×
Hyrja
Profili

Html vs. XML Maps - Google preferon hartat HTML

Html vs. XML Maps - Google preferon hartat HTML

· 3 · 716

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 09-10-2009, 23:43:16
Në një nga videot e Matt Cutts ku ai përgjigjej pyetjeve rreth SEO, ai ju përgjigj pyetjes, nëse është më mirë të ndërtosh një hartë të faqes (sitemap) në HTML apo në XML.

Një hartë HTML, është një mënyrë e konsoliduar dhe e vjetër nga ku përdoruesit janë të aftë të gjejnë gjithçka (pak a shumë) të faqes tuaj me anë të një faqeje të vetme.

Një hartë XML, mund të jenë gjithashtu disa file, por nuk janë të shikueshme për vizitorët e thjeshtë, por janë vetëm për motorët e kërkimit, spiders.

Kur pyetja ju drejtua Matt Cutts të Google, nëse do bënit një zgjedhje, cilën nga të dyja do preferonte, ai zgjodhi hartën në HTML pasi kjo do ishte e përdorshme si nga vizitoret e faqes si nga spiders, të dyja palët do e përdornin.

Nuk është e sigurtë nëse të gjithë ekspertët e SEO do bënin të njëjtën zgjedhje, por pyetjes nuk ju përgijgj një SEO, por Matt.Lexoni me tej ketu: http://www.eklipsi.com/harte-html-apo-xml-google-preferon-harten-html/

  • Postime: 577
Freedom Overdose
#1 ne: 10-10-2009, 09:01:42
cudi, se tek webmaster tools te nxjerr error kur fut sitemap html :S

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 10-10-2009, 10:51:48
Atje duhet te fusesh vetem ate XML, ndersa harta HTML duhet vendosur diku ne faqe. Perparesia e hartes HTML qendron dhe te fakti se keto jane te perdorshme dhe nga njerezit, pervecse ndihmojne robotet.
Por duhet pasur parasysh se nje harte (HTML apo XML) ka kuptin per faqe me material te shumte, ndersa per faqe me disa dhjetra apo pak qindra url nuk nuk jane dhe aq te nevojshme hartat.
 

Wordpress Theme Per Lojra (HTML 5)

Nisur nga AlbCoderRubrika CMS | Skripte | Templates

Postimi i fundit 18-02-2013, 16:39:11
nga AlbCoder
Ndihme: PSD ne HTML/CSS

Nisur nga fig88Rubrika Albwebmaster

Postimi i fundit 16-03-2012, 18:06:39
nga UrL
API e HTML 5 për ekran të plotë në Firefox Nightly

Nisur nga M A XRubrika Shfletuesit

Postimi i fundit 15-11-2011, 16:38:13
nga M A X
Si mund ti beje temat me prapashtesen html?

Nisur nga PoshnjariRubrika Albwebmaster

Postimi i fundit 15-05-2011, 23:40:12
nga M A X
(Ndihmë) arkiv html për header në wp!

Nisur nga akifixRubrika Wordpress Forum

Postimi i fundit 22-02-2011, 22:40:07
nga RomeoLab