I get this error message Error number: 1044 - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

I get this error message Error number: 1044

I get this error message Error number: 1044

· 10 · 3016

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 26-02-2007, 11:47:15
Kur perpiqem te instaloj vBulletinin dhe me jep kete mesazhin:
I get this error message Error number: 1044


Database error in vBulletin :

Cannot use database forum

MySQL Error  : Access denied for user 'xxxx'@'%' to database 'forum'
Error Number : 1044
Date         : Monday, February 26th 2007 @ 05:31:14 AM
Script       : http://www.xxx.com/forum/install/install.php?step=3
Referrer     : http://www.xxx.com/forum/install/install.php?step=2
IP Address   : xx.xx.xx.xx
Username     :
Classname    : vB_Database


Serveri ka keto te dhena:

http://www.brinkster.com/hosting/Professional.aspx

Nese mund te me ndihmoni me fjale sa me te thjeshta sepse jam fillestar.

Flm

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 26-02-2007, 13:18:42
Kur ke krijuar databazen shiko nese i ke percaktuar dhe nje perdorues (user) per ate databaze, pasi me sa tregon ai error qe te del ty databaza nuk pranon perdoruesin qe ti ke vendosur. Hidhi dhe nje here nje sy ceshtjes se perdoruesve ne databaze. Tek forumi i vBulletin gjeta dhe keto shpjegime per nje problem te ngjashem me tendin:

*******
 MySQL error: 'Access denied for user' or 'failed to connect'
If you are getting the above error, this means either:

1. One or more of the following is wrong in your config.php file:

- $config['Database']['dbname']
- $config['MasterServer']['servername'] (except in rare cases, this should almost always be left as 'localhost' or '127.0.0.1')
- $config['MasterServer']['username']
- $config['MasterServer']['password']

If you are unsure of what the appropriate values are then you will need to ask your web host.

2. Or that this db user is not assigned to that database or does not have permission to access MySQL to create or access a database. You may need to first manually create the database and assign the db user to it. Since each web host is different, if you do not know how to do this then contact your web host for help.

3. Or you are running MySQL 4.1.x. As of MySQL 4.1.X there is a new password hashing system. PHP4 does not have builtin support for it as of yet, however PHP5 does. In order for your old PHP4 MySQL clients to be able to connect to the MySQL 4.1.X database you need to set an OLD_PASSWORD. You should be able to run the following Query to make it possible for PHP4 to access the MySQL 4.1.X database.

SET PASSWORD FOR 'username'@'localhost' = OLD_PASSWORD('password');


*******

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 26-02-2007, 13:37:59
Kur ke krijuar databazen shiko nëse i ke percaktuar dhe një perdorues (user) për atë databaze, pasi me sa tregon ai error qe te del ty databaza nuk pranon perdoruesin qe ti ke vendosur. Hidhi dhe një herë një sy çështjes se perdoruesve ne databaze.
******

Max, shume flm per pergjigjjen! :)

Une e bera thjesht upload tek serveri forumin dhe po ndiqja hapat e instalimit. Tek faza e 3 me del ai problemi qe solla me lart.

Une nuk e di si mund te percaktohet nje user per database apo menaxhimin e tyre. Nese do me jepje ndonje sygjerim do me ndihmonte shume.

Ate te vBulletinin e kam kontrolluar dhe nuk eshte faji i config.php .

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 26-02-2007, 13:58:38
Unë nuk e di si mund te duket nga jashtë paneli i Brinkster, por ti duhet të shikosh qe te gjeshe një buton apo fjale qe shkruajnë MySQL® Databases, kliko aty dhe do të jeshe brenda panelit te Mysql. Aty pastaj duhet te gjesh vendin se ku bëhet krijimi i perdoruesve te databazave. Sigurisht me pare duhet të kesh krijuar databazen. Shiko me poshtë ne attachment se si duhet te duket mundësia qe te lejon te krijosh user ne databaze. Krijo një user aty, pastaj shiko me poshtë te gjesh se ku lexon Add Users To Your Databases: Cakto databazen dhe perdoruesin qe deshiron për këtë databaze, d.m.th. atë qe sapokrijove dhe tashmë ke mbaruar. Shko e bëj edhe një herë instalimin e vB duke mos harruar te vesh pikërisht atë user me fjalekalimin qe percaktove kur e krijove.

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 27-02-2007, 14:17:29
Unë nuk e di si mund te duket nga jashtë paneli i Brinkster, por ti duhet të shikosh qe te gjeshe një buton apo fjale qe shkruajnë MySQL® Databases, kliko aty dhe do të jeshe brenda panelit te Mysql. Aty pastaj duhet te gjesh vendin se ku bëhet krijimi i perdoruesve te databazave. Sigurisht me pare duhet të kesh krijuar databazen. Shiko me poshtëë ne attachment se si duhet te duket mundësia qe te lejon te krijosh user ne databaze. Krijo një user aty, pastaj shiko me poshtëë te gjesh se ku lexon Add Users To Your Databases: Cakto databazen dhe perdoruesin qe deshiron për këtë databaze, d.m.th. atë qe sapokrijove dhe tashmë ke mbaruar. Shko e bëj edhe një herë instalimin e vB duke mos harruar te vesh pikërisht atë user me fjalekalimin qe percaktove kur e krijove.

Si perfundim e kishte fajin konfigurimi qe i kisha bere prandaj nuk e instaloja dot!

Kam edhe nje pyetje nese mund te me ndihmosh:

Une dua te ngarkoj ca kenge dhe filma ne forum. Ok, arrij ti bej upload ne server por pastaj nuk di si mund te gjej lidhjen per ti shkarkuar ato.

Pra une e bej upload filen, por nuk e di adresen si te shkarkohet! :(

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 27-02-2007, 16:23:45
Nese ke krijuar nje folder e vecante, ku i ke hedhur keto materiale atehere adresat duhet te kene kete strukture: www.faqjajote.com/folderi/emrikenges.mp3
Nese i ke direkt ne root, dmth qe nuk ke krijuar nje folder te vecante atehere i ke me nje adrese te tille: www.faqjajote.com/emri_filmit.wmv

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 27-02-2007, 21:24:02
Nëse ke krijuar një folder e veçantë, ku i ke hedhur këto materiale atëherë adresat duhet te kenë këtë strukture: www.faqjajote.com/folderi/emrikenges.mp3
Nëse i ke direkt ne root, d.m.th. qe nuk ke krijuar një folder te veçantë atëherë i ke me një adrese te tillë: www.faqjajote.com/emri_filmit.wmv


E provova por nuk bën gjë! :(


Ku mund te qendroje gabimi?

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 28-02-2007, 00:30:29
Ndoshta qëndron tek atributet qe ka folderi apo kartelat qe ndodhen ne te. Hyr me FTP dhe mbi folderin qe përmban kartelat muzikore dhe filmat kliko me te djathten e miut. Do te hapet menuja ku ti do të zgjedhesh te fundit, ose te paktën kështu del tek mua pasi unë perdor FileZilla. Nëse ti perdor FTP client tjetër mund te jetë ne një pozicion tjetër ne menune qe do të hapet. Sidoqoftë ti duhet te gjesh "File Attributes" ose diçka te ngjashme dhe duhet te shtosh lejimet për atë dosje. nëse e ke 666 atëherë beje numrin qe sheh aty 755. Nëse nuk funksionon me 755 atëherë beje 777. Shiko dhe attachmentin qe do të ve si shembull. Beje këtë gjë së pari ne folder nëse nuk hapen akoma atëherë do duhet te besh te njëjtën gjë tek kartelat njera pas tjetres. Besoj se kështu do ta kesh zgjidhur problemin.

 • Postime: 15
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 28-02-2007, 11:36:01
Ndoshta qëndron tek atributet qe ka folderi apo kartelat qe ndodhen ne te. Hyr me FTP dhe mbi folderin qe përmban kartelat muzikore dhe filmat kliko me te djathten e miut. Do te hapet menuja ku ti do të zgjedhesh te fundit, ose te paktën kështu del tek mua pasi unë perdor FileZilla. Nëse ti perdor FTP client tjetër mund te jetë ne një pozicion tjetër ne menune qe do të hapet. Sidoqoftë ti duhet te gjesh "File Attributes" ose diçka te ngjashme dhe duhet te shtosh lejimet për atë dosje. nëse e ke 666 atëherë beje numrin qe sheh aty 755. Nëse nuk funksionon me 755 atëherë beje 777. Shiko dhe attachmentin qe do të ve si shembull. Beje këtë gjë së pari ne folder nëse nuk hapen akoma atëherë do duhet te besh te njëjtën gjë tek kartelat njera pas tjetres. Besoj se kështu do ta kesh zgjidhur problemin.

Sh flm MAX, qenke rob zoti! :)

Faji qenka se ato te serverit i bekan keto ndryshimet e te drejtave te folderit. Gjithcka u rregullua! :D

Te kam nje kafe borxh! :D

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 01-03-2007, 01:37:24
Sh flm MAX, qenke rob zoti! :)

Faji qenka se ato te serverit i bekan këto ndryshimet e te drejtave te folderit. Gjithçka u rregullua! :D

Të kam një kafe borxh! :D

Pa problem ;)
Me kohen mesohen gjerat sepse te njejtat probleme i kam hasur dhe une me pare.

Suksese!

Temat e fundit