×
Hyrja
Profili

Kur nje postim mund te quhet unik?

Kur nje postim mund te quhet unik?

· 11 · 889

 • Postime: 1106
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
ne: 19-03-2011, 20:23:21
Para se te beje pyetjen dua te tregoje se e kuptoje me se mire fjale unik, por desha te di se nese nje postim i perkethyer mund te quhet unik?
Pra nese une perkthej nje artikull fjale per fjale ose jo, a mund te quhet i vecante ne gjuhen te cilen e perketheje?

 • Postime: 211
 • Gjinia: Mashkull
besart
#1 ne: 19-03-2011, 22:51:16
Poshnja, nese ti perkthen nje artikull nga nje gjuhe e huaj ne gjuhen shqipe, atehere ai artikull eshte "unik ne gjuhen shqipe".

 • Postime: 1106
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#2 ne: 20-03-2011, 00:00:53
Pra nuk besoje qe mund te shkele ndonje te drejte autori?
Se po qe keshtu pothuajse 95% e faqeve e bejne nje gje te tille besoje  hmmmmm:

 • Postime: 271
 • Gjinia: Mashkull
kokushta
#3 ne: 21-03-2011, 08:55:08
Nese perdor material nga nje websit, qofte ky dhe i perkthyer duhet te marresh leje nga autori. Nese eshte nje faqe lajmesh ndoshta eshte me kollaj. Gjithesesi duhet te pyesesh.

 • Postime: 271
 • Gjinia: Mashkull
kokushta
#4 ne: 21-03-2011, 08:55:59
Poshnja, nese ti perkthen nje artikull nga nje gjuhe e huaj ne gjuhen shqipe, atehere ai artikull eshte "unik ne gjuhen shqipe".


Edhe une keshtu mendoj, sa kohe qe perkthimi yt eshte i vetmi.

 • Postime: 211
 • Gjinia: Mashkull
besart
#5 ne: 21-03-2011, 09:36:32
Pra nuk besoje qe mund te shkele ndonje te drejte autori?
Se po qe keshtu pothuajse 95% e faqeve e bejne nje gje te tille besoje  hmmmmm:

E drejta e autorit eshte diqka tjeter! Ti nuk pyete per kete, ti pyete per artikull unik.
Ne fakt personi qe ka shkruar artikullin ne cilendo gjuhe, ai ka te drejte autoriale mbi ate artikull apo informacion.  Dhe nese ti e merr e perkthen, atehere duhet te ceket dhe burimi i informacionit dhe/ose autori (gje qe ndodhe rralle, per te mos thene nuk ndodhe kurr tek ne shqiptaret).

Pra, e drejta autoriale dhe artikulli unik jane dy gjera te ndryshme!

 • Postime: 1106
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#6 ne: 21-03-2011, 14:45:03
Po une pyeta se me duhet te jem OK se me te drejtat e autorit por dhe per te mos qene ndonje kopjace :P
Por si i behet me ato informacione qe nuk mund te kontaktohet autori, ose eshte e pa mundur nje gje e tille?

 • Postime: 342
Dr0mAs
#7 ne: 21-03-2011, 16:05:33
ver link ne fund te postimit ku te con te postimi origjinal ne gjuhen perkatese.

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#8 ne: 21-03-2011, 16:16:16
Mos u bej me katolik se Papa!

 • Postime: 1106
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#9 ne: 21-03-2011, 16:24:42
Mos u bej me katolik se Papa!
:D

 • Postime: 271
 • Gjinia: Mashkull
kokushta
#10 ne: 21-03-2011, 16:29:17
Po une pyeta se me duhet te jem OK se me te drejtat e autorit por dhe per te mos qene ndonje kopjace :P
Por si i behet me ato informacione qe nuk mund te kontaktohet autori, ose eshte e pa mundur nje gje e tille?


Nese lajmin qe do te perkthesh e ke marre nga nje site, gjithme gjendet nje menyre per te kontaktuar - qofte me pronarin e domainit. A do marresh pergjigje..? Ne shumicen e rasteve po. Do te jesh ne rregull? Mendon se as siti nga ku po merr lajmin nuk eshte ne te vertete autori, googello! Ne rastin me te keq, do vendosesh linkun nga ti realisht ke perkthyer, pasi ai eshte burimi i materialit, edhe pse jo ai origjinali. Nga ana tjeter bej ate qe ti mendon mete miren, per ti dhene kredite dhe faqes nga po merr lajmin.