Ja cfare mendon Mark Zuckerberg per perdoruesit e Facebook - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ja cfare mendon Mark Zuckerberg per perdoruesit e Facebook

Ja cfare mendon Mark Zuckerberg per perdoruesit e Facebook

· 8 · 1295

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 14-05-2010, 15:01:08
Keto dite ka nje debat te nxehte neper media ne lidhje me Facebook dhe qendrimin dhelperor e te pandershem e tij ndaj privatsise se perdoruesve te rrjetit 500 milionesh. Por per fatin e keq te Facebook dje eshte publikuar nje bisede qe themeluesi i tij Mark Zuckerberg, ka bere para 6 vjetesh me nje shok, kur sapo kishte themeluar rrjetin social, asokohe vetem per studentet e Harvard University. Biseda eshte bere ne chat dhe cdo gje eshte rregjistruar.

Citim
Zuck: Yeah so if you ever need info about anyone at Harvard

Zuck: Just ask.

Zuck: I have over 4,000 emails, pictures, addresses, SNS

[Redacted Friend's Name]: What? How'd you manage that one?

Zuck: People just submitted it.

Zuck: I don't know why.

Zuck: They "trust me"

Zuck: Dumb fucks.


Me shume gjeni ketu: http://www.businessinsider.com/well-these-new-zuckerberg-ims-wont-help-facebooks-privacy-problems-2010-5

 • Postime: 18279
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 14-05-2010, 15:05:05
 ^o)...eehh pranaj se kam qef une hic fb twitter bebo whatever jane keto.. :S

 • Postime: 556
 • Karma: +4/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 14-05-2010, 18:57:33
Eshte paksa normale biseda e tij, dihet mire qe nje pjese e madhe e webmasterave se vrasin fare koken per privatesine e perdoruesve te siteve te tyre, sidomos kur ato jan te vegjen. Domosdo tani duke pare qe FB ka arrit keto livele qe ne sot shohim kjo bisede e Mark Zuckerberg ne chat ben buje per medjat dhe shtypin.
Prandaj un personalisht sdo e merrje kete bisede si diqka domethenese per privatesin e tanishme ne FB.

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 16-05-2010, 18:38:17
Fakti qe privatsia e FB ndryshon vazhdimisht dhe ndryshimet nuk jane per te miren e perdoruesve, por per popullarizimin e Facebook, tregon se Marku po i njejti i para 6 vjeteve eshte. Vetem me ndryshimin se ndersa ato dite ishte anonim tani ka nje rrjet 500 milionesh ne dore. Facebook di shume per ne dhe nuk eshte aspak qetesuese qe nje gati adoleshent si Zuckerberg te kete ne dore kaq shume nga jeta jone.

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#4 ne: 16-05-2010, 23:33:17
Po shiko, se facebooku eshte ber shume i fuqishem tani dhe prandaj dhe mund te jet ndonje taktik per ta diskretituar qe ti bjeri populariteti. Se ai 'shoku' qe na ka nxjerr biseden, nuk ka asnje lloj prove per kete muhabet. Si i mbaka ai mend fjal per fjal gjith biseden qe u zhvillua para 6 viteve. Ketu nuk mbahet mend se ca u tha dje dhe jo me pas aq viteve.

Merret vesh cfare behet.

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 17-05-2010, 00:21:46
Njerezit cfare nuk ruajne o babjuso. Mund te jete Screenshot i bisedes psh, ose dicka e ngjashme.

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#6 ne: 17-05-2010, 15:46:59
Po po, cdo gje ben vaki MAX, nuk merret vesh fare. Po une e kisha fjalen qe duhet mbajtur nje mendje e hapur per kete ceshtje. Pastaj dhe perdoruesit e kane fajin pak dhe vet qe i postojne atje te gjitha te dhenat personale. I thone internet, nuk merr vesh i pari te dytin :D

P.s. Mua personalisht, Facebooku nuk me ka terhequr asnjehere. Nuk e di as vet pse.

 • Postime: 2649
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 17-05-2010, 23:31:44
As une nuk e marr si shume kritike ne lidhje me FB kete bisede, per faktin qe FB ka qene shume pak i popullarizuar ne ate kohe, dhe kush nuk do te ishte kurioz qe te kete ne dore gjithcka private te perdoruesve te nje rrejti qe tek e fundit vet e ka krijuar, dhe perdoruesit kete duhet ta kishin parasysh, e sidomos per ate moshe qe ka pas Mark Zuckerberg.
 Qe ka dhe  do te kete qajse ne privatesine e perdoruese , kjo nuk vihet ne dyshim, por e redesishme eshte te mos abuzohet me to, qe tani nuk besoj qe do te ndodh, te pakten jo nga stafi i FB per shak te popullaritetit qe ka arrit, se thone "Great power means great responsibility".

Mua me pelqen per shak te natyres qe ka, dhe jep mundesi nese din ta shfrytezosh per te mire,  :)

Temat e fundit