×
Hyrja
Profili

Konsumatoret perdorin makinat e kerkimit per te gjetur produkte online

Konsumatoret perdorin makinat e kerkimit per te gjetur produkte online

· 1 · 632

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 16-11-2010, 00:09:37
Sipas nje studimi te kryer nga http://www.atg.com/ nje firme qe zhvillon software komerciale, shumica e konsumatoreve perdorin makinat e kerkimit per te gjetur produkte online dhe shume here me pak rrjetet sociale.

Sipas anketes se ATG 53% e konsumatoreve perdorin makinat e kerkimit per te gjetur cfare kerkojne, me pas vijne rruget e tjera, si psh tregjet online (Amazon, Ebay etj), reklamat ne media te ndryshme (TV, gazeta etj) dhe vetem 8% thone se perdorin rrjetet sociale, si psh Facebook, per te gjetur cfare kerkojne.

Nga ky studim del qarte se njerezit kur duan te gjejne dicka qe u nevojitet, shkojne e kerkojne ne Google dhe kur vjen puna per Facebook, e perdorin vetem per aktivitete sociale dhe kalim te kohes se lire.
Meposhte keni dhe grafikun e studimit ne fjale:
Per me shume mund te lexoni kete artikull: http://searchengineland.com/search-dominates-social-networking-for-product-discovery-study-says-54332
 

Kush i varfëron konsumatorët dhe pse bie fuqia blerëse në Shqipëri?

Nisur nga BerniRubrika Leku

Postimi i fundit 23-01-2008, 13:33:35
nga Berni
Vodafon Albania vjedh konsumatoret

Nisur nga neriRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 11-08-2007, 18:29:39
nga Capkenja