×

Kush e ka perkthyer ne shqip Facebook-un?

Kush e ka perkthyer ne shqip Facebook-un?

· 27 · 2669

 • Postime: 26499
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 26-09-2010, 01:52:13


Personalisht s'e perdor ne shqip Facebook-un dhe per kete gje me shume fajtor eshte fakti qe perkthimi shqip eshte skandaloz dhe me nje mal me gabime. Di njeri gje kush e ka perkthyer dhe si i behet qe te permiresohen keto perkthime?

Nje keshille do te ishte qe dhe secili te sillte perkthimet e bera keq, te cilat me pas i dergojme te ata qe merren me perkthimin e FB, nese gjithmone ekziston dicka e tille, sepse sic thashe s'ia kam idene se si FB ka perfunduar i perkthyer dhe ne shqip.
« Editimi i fundit: 27-09-2010, 11:02:35 nga M A X »

 • Postime: 1104
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#1 ne: 26-09-2010, 12:34:38
Per kete ke te drejte MAX por puna eshte qe edhe shume fjale nuk ekzistojne ne shqip ose nuk jemi mesur me kuptimin e tyre ne shqip edhe une po te jape vetem nje shembull:
Eshte nje sondazhe ketu qe pyet se si mund te qyhet butoni i pare: Ballina, Menu, Hyrje, Shtepia etj, edhe shikojme qe ka shume mendime te ndryshme edhe ketu behet fjale vetem per nje buton, edhe mendo ti tani se sa mendime te ndryshme ka per gjerat qe ne shqip nuk i kemi degjuar asnjehere.

Ose si pershembul  fjalen Web Si mund te perkethejme me nje fjale te vetme? :P

 • Postime: 22
MrDen
#2 ne: 26-09-2010, 12:38:15
FaceBook ka sistemin e vet te perkthimit, ku cdo kush mund te sugjeroje dhe te beje perkthim. Eshte si tipi i Google Language. Nuk eshte nje person qe e ka bere por disa persona qe kontribojne vazhdimisht. Kontribues mund te jete kushdo, por normal qe cdo fjale qe perkthehet kontrollohet para se te publikohet ....

 • Postime: 1104
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#3 ne: 26-09-2010, 14:15:21
po me wikipedia kam pare qe cdo kush mund te beje moderime edhe nuk kontrollohen por publikohen menjhere si ndothekjo  hmmmmm:

 • Postime: 26499
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#4 ne: 26-09-2010, 16:47:39
Si kontribohet per perkthimin e Fb? Ka ndonje adrese per kete pune?

@Poshnja, Wikipedia funksionon ndryshe. Artikujt mund t'i ndryshoje cdokush, por ato edhe monitorohen e nese vendos dicka qe nuk shkon atehere shume shpejt do te ndodhe qe dikush ose do ta fshije ate qe ke shtuar/ndryshuar ne artikull, ose do ta permiresoje.

 • Postime: 1104
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#5 ne: 26-09-2010, 20:45:32
MAX kam kerkuar ne internet por nuk kam gjetur asgje, por ti po desh besoj se eshte me mire t'i dergoshe nje e-amil adminstratorve te fb edhe ata do te te japin informacione.

 • Postime: 411
 • Gjinia: Femer
·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡
#6 ne: 26-09-2010, 20:52:40
Super e vertete perkthimet jane skandaloze si te fb ne shqip edhe te google translate ne shqip .

 • Postime: 22
MrDen
#7 ne: 27-09-2010, 14:11:04
Si kontribohet per perkthimin e Fb? Ka ndonje adrese per kete pune?


 • Postime: 411
 • Gjinia: Femer
·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡
#8 ne: 27-09-2010, 20:50:43


Me shkrepse apo cakmak ?  LOL LOL LOL

 • Postime: 26499
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#9 ne: 22-12-2010, 00:27:07
Nje shkrim interesant ne lidhje me kete teme:

Citim
Mbaj mend qe para disa muajsh provova versionin ne shqip te Facebook: nje prove qe zgjati vetem disa minuta por nuk me kujtohej shkaku. Mendja u kthjellua kur ne nje adrese email-i (qe nuk perdor prej kohesh por qe e kontrolloj ndonjehere) gjeta njoftimin e Facebook qe shihni ne foto.

“Tung”! Dhe direkt stomaku fillon te vloje. Ne gjuhen shqipe themi “Tungjatjeta!”, por nese do qe te jesh modern – ti i dashur perkthyes ne shqip i Facebook – mund te zgjidhje fjalen “Pershendetje!”. Por problemi yt nuk eshte ky. Ti nuk perpiqesh te jesh “i kohes”, e di. Ti justifikohesh me faktin qe ne dialektin tend keshtu flitet. Por kot e ke, nuk te kane kerkuar te perkthesh ne dialektin tend por ne gjuhen shqipe, qe eshte nje dhe e vetme: gjuha letrare.

Problemi yt i vertete eshte injoranca. Sepse nuk ka dialekt te gjuhes shqipe ne te cilin thuhet “i mBrekullueshem”. Per kete denohesh publikisht me kater klase shkolle fillore. Te detyrueshme dhe pa zbutje denimi! Deri atehere, do preferoj te te lexoj ne anglisht apo italisht pasi te kuptoj me shume.
http://www.indritmaraku.com/alb/2010/12/21/denoni-perkthyesin-ne-shqip-te-facebook/

 • Postime: 59
khena25
#10 ne: 22-12-2010, 05:05:25
Shko tek facebook.com, kycu, dhe ku eshte ajo chat, ne fund te faqes, djathtas, ne te majte te chatit ke ate si glob. Kliko mbi te, dhe zgjidh Shqipen, dhe te gjithe mund t'a perkthejne...

 • Postime: 57
 • Gjinia: Mashkull
3ndrit
#11 ne: 24-12-2010, 23:27:13
GocTironeⓋⓛⓅ, permirso veten tende pastaj fol per te tjeret...

Ku e di ti qe kosovaret kan bere ate perkthim?

 • Postime: 1570
 • Gjinia: Femer
BabyGirlⓋⓛⓅ
#12 ne: 24-12-2010, 23:34:54
GocTironeⓋⓛⓅ, permirso veten tende pastaj fol per te tjeret...

Ku e di ti qe kosovaret kan bere ate perkthim?

merem me ju un
ta dish me lal jam me shkoll
qe keshu maj ti gojen jo une dhe kujdes me fjalorin

 • Postime: 57
 • Gjinia: Mashkull
3ndrit
#13 ne: 24-12-2010, 23:55:31
merem me ju un
ta dish me lal jam me shkoll
qe keshu maj ti gojen jo une dhe kujdes me fjalorin

Me fute Friken.....!

 • Postime: 18285
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#14 ne: 25-12-2010, 01:15:41
Sdi gje kush e ka perkthyer..ama perkthimi eshte skandaloz...une per vete u ngaterrova kur e provova shqip.. :S

 • Postime: 1104
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#15 ne: 25-12-2010, 03:28:04
Sdi gje kush e ka perkthyer..ama perkthimi eshte skandaloz...une per vete u ngaterrova kur e provova shqip.. :S


Do mesohesh te siguroj une, kam rreth 4 vjet qe merem me forume dhe internet dhe per asgje nuk kam degjuar fjale te mira. L OL nese jani kaq mjeshtra dhe e dini kaq mire shqipen perse nuk dilini dhe ta perketheni ju?
Mbaje mend qe me XP kur u perkethy shqip te gjithe forumet qe vizitoja vetem fjale negative thoshin, por jo mor ju e instalova une dhe ishte fhume mire 9nejse te them reakitetin u ngaterrova pak ne fillime, por ja mora doren0 e njeta gje dhe me programe te tjere, Pastaj tek e fundit ate gjuhe kemi ne, Mbaje mend nje teme ketu ishte se si perkethehet nje shqip WEBMASTER ose cfare fjale duhet te perdorim Fillimi, Shtepia, ballina etj, dhe cdo postues kishte mendimin e vete  :D
Ndaj thuajini FALEMINDERIT atij xhaxhi qe ka perkethyer dhe lerini kritikat, se nga maja e kalit flasin te tere.
Respekte nga Poshnja.info LOL

 • Postime: 26499
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#16 ne: 25-12-2010, 09:33:46
Te perkthimi i Facebook nuk eshte puna se duhet kohe qe te mesohemi me te. Ai thjeshte eshte perkthyer shume keq. Po ashtu nuk besoj se perkthimi eshte pune e nje personi te vetem. Aty mund te kene kontribuar ne perkthim si kosovare, ashtu si dhe tiranas, vlonjate apo myzeqare etj etj.
Psh nese gjendet aty fjala "tung", atehere eshte e qarte qe eshte pune e dikujt prej Kosoves. Nese gjendet fjala "mbrekullueshem" atehere eshte e qarte se eshte veper e dikujt nga jugu, me shume mundesi nje nga Myzeqeja (Fier, Lushnje) sepse per ata eshte tipike te thone "mbrekullueshem" ne vend te "mrekullueshem".

Prandaj s'ka vend per t'u grindur mes nesh ketu. Fakt eshte qe ky perkthim eshte teper i dobet dhe vetem diskutimi ketu eshte nje hap perpara qe shtyn ne permiresimin e tij.

 • Postime: 1159
 • Gjinia: Mashkull
Dardan.
#17 ne: 25-12-2010, 17:16:27
Un e le gjithmon English (US) edhe pse jam shqiptar nuk me pelqen perkthimi dhe FB-ja duket disi si keq.

 • Postime: 242
 • Gjinia: Mashkull
feniksi
#18 ne: 02-01-2011, 22:34:10

 • Postime: 98
TiRoNci_MiZeRje
#19 ne: 03-01-2011, 00:09:57
mfal nje pytje kisha per te gjith ju qe tentoni me permisu fb , duke perfshi dhe MAX

ore i keni nervat e teperta dhe kohen e tepert me harxhu me fb apo si o halli juaj se spo ju mar vesh.

jan disa faktore te gjuhes qe nuk do rregullohen kurr . ktu pa prek tjeret, thjesht nje realitet

ne kosov jan disa fjal qe jan ndryshe , ne maqedoni gjithashtu ,
kshu qe nese nje kosovar do e perkthej , athere do e perkthej ne fjalet qe ato bazohen ,
nese do fusi duret nje shqiptar do e bej disi ndryshe , duke theksuar ate qe keni permendur me siper qe shume fjale skan kuptim ne shqip.

edyta

nuk do ket me degjenerim se sa wikipedia , ja cfare me ndodhi

postoj informacion rreth shpejtesise se drites nje info full

mbas dy ditesh e gjej te ndryshuar nga nje "bari delesh" popo tamam bari delesh me arsyen

shkrimet e tua skan kuptim jan fjal te pa kuptueshme
me fal per fjalorin , po ca p e semes do qe lexo per shpejtesine e drites me fjal te fizikes kauntike
kur ti si kupto dhe se ke iden nga astronomia

bohhhhh sinqerisht po mundohem te fshij te gjith shkrimet e bera nga un ne wikipedia sepse sja vle • Postime: 98
TiRoNci_MiZeRje
#20 ne: 03-01-2011, 00:14:57
ja nje fakt , para nji muaji pata vene nje informacion rreth merkuri

me data te sakta etj. Sot e gjejMërkuri
Nga Wikipedia, Enciklopedia e Lirë
Jo e kontrolluar


Mërkuri është planeti më i afërt me Diellin dhe gjithasthu planeti më i vogël në Sistemin Diellor,[1]Mërkuri kryen orbitën rreth Diellit një herë në 87.969 ditë. Mërkuri është i shndritshëm kur mund të shihet nga Toka, me magnitudën e dukshmërisë nga -2.0 deri 5.5, por nuk shihet me lehtësi për shkak se zakonisht gjendet shumë afër Diellit. Meqë Mërkuri zhduket në shkëlqimin e diellit, në mos nuk ka eklips diellor, Mërkuri mund të shihet vetëm në mëngjes ose në muzgun e mbrëmjes.
Krahasuar me atë çka dihet për planetet e tjerë në Sistemin Diellor, pak dihet për Mërkurin; teleskopët në Tokë e tregojnë veçse në trajtën e një gjysmëhëne të vogël e të shndritshme. E para nga dy anijet kozmike që vizituan planetin ishte Mariner 10, bëri 45% të hartës së sipërfaqjes së planetit nga 1974 deri 1975. E dyta ishte MESSENGER, që bëri edhe 30% të hartës në 14 janar 2008. MESSENGER do të kalojë edhe një herë Mërkurin në 2009, pas kësaj harta e planetit do të jetë e plotë.
[redakto]Referencesdisa nga keto info jan update per faktin se jemi ne 2011
kurse ky idjoti qe e ka edit thot qe nuk kemi shume njohuri thot per merkuri por do presim kur te kaloj sateliti dhe te mesojm me teper loooooooooooool

 • Postime: 1104
 • Gjinia: Mashkull
Poshnjari
#21 ne: 04-01-2011, 01:39:11
o Toni por nuk mundesh ta mare ti rregullimin aty?
Nuk eshte e veshtir  L ol per tu bere moderator aty.

 • Postime: 98
TiRoNci_MiZeRje
#22 ne: 04-01-2011, 02:25:37
Poshnja as qe do e mar mundimin e tille ndonje her , biles biles arrita te fshij dhe postimet qe kisha be tjerat, i lash vetem dy rrjeshta. Se meritojn ato  tken materiale nga ne apo kushdo tjeter .

 • Postime: 18285
 • Gjinia: Femer
ßåßy ღ
#23 ne: 04-01-2011, 02:27:52
Do mesohesh te siguroj une, kam rreth 4 vjet qe merem me forume dhe internet dhe per asgje nuk kam degjuar fjale te mira. L OL nese jani kaq mjeshtra dhe e dini kaq mire shqipen perse nuk dilini dhe ta perketheni ju?
Mbaje mend qe me XP kur u perkethy shqip te gjithe forumet qe vizitoja vetem fjale negative thoshin, por jo mor ju e instalova une dhe ishte fhume mire 9nejse te them reakitetin u ngaterrova pak ne fillime, por ja mora doren0 e njeta gje dhe me programe te tjere, Pastaj tek e fundit ate gjuhe kemi ne, Mbaje mend nje teme ketu ishte se si perkethehet nje shqip WEBMASTER ose cfare fjale duhet te perdorim Fillimi, Shtepia, ballina etj, dhe cdo postues kishte mendimin e vete  :D
Ndaj thuajini FALEMINDERIT atij xhaxhi qe ka perkethyer dhe lerini kritikat, se nga maja e kalit flasin te tere.
Respekte nga Poshnja.info LOL
Skam kohe te merrem shume me te..vec e kam hap sa mos me thene komshia qe skam...edhe ti merre me qete se asgje nuk thashe... ^o)

 • Postime: 2869
 • Gjinia: Femer
+ERELA+
#24 ne: 04-01-2011, 10:44:02
perdorimi i fb varet nga shume faktore psh: ne cfare gjuhe e ke PC apo laptopin?si je mesuar ta perdoresh web-in? kam vene re se personat qe jane mesuar ta perdorin pc + web-in italisht e hapin fb italisht , dikush tjeter preferon anglisht e ka shume persona qe qekur kane hapur account-in e pare kane hapur fb shqip dhe ju ka pelqyer.

per mendimin tim eshte e gjitha ceshtje personale dhe preference.
 

Kush është Avdullah Hoti, kryeministri i ri i Kosovës

Nisur nga M A XRubrika Aktualiteti

Postimi i fundit 03-06-2020, 23:59:40
nga M A X
kush jam une ese filozofike

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 21:36:34
nga InfoZ
kush eshte gani bardha

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 21:22:24
nga InfoZ
kush eshte gani bardha

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 19:53:24
nga InfoZ
Albin Kurti eshte shpresa e Kosoves, po shpresa e Shqiperise kush eshte?

Nisur nga albinalbanRubrika Shqiptaria

Postimi i fundit 07-05-2020, 14:43:57
nga albinalban