×
Hyrja
Profili

Hakerët shqiptar i terheqin vërejtjen institucioneve

Hakerët shqiptar i terheqin vërejtjen institucioneve

· 8 · 1062

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 13-02-2011, 01:12:09
Hakerët shqiptar i terheqin vërejtjen institucioneve sa web-a të lodhur kanë
Afërsisht 16 faqe të institucioneve të Kosovës, sot janë marrë në menagjim të grupeve të hakerëve shqiptar. Kjo sipas hakerëve është bërë për ti treguar institucioneve se nuk i kanë të mbrojtura këto faqe

Lumbardh Morina

Web-faqja e Qeverisë, ajo e Zyrës së Auditorit të Pergjithshëm, Institutit të Kosovës për Administratë Publike, Ministria e Punës Dhe Mirëqenies Sociale, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Ministria e Administratës Publike, e Komisionit Rregullativ për Prokurim Publik e deri te ajo e Policisë së Kosovës janë vënë nën mbrojtjen e hakerëve vendor.

Nëse provoni të hyni në këtë faqe, do tu shfaqet një ballinë e re e dizajnuar nga hakerë të cilët kanë shkruar se kjo faqe nuk është e mbrojtur.

“Nuk keni siguri dhe mos thuani që kemi standarde evropiane edhe mos thuani që nuk mund të ju hyejm në sistem”, thuhet në mesazhin e shkruar në faqen e parë të web-faqës së KRPP-së.

Faqja është thyer nga KHS-CREW (Kosova Hackers Security) të cilët këtë e kanë bërë për tu treguar institucioneve se web-faqet e tyre mund të sulmohen pa problem nga kushdo dhe i kanë këshilluar të ndërmarrin masa më të mëdha sigurie.

Faqet që kanë marrë në mbrojtje nga hakerët janë këto:

http://www.ks-gov.net/akmm/index.html

http://www.ks-gov.net/ikap

Instituti i Kosovës për Administratë Publike

http://zone-hc.com/archive/mirror/81fbb6f_ks-gov.net.html

http://www.ks-gov.net/mpms/index.html

Ministria e Punës Dhe Mirëqenies Sociale

http://ks-gov.net/oag/

Zyra e Auditorit të Përgjithshëm

http://ks-gov.net/kgjz/index.html

Komisioni i Gjuhëve Zyrtare

http://ks-gov.net/kpk/index.html

http://ks-gov.net/NKD/index.html

http://ks-gov.net/PatentShoferet/index.html

Patentë shoferët është në kuadër të Ministris të Punëve të Mbrendëshme

http://ks-gov.net/kos-estia/index.html

Kos-Estia

http://ks-gov.net/APK/index.html

Policia e Kosovës

http://www.ks-gov.net/ipk/index.html

Ministria e Punëve Të Mbrendëshme

http://ks-gov.net/ngo/index.html

Departamenti për regjistrim dhe ndërlidhje me OJQ

http://ks-gov.net/krpp/

Komisioni Rregullativ i Prokurorimit Publik

http://ks-gov.net/MBPZHR/

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural

http://map.ks-gov.net/index.html

Ministria e Administratës Publike//Ekonomisti

Zeri: http://www.zeriyt.com/hakeret-shqiptar-i-terheqin-verejtjen-institucioneve-sa-weba-te-lodhur-kane-t80296.0.html

 • Postime: 1159
 • Gjinia: Mashkull
Dardan.
#1 ne: 13-02-2011, 09:47:50
Me duket qenkan kthyer?

 • Postime: 376
 • Gjinia: Mashkull
AlbCoder
#2 ne: 13-02-2011, 21:14:09
Nuk i dhash dot nje kuptim ksaj Albanian Hackers Security
Hajt me te ishte  Albanian Security
nejse se nuk eshte fusha ime ajo po dal pak jasht teme tek kjo faqe http://ks-gov.net/oag/ cne gjuha Serbe per mendimin tim Gjuha serbe duhet te zhduket fare nga tokat tona.

 • Postime: 57
 • Gjinia: Mashkull
3ndrit
#3 ne: 13-02-2011, 21:37:25
Nuk i dhash dot nje kuptim ksaj Albanian Hackers Security
Hajt me te ishte  Albanian Security
nejse se nuk eshte fusha ime ajo po dal pak jasht teme tek kjo faqe http://ks-gov.net/oag/ cne gjuha Serbe per mendimin tim Gjuha serbe duhet te zhduket fare nga tokat tona.
Paske harru qe Kosova eshte shtet multi-etnik, dhe nuk eshte e leht te heqet gjuha serbe sidomos tani kur do hyne edhe ne qeveri :)

 • Postime: 982
 • Gjinia: Mashkull
UrL
#4 ne: 14-02-2011, 00:30:04
Paske harru qe Kosova eshte shtet multi-etnik, dhe nuk eshte e leht te heqet gjuha serbe sidomos tani kur do hyne edhe ne qeveri :)

Shume i sakte cimi yt... Duhet te jemi patriote por jo racist! Dhe serbet qe ngeln brenda trojeve Shqipetare ne Kosove padyshim qe do ken te drejten e tyre. Per ata qe linden ne shtet te huaj , eshte e veshtire te kuptojne se vendi ku linden nuk eshte i tyre po ai vend i ishte grabitur me pare Shqiperise.


Te kthehemi tek tema. Mesa shoh une ata kane hyre tek faqe kryesore qe menaxhon keto faqe institucionesh. Gjithesesi duket veprim miredashes, por nuk mund te mos e kritikoj pak. Mund te ishte derguar nje lajmerim ne email te tyre dhe me pas mund tju ngarkohej nje file.html . Sido qe te jete, kur kjo gje behet per mire, ja vlen t`i inkurajosh dhe t`i pergezosh

 • Postime: 376
 • Gjinia: Mashkull
AlbCoder
#5 ne: 14-02-2011, 18:42:14
ky eshte mendimi juaj une futem ndonje here ne call of duty :) me username Albanian dhe kur mar sniperin ne dore me del serbi perpara dhe me thot Kosovo is the heart of Serbia dhe normale qe nuk ngel me kaq ja plas plumin mnu ne mes ballit futem dhe ndonje here ne chate serb kot per kuriozitet pa ja ditur gjuhen mundohem te flas anglisht dhe ato qe dijne te flasin prap kunder Shqiptarit dhe kosoves flasin dua te them qe Serbet e marin frymen antishqiptare ne mosh te vogel dhe jemi coptuar vetem nga agjenturat serbe etj.
Paske harru qe Kosova eshte shtet multi-etnik, dhe nuk eshte e leht te heqet gjuha serbe sidomos tani kur do hyne edhe ne qeveri :)
Une nuk i kam harruar bebet e vogla te qerruara me thike dhe femrat e perdhunuara perpara burrit apo vllait te lidhur prandaj jam bere rracist ndaj serbve.
Me falni se dola jasht teme por i urrej serbet ne maksimum.

 • Postime: 328
 • Gjinia: Mashkull
sh2dow
#6 ne: 14-02-2011, 19:43:44
Eshte per tu pergezuar veprimi i tyre Urime.


kam nje pytje. - A nuk duhej qe deri tash te rregulloheshin keta faqe?


 • Postime: 57
 • Gjinia: Mashkull
3ndrit
#7 ne: 14-02-2011, 22:25:03
Eshte per tu pergezuar veprimi i tyre Urime.


kam nje pytje. - A nuk duhej qe deri tash te rregulloheshin keta faqe?
Kam pershtypje qe as nuk e kan vrejtur kete pune....