Html vs. XML Maps - Google preferon hartat HTML - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Html vs. XML Maps - Google preferon hartat HTML

Html vs. XML Maps - Google preferon hartat HTML

· 3 · 771

  • Postime: 27954
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 09-10-2009, 23:43:16
Në një nga videot e Matt Cutts ku ai përgjigjej pyetjeve rreth SEO, ai ju përgjigj pyetjes, nëse është më mirë të ndërtosh një hartë të faqes (sitemap) në HTML apo në XML.

Një hartë HTML, është një mënyrë e konsoliduar dhe e vjetër nga ku përdoruesit janë të aftë të gjejnë gjithçka (pak a shumë) të faqes tuaj me anë të një faqeje të vetme.

Një hartë XML, mund të jenë gjithashtu disa file, por nuk janë të shikueshme për vizitorët e thjeshtë, por janë vetëm për motorët e kërkimit, spiders.

Kur pyetja ju drejtua Matt Cutts të Google, nëse do bënit një zgjedhje, cilën nga të dyja do preferonte, ai zgjodhi hartën në HTML pasi kjo do ishte e përdorshme si nga vizitoret e faqes si nga spiders, të dyja palët do e përdornin.

Nuk është e sigurtë nëse të gjithë ekspertët e SEO do bënin të njëjtën zgjedhje, por pyetjes nuk ju përgijgj një SEO, por Matt.Lexoni me tej ketu: http://www.eklipsi.com/harte-html-apo-xml-google-preferon-harten-html/

  • Postime: 577
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 10-10-2009, 09:01:42
cudi, se tek webmaster tools te nxjerr error kur fut sitemap html :S

  • Postime: 27954
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 10-10-2009, 10:51:48
Atje duhet te fusesh vetem ate XML, ndersa harta HTML duhet vendosur diku ne faqe. Perparesia e hartes HTML qendron dhe te fakti se keto jane te perdorshme dhe nga njerezit, pervecse ndihmojne robotet.
Por duhet pasur parasysh se nje harte (HTML apo XML) ka kuptin per faqe me material te shumte, ndersa per faqe me disa dhjetra apo pak qindra url nuk nuk jane dhe aq te nevojshme hartat.

Temat e fundit