. Ti rrezik duhet te jesh ai maloku qe desha me ja rras nji grusht.

  Temat e fundit