Ide per Webmasterat Shqiptare. - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ide per Webmasterat Shqiptare.

Ide per Webmasterat Shqiptare.

· 9 · 1150

 • Postime: 74
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 13-01-2011, 16:42:38
Nje pershendetje per te gjithe Webmasterat  :)!
Thjeshte po mendoja diçka edhe thash ta diskutonim bashkarisht. Ideja ime eshte kjo:


A mundet te krijojme te gjithe se bashku nje Projekt? Per momentin me vjen vetem nje gje ne mendje, per nje "Rrjet Social totalisht per Shqiptaret" (ose nese keni ndonje ide tjeter me te mire mund ta thoni me poshte)

 Te realizohet cdo gje ne menyre perfekte ku mund te kontribuoje cdo webmaster Shqiptare ne menyre te lire dhe pa asnje lloj interesi, thjeshte per te pasur edhe ne Shqiperi diçka te bukur?
Nese dikure ky "projekt" do te sjelle te ardhura edhe qe mos te krijohen konflikte mes Webmasterave, keto te ardhura te investohen vetem per te ardhem e saj.

Un mendoj qe kjo gje edhe mund te realizohet.

Ju si mendoni? ^o)

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 13-01-2011, 18:27:29
Rrjet social? Cfare do ofronte te re ky rrjet. Pse te shpikim perseri rroten? Ndoshta dicka tjeter do ishte me interes, por personalisht nuk do doja te shpenzoja energji per rrjet social - ka kaq shume verdalle sa qe nuk dime nga te perplasemi.

Nejse ky eshte mendimi im personal.

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 13-01-2011, 23:18:30
Te ndertosh nje rrjet social kombetar eshte shume shume e veshtire ne kushtet kur Facebook eshte bere gjithe dominues, por ama nuk eshte dhe e pamundur.

Puna nuk eshte qe te marresh nga Facebook perdoruesit si individe, por te gjithe ate ekosistem qe eshte krijuar tashme. Aty njerezit kane miqte, shoket, familjaret, foto te postuara prej vitesh tashme dhe nuk eshte fare e lehte qe keta t'i marresh e t'i mesosh te futen ne nje rrjet te ri.
Per te tentuar qe te thyesh sundimin e Facebook duhen se paku 100 mije euro e perseri nuk jam i sigurte se mund te arrihet dicka.
Duhet ne radhe te pare te ndertosh nje sit profesional dhe shume te lehte per t'u perdorur. Duhet punuar pastaj per te krijuar nje baze fillestare perdoruesish, e pastaj te fillosh nje fushate te fuqishme marketingu. Pikerisht te kjo e fundit duhen dhe burimet me te medha financiare. Nje fushate e fuqishme reklamimi neper TV, radio, gazeta, rruge ndoshta, ndoshta do te sillte ndonje rezultat. Por perseri pa siguri.
Duke thene keto mesiper del se dicka e tille ne kushtet e sotme eshte e pamundur te arrihet. Por a ka arsye per t'u dorezuar? Jo them une. Pavaresisht se Facebook dominon jeten sociale ne web, perseri ka hapesira ku mund te arrihet dicka. Keto jane te rrjetet me natyre specifike. Psh, Ndjenja.com qe ke ti Ernis shume mire mund te behet nje rrjet me emer per dating shqip. Per mua pikerisht ne kete pike duhet t'i meshosh ti dhe jo te perpiqesh te konkurosh Facebook-un. Facebook s'eshte fare per dating dhe kjo hapesire bosh mund te perdoret per te zene nje vend ne web-in shqiptar.

 • Postime: 74
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 14-01-2011, 00:13:27
E di, tashme ndoshta eshte pak vone per nje rrjet social Shqiptare (por jo e pamundur).
Nuk e di se si ta shpjegoj, me vjen jasht mase inate fakti qe ne Facebook jane 80% e perdoruesve te internetit Shqiptare qe nuk e dine akoma qe edhe Shqiptaret kane ndertuar diçka te bukur qe i ofron atyre.

Pra cili eshte ai projekt i bukur qe i eshte ofruar Shqiptareve deri ne ditet e sotme? Nuk ka!

Un frekuentoj shpesh edhe nje rrjet social, vKontakte.ru (N°1 ne Rusi & Ukrahine) me siguri e njihni edhe ju.
Nese e keni vene re ne Facebook jane apo nuk jane 1-2 milion anetare nga keto vende. Tani vKontakte numeron me shume se 100 milion anetare!!! Edhe nuk ma mer mendja qe anetaret do e lene ate faqe per Facebook :)!

MAX ke shume te drejte per Ndjenja.com edhe ti e di shume mire qe fillimisht e hapa per Dating edhe arriti 20.000 anetare, por kam qene gjithmone i pa fat me kete faqe...edhe pak nga pakujdesia ime!

Dua te kthehem edhe nje here tek Ideja e rrjetit social Shqiptare, jam akoma i bindur qe mund te funksionoje nese ne webmasterat e marim kete gje me vullnet.

Nese ju te gjithe jeni kundra...le te mendojme diçka tjeter :)!

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 14-01-2011, 00:32:23
Une po flisja mbreme me Jonin rreth vKontakte qe permend dhe ti ketu. Por jane disa faktore me rendesi qe duhen marre parasysh per te kuptuar pse keto site kane arritur te perballojne valen mbytese te Facebook-ut.
Se pari duhet kuptuar se per cilet vende behet fjale. vKontakte eshte lider ne tregun rus dhe te vendeve te tjera ku mbizoteron kultura e gjuha ruse, ato te ish Bashkimit Sovjetik. Rusia eshte nje nga ato 5 vende te botes, ku kompani gjigande nga Silicon Valley nuk kane arritur te marrin treg. Ne Rusi jo vetem Facebook s'ka arritur te mbizoteroje, por as dhe Google.
Lexo kete teme per kete ceshtje http://www.zeriyt.com/seznam-dhe-yandex-dy-davidet-europiane-qe-kane-mundur-goliathin-google-t75272.0.html

Pra eshte tregu, vendi, menyra si behet biznes ne ato vende, ndonjehere dhe politika e ketyre vendeve qe nderhyn, madhesia e tyre, kultura e tyre (jo perendimore), qe kushtezojne suksesin e aktoreve lokale dhe mossuksesin e atyre perendimore.
Pra nuk ka vend per t'u krahasuar me Rusine ketu, apo me Kinen, Japonine e Korene e jugut.

Merr shembull e frymezohu nga http://www.plentyoffish.com/ per te konceptuar nje te ardhme te re per Ndjenja.com
Ky eshte nje sit qe furia e Facebook s'e ka penguar te vazhdoje te vizitohet cdo dite nga miliona perdorues.

 • Postime: 123
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 14-01-2011, 00:35:49
Ideja eshte e mire,por nuk mund te punosh me me shume se 4 webmaster te tjere.Behet i veshtire organizimi.Une mendoj qe 4 webmaster te zote ne fusha te ndryshme mund te bejne konkurence ne treg.Sado i forte te jete facebook nuk mund te kete me shume fuqi dhe te perqendrohet ne nje sekment me pak fitim.Pra rasti i Shqiperise.

Tani te flasim per projektin.
4 webmaster ne:Design,programim,komunikim dhe MKTG.Perpara se te filloj puna duhet nje plan.

Tani tju flas nga eksperienca ime:Kete projekt Social une e kam filluar dhe  publikuar para nje viti...ka kaluar nje vit edhe akoma nuk kam arritur atje ku eshte obiektivi cka une doja te ofroja.Kjo sepse jam vetem.Shume te tjere si une...jane dorzuar me kohe...une kam pasur fatin e mire sepse kam mbuluar shpenzimet duke perdorur faqe tjeter...por kam vene re se tregu eshte si lepri e une si breshka :)

Puna eshte:Sa mund ti besosh tjetrit?
Mos nis projekt nese nuk ka prirje per business...

Gjithsesi nese ndonje do ti bashkangjitet projektit tim eshte i mirpritur.

 • Postime: 123
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 14-01-2011, 01:04:43
Une po flisja mbreme me......


M A X,sit per njohje mbase e ke dit po e ke harruar ta permendesh eshte badoo.Keto tjerat jane kot per mendimin tim.

erNis,hidhi nje sy badoo edhe pastaj mendo sikur ti besh konkurence :) ....ve bast qe do te vije deshira te nderrosh zanat...

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 14-01-2011, 15:28:36
Sbehet asnje projekt i perbashket. Kjo eshte si puna e komunizmit , vlen vetem ne teori! Praktika me teorine jane dy terme tejesisht te kunderta me njeratjetren

 • Postime: 260
 • Karma: +2/-5

#8 ne: 14-01-2011, 15:51:25
Ideja a rjetit social me duket e komplikuar per arsyet e thena me lart por une do ti sugjeroja Max qe seksionin e albwebmaster ta zhvendoste nga zeriyt tek nje domein me vehte. Mgjth ka disa tentativa per te hapur nje "rrjet" me dashamires te webit asgje per tu shenuar eshte bere ne kete drejtim.

Temat e fundit