Interneti tani numëron më shumë se 1 miliard shfrytëzues - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Interneti tani numëron më shumë se 1 miliard shfrytëzues

Interneti tani numëron më shumë se 1 miliard shfrytëzues

· 1 · 532

  • Postime: 70
  • Karma: +0/-0

ne: 24-01-2009, 00:13:09
Më shumë se një miliard njerëz gjatë muajit dhjetor kanë shfrytëzuar internetin. Sipas kompanisë comScore që merret me statistikat e internetit, vetëm 15-20% e popullatës botërore ka lidhje më internet.

Duke u bazuar në statistikat e comScore, ne kemi zgjedhur top vendet dhe regjionet (në vizitor unik), ku interneti është përdorur nga më shumë njerëz. Statistikat janë për muajin dhjetor 2008. (Disa nga shifrat mund të jenë të rrumbullaksuara).

Top 15 vendet sipas popullimit të internetit:

1. Kina: 179.7 milion vizitor unik apo (17.8%),
2. SHBA: 163.3 milion vizitor unik apo (16.2%),
3. Japoni: 60.0 milion vizitor unik apo (6.0%),
4. Gjermani: 37.0 milion vizitor unik apo (3.7%),
5. Britania e Madhe: 36.7 milion vizitor unik apo (3.6%),
6. Franca: 34.0 milion vizitor unik apo (3.4%),
7. India: 32.1 milion vizitor unik apo (3.2%),
8. Rusia: 29.0 milion vizitor unik apo (2.9%),
9. Brazili: 27.7 milion vizitor unik apo (2.7%),
10. Korea e Jugut: 27.3 milion vizitor unik apo (2.7%),
11. Kanada: 21.8 milion vizitor unik apo (2.2%),
12. Italia: 20.8 milion vizitor unik apo (2.1%),
13. Spanja: 17.9 milion vizitor unik apo (1.8%),
14. Meksiko: 12.5 milion vizitor unik apo (1.2%),
15. Holanda: 11.8 milion vizitor unik apo (1.2%).

Audienca botërore

* Azia & Pacifiku: 416 milion vizitor unik apo (41.3%)
* Europa: 283 milion vizitor unik (28.0%)
* Amerika e Veriut: 185 milion vizitor unik (18.4%)
* Amerika Latine: 75 milion vizitor unik (7.4%)
* Lindja e Mesme & Afrika: 49 milion vizitor unik (4.8%)


Mendoj se këto statistika janë shumë të vlefshme për webmastera, sidomos për ata që pretendojnë të zhvillojnë faqe ndërkombëtare.

http://www.blog.kosdir.com/artikulli/interneti-tani-numeron-me-shume-se-1-miliard-shfrytezues/

Temat e fundit