×
Hyrja
Profili

Interneti shqiptar ne krahasim me ate te vendeve fqinje

Interneti shqiptar ne krahasim me ate te vendeve fqinje

· 4 · 955

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 04-09-2010, 00:04:34
Ku ndodhet interneti shqiptar (RSH, Kosove, Maqedonia Shqiptare) ne krahasim me ate te vendeve qe na rrethojne (Mali i Zi, Serbi, Maqedoni, Greqi)?
Do doja disa opinione sidomos nga ata qe jetojne ne keto vende dhe qe e njohin nga afer dinamiken si te internetit shqiptar, po ashtu dhe te vendeve ne fjale.
Ku jane me perpara ata dhe ku jemi ne (eventualisht nese jemi)?
Cfare kemi ne dhe cfare kane ata qe ne s'e kemi?
Cfare e karakterizon internetin shqiptar duke e krahasuar me ate te fqinjeve?

  • Postime: 982
  • Gjinia: Mashkull
UrL
#1 ne: 04-09-2010, 02:35:58
Shqiperia eshte shume mbrapa ne predorim te internetit. Si mos te jete valle nderkohe qe mosprofesionalizmi fillon qe nga ministria dhe institucioni qe perfqson internetin Shqiptar.

Nuk e di per ne Kosove , Maqedoni , Mal te zi por doemos jane perpara Shqiperise.
Ne Greqi gjerat jane krejt ndryshe. Me te vertete se ketu nuk ka nje zhvillim te madh por ne 3 vitet e fundit ecen me hapa gjigand. Shume firma te medha , perfshire ketu edhe Microsoft kane zyrat e tyre ne Greqi. Kane krijuar faqe me prapashtese .gr si google.gr , yahoo.gr , etj etj.

Po behen investime te medha per internet. Reklamojne Greqine dhe vendet me te bukura per turizmin, monumentet e kultures etj. Ekzistojne dyqane te medhenj elektronik , cdo firme po pajiset me faqen e saj profesionale personale.

Ekzistojne katalog te medhenj me bisneset greke me kategori dhe nenkategori. Faqe me shpallje online , si shitje, blerje, jepet me qera, orfroj vende pune, kerkoj pune , freelancer etj etj.


Dhe me kryesorja eshte se e marrin seriozisht internetin dhe nuk e shohin si nje velgel argetuese sic ndodh ne Shqiperi.

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 04-09-2010, 10:05:21
Ne fakt pyetjet e mija kane me shume te bejne me zhvillimin e internetit nga drejtimi profesional i tij. Dmth webfaqe, Web development, profesioniste web-i, firma IT etj si ke to. Mgjthse ti i je pergjigjur pjeserisht ketyre aspekteve.

  • Postime: 11
  • Gjinia: Mashkull
Blottah
#3 ne: 06-09-2010, 01:39:29
Se di per tjerat vende veq Per Kosovë muj me thon qe kogja shum osht ka shkon interneti perpara jon kriju do kompani te vogla sdi qka me thon veq shum sene tem irap o shoh per gjdo dit osht avancu teper sidomos kto 2-3 vitet e fundit. Veqse shum pom shkon nerva se N'Kosov o bo ni shprehi me qel webfaqe edhe me qit gjithqka online me ni ven nuk fokusohen veq ni produkt ose diqka 50% jon me permbajte mp3 :S ka te kqija e te mira spo di pej 10 ja kisha dhon 5 :P Vota hehe