Klonim permbajtje? Po klonim faqe ? :) - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Klonim permbajtje? Po klonim faqe ? :)

Klonim permbajtje? Po klonim faqe ? :)

· 23 · 1483

 • Postime: 406
 • Karma: +1/-0

ne: 26-01-2009, 22:39:32
Sot jam habitur totalisht
Besoj se ketu e di shumica e anetareve qe une (iShqip) kam faqen www.shtypidites.com . Sot rastesisht gjeta www.albaglobe.com , nje kopje e shemtuar e saj.Them e shemtuar sepse(po e filloj nga lart posht) :

1) Logo vuan per cilesi.
2) Lajmet anash kan ikur me poshte prej reklames.
3) Banneri Reklamoni Ketu eshte modifikuar ne menyre skandaloze.
4) Gazetat nuk dalin te gjitha.
5) Video i del ne testim e siper (sepse ne fakt te marresh video nga youtube ka nevoje per pervoje dhe per testime )
6) Mungojne ikonat e listes se lajmeve te kategorit (nuk i ka marr dot sepse jane nga css dhe s'ia ka kapur http downloader )
7) arkiva.php nuk punon (s'ka sesi ta marri )


Copyright i ndryshuar por me e bukura eshte qe ka ven edhe ndertuar nga : emrin e "studios" te tij/tyre.Nder iu ben atyre djemve qe jan partner me mua sepse u shtoi nganje linkim per faqet , gjithashtu te informacion.php (qe ai e ka ber .htm) ka len akoma reklamat e mia

Cfare mendimi keni ju per keta "webmastera" ?
Une i pergezoj per imagjinaten dhe u uroj suksese (pa piken e ironis ,pjesa e sukseseve )
« Editimi i fundit: 28-01-2009, 11:36:23 nga Syrgjyn »

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 26-01-2009, 23:07:51
Per menimim tim kta qe bojn klone te faqeve te tjera duhet me u var per veshesh ke antena e internetit.

Ajo faqja su hapka i her, kshuqe s'kisha munci me e pa se sa e klonume ishte. Gjithsesi ti Joni, mos u merzit, se nuk e kan te gjat kto lloj faqesh e kjo specie webmasterash, shpejti u vjen falimentimi, vetem se te lendojn ne zemer kur shef faqen e munin tat te klonum. Pff, posht parazitet.

 • Postime: 3783
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 27-01-2009, 10:18:23
Eric Meyer ka thene: "Mos u shqeteso se po te kopjojne te tjeret. Shqetesohu kur te mos e bejne me." ;)

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 27-01-2009, 13:45:55
Eric Meyer ka thene: "Mos u shqeteso se po te kopjojne te tjeret. Shqetesohu kur te mos e bejne me." ;)

Thenie e bukur te cilen do te ja percjelli bashkeshortit.
 
I shkreti u lodh me dizajnimin e nje faqe, programim, grafik etj...
E personat qe kerkuan kete pune nga ai (nje shoqate ketu), e kishin dhene linkun nje shoqates tjeter nga nje shtet fqinj qe ben te njejtat detyra si kjo shoqate ketu. Shoqata tjeter shume e pelqeu punen dhe dizajnin.

Rrezullati: Kopjim 1:1  ^o)

Kur e hapi ate faqe para ca ditesh ne prezencen time mbeta gojehapur meqe e kam pare vet sa eshte munduar.
Sidoqofte, shoqata e ketushme tani i tha bashkeshortit tim: A mundesh te na bejsh dicka te re se skemi deshire ta kemi te njejte me ata?! >< • Postime: 406
 • Karma: +1/-0

#4 ne: 27-01-2009, 19:13:56
me falni , adresa e sakte eshte www.albaglobe.com (mungonte nje A te kopjuesi :) )

 • Postime: 131
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 27-01-2009, 20:37:14
me falni , adresa e sakte eshte www.albaglobe.com (mungonte nje A te kopjuesi :) )

mos u merzit jono,nuk e ka te gjate ai  ;)

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 27-01-2009, 21:17:15
Eric Meyer ka thene: "Mos u shqeteso se po te kopjojne te tjeret. Shqetesohu kur te mos e bejne me." ;)

Fjale me te sakte nuk ke ku gjen.

 • Postime: 3783
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 28-01-2009, 12:02:40
Sapo e rregullova linkun ne faqen e pare.

Pritni sa ta freskoje Google indeksin qe te shohim nese kerkimi per albaglobe do ta nxjerre si rezultat edhe linkun e kesaj teme apo jo...

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 28-01-2009, 13:19:31
Cfare eshte qellimi ketu se nuk po e kuptoj???

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 28-01-2009, 13:55:51
Duke perdorur sherbimin e ofruar nga http://www.copyscape.com e cila kontrollon per faqe me permbajtje te njejte... shikoni imazhin "Pa koment!".

E bera adresen e Copyscape me te qarte.
« Editimi i fundit: 28-01-2009, 14:34:41 nga Syrgjyn »

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 28-01-2009, 23:30:09
Ne fakt eshte per t'u komentuar ky rast sepse keta paskan bere vertete klonim te nje faqeve dhe jo thjeshte kopje aty-ketu.
Sidoqofte Joni, mos e vrit menjen shum' ;)

 • Postime: 111
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 29-01-2009, 05:53:44
mhh u dashka me u thon ktit shum flm per linkun qe ka ven te faqet partnere (qe ka kopju dmth) hhahaha

 • Postime: 111
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 29-01-2009, 05:58:48
o jon me duket se edhe codi i adsense me id pubblisher eshte i joti :P

 • Postime: 260
 • Karma: +2/-5

#13 ne: 29-01-2009, 06:13:45
Ne rastin e codit te adsense sme duket gje e mire sepse nqs ky personi klikon perdite nja 10 here tek ato reklamat, llogaria adsense e Jonit mund te behet Ban.

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 29-01-2009, 11:38:07
Joni, kontakto kete personin per punen e Adsense dhe nese nuk pergjigjet apo nuk e gjen dot adresen e kontaktit kontakto menjehere me Adsesne dhe shpjegoju situaten ne menyre qe ta bllokojne ate faqe dhe ta dine qe kodi yt aty eshte pa deshiren tende. Sic e tha kolegu mesiper kjo gje mund te te rrezikoje shume.

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 29-01-2009, 12:07:41
Si ka mundesi qe ka kopjuar dhe ajax script ?
Pra flas per hosroskopin ..

 • Postime: 75
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 29-01-2009, 15:27:19
Pershendetje joni
Mnyra me e mir eshte  kontaktoj keta te icann

http://reports.internic.net/cgi/registrars/problem-report.cgi ja shpjegone si eshte puna ,nese nuke kane mundesi te ndihmojne te pakten, te japin info ku  te ankoheshe per ket problem :)

 • Postime: 3783
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 29-01-2009, 16:13:44
AlbanianMTV, nuk ka nevoje te shkohet deri te ICANN... jo per gje, po bie rruga kot :P

Gjerat behen shkalle-shkalle. Menyra me e mire per momentin eshte kontakti i drejtperdrejte. Konkretisht, ja faqja e kontaktit: http://www.albaglobe.com/email.html

 • Postime: 75
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 29-01-2009, 17:01:15
AlbanianMTV, nuk ka nevoje te shkohet deri te ICANN... jo per gje, po bie rruga kot :P

Gjerat behen shkalle-shkalle. Menyra me e mire per momentin eshte kontakti i drejtperdrejte. Konkretisht, ja faqja e kontaktit: http://www.albaglobe.com/email.html

Ashtu eshte jame dakort me ty ,kontakti i drejtperdrejte,eshte mnyra me e mira . por nje e di kisha nje shoke qe disa vite ishte nje rast i ngjajshme siq ky , sa e di une por nuke jam i sigurte 100% ICANN e ka drejtu te hosti ku ka qen ajo faqe  e hostume ,dhe me sa e di une  , ja kane suspendu akontin e ati personit qe ka ber kopjmin e faqe se ti.

Si do qofte ai ishte vetem mendim im ,si thojne perj shume mendime rrjedh  nje zgjidhje   :)

 • Postime: 85
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 29-01-2009, 21:56:37
Pershendetje Joni,

hmm te vjen shume keq kur sheh kete gje por ske ci bene...shprehja e Syrgjyn ishte shume e bukur!!

Per mendimin tim dergoi thjeshte nje email personit ne fjale. Kerkoi qe ta nxjeri faqen offline sepse eshte vjedhje e paster, dhe beji presion...qe mund te hedhesh ne gjygj, ke mbledhur prova, ke avokat,...

Me sa pash une te whois ky tipi eshte nga Anglia, dhe padyshim duhet ta di shume mire se cfare jane te drejtat e autorit...

Gjithe te mirat

 • Postime: 406
 • Karma: +1/-0

#20 ne: 29-01-2009, 22:25:51
MAX , po e bej menjeher ate pune,faleminderit per keshillen.
UrL , ai ka marr vetem te asaj dite :) (kur ka vjedhur faqen) dhe nuk e ka te rifreskuar :)
Aldo89 , i kam derguar email por nuk besoj se ka nevoje per presion :) ,puna eshte qe ai ta kuptoj vet qe eshte dicka qe nuk duhet bere dhe te mundohet te bej dicka vet...dicka per te cilen te ndjehet krenar...

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 31-01-2009, 09:12:02
UrL , ai ka marr vetem te asaj dite :) (kur ka vjedhur faqen) dhe nuk e ka te rifreskuar :)


Ashtu po , se me beri cud . Megjithate mos e vri mendjen. Persona te tille do kete kudo perhere si ne inernet dhe ne jeten reale .
Punet e tua me kane pelqyer perhere , keshtu qe me pak fantazi ti mund te besh dicka qe nuk mund te ta kopjojne.

Larg genjeshtrave kjo bota ketu ka funksionin e tille , te gjitha veset e njerezve ketu duket me qarte . Qofte genjeshtra , mashtrimi , kopjimi , maskimi , etj etj .

Kaq kishte te them une Joni .
Thjesht , mos e caj koken fare.

 • Postime: 328
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 02-02-2009, 13:27:07
Kur pash titullin e faqes "Klonim permbajtje? Po klonim faqe ?" Mendova se mos ndonje webmaster do na mesoj se si te bejm ket gje, dhe nuk shikova aspask se kush ishte aj qe kishte shkruar ket tem me te futur u deshperova fare  :S se vetem po refente per nje klonim faqe qe ishte ber hehehe lol hajgare, Joni mos u merzit doja te thoja qe ske nevoj ty vendosh presion thuaj qe e promocioni i shqiptarit eshte ki: 1-11,11-111,111-1111 qe do te thot po qese e mori vesht nje shqiptar e kan kuptuar 11 tjer e me radh e me radh e pash edhe faqen tejter qe kishte dhe ishin te dyja se koti megjithate ja qe njerzit kan para teper te shpenzojn per gjera te tilla ahah

Temat e fundit