Ja si duhet te funksionoje webi ne Shqiperi!! - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Ja si duhet te funksionoje webi ne Shqiperi!!

Ja si duhet te funksionoje webi ne Shqiperi!!

· 8 · 1350

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 30-12-2008, 02:07:58
Ky eshte mendimi im!!!!!!


Une do thoja se webi ne Shqiperi nuk funksionon tamam. Pse??

Sepse webmasterat shqiptare e kane shume te veshtire te nxjerrin fitime te verteta nga Interneti.
Qe webmasterat te fitojne, do te thote te fitojne nga reklamat.
Qe te fitojne nga reklamat duhet qe te kete reklamues(sponsor)..dhe reklamuesit nuk kane leverdi te bejne marketing ne internet sepse ato vete nuk fitojne..Pse??

1. nuk ka nje ndermjetes bankar si paypal, qe te beje te mundur lehtesimin e blerjeve me ane te internetit.
2. nuk ka treg potencial
3. reklamuesit nuk e kane kuptuar akoma rendesine dhe fuqine e marketingut nepermjet Internetit.....


Kjo eshte ajo qe une mendoj...gjithsecil i mund te jape pikepamjen e vet.. hmmmmm:
« Editimi i fundit: 18-11-2020, 12:30:50 nga M A X »

 • Postime: 80
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 30-12-2008, 10:29:24
Citim
1. nuk ka nje ndermjetes bankar si paypal, qe te beje te mundur lehtesimin e blerjeve me ane te internetit.

Kete e the vete... mund te perdoret shum mire paypal :D

ajo qe eshte e vertete:
Citim
3. reklamuesit nuk e kane kuptuar akoma rendesine dhe fuqine e marketingut nepermjet Internetit..... • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 30-12-2008, 13:25:57
Tregu shoku eshte ai qe eshte, ceshtja eshte te shfytezojme te gjitha opsionet e mundshme per ti lehtesuar pune vetes. Une kam degjuar per pagesat deri diku e ngjashme me PayPal eshte Moneybookers, ne dallim nga PayPal eshte se nqs do shesesh, pra blersi tek ty duhet te happe llogari Moneybookers dhe vete, nderkohe qe PayPal edhe nqs bleresi nuk ka llogari PayPal ka nderfaqene e kartes se kreditit. Opsion tjeter do te permendja 2CheckOut por komisionet jane te larta, 5% e vleres se transaksionit, gjithesesi eshte nje mundesi.

Do thoja qe si detyre webmaster/web programmer eshte te mbushim me aq sa mundim boshlleqet qe ka webi :)

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 31-12-2008, 19:09:47
O elvis, problemi eshte se me paypal mundesh vetem me ble...behet fjale nqs hap llogari me ip shqiptare...dmth ti mundesh me ble ne internet sa te dush..po smundesh nqs ke nje faqe e-commerce per shembull, te marresh lek..kjo eshte e sigurte..

Une e kam te sigurte, se me 2checkout behet kjo gje...por prap..duhet te kesh credit card...

 • Postime: 80
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 03-01-2009, 03:45:14
O elvis, problemi eshte se me paypal mundesh vetem me ble...behet fjale nqs hap llogari me ip shqiptare...dmth ti mundesh me ble ne internet sa te dush..po smundesh nqs ke nje faqe e-commerce per shembull, te marresh lek..kjo eshte e sigurte..

Une e kam te sigurte, se me 2checkout behet kjo gje...por prap..duhet te kesh credit card...

Me fal se un kam 12 vjet ne itali dhe ne usa... kush eshte problemi ne shqiperi? ska karta krediti?

 • Postime: 14
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 03-01-2009, 03:55:07
dmth...po te jap nje shembull..une kisha nje llogari me ip shqiptare dhe i bera nje pune njerit..ai deshi te me niste leket nepermjet paypalit po smundej se paypali nuk e lejon nje veprim te tille per gjitha ip shqiptare.
Bere nje gje tjeter, duke hap llogari me ip italiane nga nje shok i imi atje. Per nje fare kohe punova ok dhe bera ca para( te cilat vetem mund ti shpenzoja ne internet se per ti marre sbehet llaf) por pastaj ma limituan accountin per shkak se une beja log in me ip shqiptare. Gjithsesi ja shita njerit ne kembim te nje hostimi diku ne web:-)). Ndersa di qe me 2checkout behet nje gje e tille.

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 03-01-2009, 11:03:14
Elvis, nuk di si fuksionon ne Itali, por ne Shqiperi mungon motorri i tregetise online, procesimi i kartave te kreditit/debitit online.

Zakonisht jane pale te treta qe ne marreveshje me bankat dhe me kyesorja me Banken e Shqiperise - ofrojne nderfaqe web ku te kryhet procesimi i kartave.

PayPal eshte nje opsioni mire por per Shqiperine nuk ka mbeshteje, une mund te kryej pagesa, dhe te tjeret mund te me sjellin para ne llogarine e PayPay (vetem PayPal -> PayPal) dhe po perseri keto para nuk i terheq dot dhe mbeten aty, por nuk me ofron nderfaqe per kartat.

Me pak fjale nese dua te hap nje faqe dyqan, nuk shes dot.

2CheckOut ta jep mundesine per kete nderfaqe te procesimit te kartave, por flasim per 5% ne cdo shitje. Nese ke shitje te medha ndoshta kjo nuk te vret shume, por per nr. te vogel shitjesh nuk ia vlen.

Sa per kartat e kreditit/debitit kane njerezit, nuk jane shume te perhapura, por mos harro se eshte veshtire te bindesh njerezit te blejne duke pare vetem imazhin ne ekran..

 • Postime: 201
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 03-01-2009, 23:32:29
por mos harro se eshte veshtire te bindesh njerezit te blejne duke pare vetem imazhin ne ekran..

Mbase mund te ndodh edhe e kunderta.....kopert ina e shet revisten.
Gjithsesi ne Shqiperi mundon informimi mbi kete gje.
As 30% e perdorueseve shqiptare te internetit nuk e kane iden qe ne internetmund te blesh nje pale brek te kuqe


P.s.kerkoj ndjese per shembullin e dobet :-[

Temat e fundit