Kur do te mbaroje trendi i faqeve per lajme? - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kur do te mbaroje trendi i faqeve per lajme?

Kur do te mbaroje trendi i faqeve per lajme?

· 3 · 691

  • Postime: 28110
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 05-08-2010, 09:53:19
Mendoja se tashme kishte kaluar ajo mania e faqeve per lajmet e fundit, por isha gabuar sepse ditet e fundit kam vene re disa faqe te reja lajmesh, te cilat kane mbire ashtu sic mbijne kepurdhat pas shiut. Dhe me e keqja eshte se disa prej tyre jane dhe perpjekje serioze. Tashme qe po iken periudha kur individe nisim projekte pa plan, po nis ajo e firmave, apo persona me "dy pare" qe nisin projekte pa pike plan biznesi.
Te gjitha keto media lajmesh online duket se perpiqen te klonojne suksesin e Telegrafi.com
Vetem se pyes une, a i kane shtruar vetes disa pyetje keta para se te nisin kete pune? Psh:
Sa nevoje ka tregu shqiptar per faqe te reja lajmesh?
Sa i madh eshte tregu shqiptar i konsumit te lajmeve dhe ku qendron vendi im?
Cfare model biznesi do te perdor dhe si do te nxjerr para nga kjo pune?

Keto do te ishin tre pyetje me rendesi, edhe se me siguri ka te tjera qe mund te jene po aq te rendesishme.

Une do te jem teper i lumtur kur te filloj te shoh nje internet prodhues shqiptar dhe jo nje si ky qe po behet tani, ku lajmet e informacioni vetem se klonohet pa fund, here ne formen e tij fillestare, e here me shume pak ndryshime.

Se fundi: gati te gjithe keta qe i kane hyre "biznesit" te lajmeve online, a e kane idene e te drejteva te autorit? Sepse sic duket jo, ose as duan t'ia dine, se ne shumicen derrmuese te tyre ne asnje rast nuk merret mundimi te permendet burimi.
Te gjithe jane autore origjinale te te njejtit lajme, edhe se ka tekst identik!

  • Postime: 19
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 06-08-2010, 13:32:30
Mendoja se tashme kishte kaluar ajo mania e faqeve per lajmet e fundit, por isha gabuar sepse ditet e fundit kam vene re disa faqe te reja lajmesh, te cilat kane mbire ashtu sic mbijne kepurdhat pas shiut. Dhe me e keqja eshte se disa prej tyre jane dhe perpjekje serioze. Tashme qe po iken periudha kur individe nisim projekte pa plan, po nis ajo e firmave, apo persona me "dy pare" qe nisin projekte pa pike plan biznesi.
Te gjitha keto media lajmesh online duket se perpiqen te klonojne suksesin e Telegrafi.com
Vetem se pyes une, a i kane shtruar vetes disa pyetje keta para se te nisin kete pune? Psh:
Sa nevoje ka tregu shqiptar per faqe te reja lajmesh?
Sa i madh eshte tregu shqiptar i konsumit te lajmeve dhe ku qendron vendi im?
Cfare model biznesi do te perdor dhe si do te nxjerr para nga kjo pune?

Keto do te ishin tre pyetje me rendesi, edhe se me siguri ka te tjera qe mund te jene po aq te rendesishme.

Une do te jem teper i lumtur kur te filloj te shoh nje internet prodhues shqiptar dhe jo nje si ky qe po behet tani, ku lajmet e informacioni vetem se klonohet pa fund, here ne formen e tij fillestare, e here me shume pak ndryshime.

Se fundi: gati te gjithe keta qe i kane hyre "biznesit" te lajmeve online, a e kane idene e te drejteva te autorit? Sepse sic duket jo, ose as duan t'ia dine, se ne shumicen derrmuese te tyre ne asnje rast nuk merret mundimi te permendet burimi.
Te gjithe jane autore origjinale te te njejtit lajme, edhe se ka tekst identik!


Mendimi ime eshte qe ketyre webmaster ( i thojn vetes) ju mungojn idete jan shume jo profesionalist. Sikur  ajo koha e para 3 viteve ku secili shqiptare qe kishte pake njohuri  bente nje forume. Por e shiqon pas kesaj periudhe te idhur mbijetojn vetem ata formue qe jan origjinal si ky qe une postoj.

  • Postime: 28110
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 06-08-2010, 16:17:19
Interesant eshte se shume perdorin Joomla, duke kopjuar Noa.al
Por per mendimin tim Joomla s'eshte aq e mire per faqe qe duhen perditesuar vazhdimisht.

Temat e fundit