Kush eshte koduesi me i mire shqiptar? - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Kush eshte koduesi me i mire shqiptar?

Kush eshte koduesi me i mire shqiptar?

· 14 · 1521

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

ne: 03-01-2010, 04:03:24
Po e shtroj kete pyetje pas nje debati qe pata te webmaster.al me disa nga ata qe hiqen sikur dine te kodojne. Po benin si shefa qe ata jane koduesat me te mire shqiptare. Me acaruan ne kulm dhe kur i pyeta qe me tregoni nje mod qe keni krijuar filluan nga justifikimet qe jo nuk kemi kohe dhe bla bla bla. Dhe pastaj kur ju thashe qe vetem fjale kane dhe jo pune me vun direkt ne ban si kalamaj qe jane. Per mua koduesi me i mire shqiptar eshte babjusi. Pa i ber qejfin se ja kam pare punimet te modet e smf dhe te mybb. Po kur pashe dje te forumi i ipb qe kishte krijuar dhe atje mode arrita ne mendimin e shprehur me lart.

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 03-01-2010, 13:34:12
Nje webmaster i zoti e tregon veten e tij me punet e bera dhe jo me fjale. :)
Sidoqofte une njoh disa programues dhe webmaster shqiptare qe vertete jane te zote. Pervec Babjusit do te permendja dhe:

Sygjyni eshte admin ketu te ZY dhe pjese e stafit te Simplemachines.org
Ai ka programuar disa modifikime per SMF, nder me kryesoret eshte ky perdorim ketu te ZY, i cili mundeson qe ne nje instalim te SMF te kesh nje mori forumesh.

Bledi Leka eshte nje tjeter programues qe ka treguar veten me nje mori skriptesh dhe programesh qe ka shkruar vete. Mund te jene disa programues shqiptare qe kane bere CMS, por ajo qe ka bere Bledi eshte me e njohura.

Jonian Dervishi eshte nje tjeter programues i zoti qe ka programuar dhjetra faqe e skripte per web.

Armand Brahaj eshte nje nga veteranet e web-it shqiptar dhe posedon nje nga firmat me te njohura shqiptare ne internet, shqiperiacom.info

Keto jane ata qe me vijne tani mua ne mendje, por me siguri ka dhe te tjere.

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#2 ne: 03-01-2010, 18:35:39
Falemnderit per konsideraten dhe opinionin argjentinasi por une nuk e kam pare/mbajtur  veten kurre si kodusin me te mire shqiptare apo gjera te tilla.  Njohuria nuk ka kufi.

P.s. Ti ishe ai qe me kishe nisur ate mesazhin te forumi i ipbs? Shiko ato modet qe bera per ipb ishin per versionin 2.3x kurse ti perdor versionin 3x te ipb dhe modet duhet te perpunohen qe te punojne me ate version (upgrade). Dhe une kam disa muaj qe nuk e perdor me ipb por punoj vetem me mybb. Pastaj une punoj vetem me pagese.

P.s.s. Nga ajo lista e mesiprme une njoh vetemm syrgjynin dhe ai eshte vertet i talentuar. Ku behet ai tani Max se kam kohe qe nuk e kam pare?

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 03-01-2010, 18:38:39
Eshte i zene me pune personale. Ai eshte aktiv si freelancer.

 • Postime: 7
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 12-01-2010, 22:56:36
Falemnderit per konsideraten dhe opinionin argjentinasi por une nuk e kam pare/mbajtur  veten kurre si kodusin me te mire shqiptare apo gjera te tilla.  Njohuria nuk ka kufi.

P.s. Ti ishe ai qe me kishe nisur ate mesazhin te forumi i ipbs? Shiko ato modet qe bera per ipb ishin per versionin 2.3x kurse ti perdor versionin 3x te ipb dhe modet duhet te perpunohen qe te punojne me ate version (upgrade). Dhe une kam disa muaj qe nuk e perdor me ipb por punoj vetem me mybb. Pastaj une punoj vetem me pagese.

P.s.s. Nga ajo lista e mesiprme une njoh vetemm syrgjynin dhe ai eshte vertet i talentuar. Ku behet ai tani Max se kam kohe qe nuk e kam pare?

Po une isha. Dhe nuk e kisha ne plan te te kerkoja ndihmen falas. Te kam nisur nje mesazh me te gjate me oferten dhe te dhenat te forumi yt se te forumi ipb pashe te profili qe nuk ishe futur prej disa ditesh. Te lutem me kethe pergjigje sa me pare pasi e kam punen me pak ngut.

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 26-06-2011, 18:41:10

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#6 ne: 28-08-2011, 23:39:28
Ky i icetheme.com duket te jete shume i zoti gjithashtu http://www.zeriyt.com/icethemecom-pamje-per-joomla-te-ofruara-nga-nje-shqiptar-t65498.0.html

Ai eshte designer dhe jo kodues. Pastaj po ti veresh ato template qe ka bere ai jane kopje te templateve te tjera dhe ai ju ka ndryshuar vetem ngjyrat. Gjithashtu shikoji dhe page source qe kane shume gabime qe nje designer profesionalist nuk i falen.

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 28-08-2011, 23:51:40
Besoj se te krijosh pamje per cms te ndryshme nuk mjafton vetem te kesh njohuri ne dizajn :) Sidoqofte, duke qene se nuk jam programues s'mund te them profesionalisht se sa i mire eshte dikush.

PS: Me vjen mire qe te shoh verdalle perseri ;)

 • Postime: 123
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 29-08-2011, 00:55:37
Pershendetje!

Perse nuk beni nje gare,keshtu fituesi pervec njohjes si i tille,fames..mund te kete dhe oferta pune.

Sic e thane dhe koleget me lart,koduesi njihet nga punet e tija.

 • Postime: 956
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 29-08-2011, 09:45:05
Po e shtroj kete pyetje pas nje debati qe pata te webmaster.al me disa nga ata qe hiqen sikur dine te kodojne. Po benin si shefa qe ata jane koduesat me te mire shqiptare. Me acaruan ne kulm dhe kur i pyeta qe me tregoni nje mod qe keni krijuar filluan nga justifikimet qe jo nuk kemi kohe dhe bla bla bla. Dhe pastaj kur ju thashe qe vetem fjale kane dhe jo pune me vun direkt ne ban si kalamaj qe jane. Per mua koduesi me i mire shqiptar eshte babjusi. Pa i ber qejfin se ja kam pare punimet te modet e smf dhe te mybb. Po kur pashe dje te forumi i ipb qe kishte krijuar dhe atje mode arrita ne mendimin e shprehur me lart.

Ne rradhe te pare eshte nje  teme per adoleshentet apo me mire per kalamojt edhe ata te cilet ti ke hapur debat ke ai forumi jane me teper se kalamoj.

Por nese do nje pergjigje se kush eshte koduesi me i mire shqiptar duhet ta cilesosh se ne cilen gjuhe programuese!! Apo jo?
Sepse ne C/C++, perl, python dhe JS ka lesht e currit, por nese behet fjale per gjuhe te tilla si HTML, CSS  apo PHP  per mendimin tim eshte Bledi Leka, them ate sepse  marr parasysh risite qe ai ka sjelle ne webosferen Shqiptare, kerko ne google per te dhe do te njihesh me punimet e tij.

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#10 ne: 29-08-2011, 10:07:44
Besoj se te krijosh pamje per cms te ndryshme nuk mjafton vetem te kesh njohuri ne dizajn :) Sidoqofte, duke qene se nuk jam programues s'mund te them profesionalisht se sa i mire eshte dikush.

PS: Me vjen mire qe te shoh verdalle perseri ;)

Per te krijuar pamje per cdo lloji forumi apo cms-je, vetem pak css njohuri dhe firebugu te duhet, sidomos per te kopjuar dhe ndryshuar pak designet qe egistojne. Me firebugun shikon classen apo id dhe i ndryshon vetem pak vlerat a ngjyrave dhe imazhet te css-ja.

Kurse per te krijuar nje design origjinal nga e para duhet te njohesh mire te pakten html dhe css. Nejse, se sic e tha dhe ai shoku me lart kjo eshte teme adoleshentesh.

P.s. Kisha kohe pa u futur te Zeri se kam qene shume i zen me pune keto kohet e fundit. Eshte dhe mbetet forumi nr 1 :)

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 29-08-2011, 15:36:24
Per mendimin tim nje dizajner dhe proramues i mire duhet te kete dhe shpirt artisti. Nuk mjafton vetem njohuria, duhet dhe delli artistit per te nxjerre ne fund dicka vertete te bukur. Dhe sic e dime artiste me shpirt shume pak ka :)

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 29-08-2011, 17:49:47
Njohuria nuk ka kufi.


 ;) ke thene fjale me vend babjus

 kodues nuk eshte vetem dikush qe ka bere nje skript apo nje cms , kodues i mire quhet ai qe ben nje kodim sipar porosise . Nese dikush arrin kete athere quhet kodues i mire. Sa per termin "Me i mire" kete gje nuk mund ta vesh ne gare dhe nder me te miret e te mireve ...

 • Postime: 78
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 29-08-2011, 19:22:07
Bledi
Joni
Armandi 

keta i njoh kam degjuar ndersa per ato qe ke permend me larte jo  por gjithsesi ju uroj fat te gjitheve.

Edhe ky cuni i IceTheme qenka i zoti :)

Nder to vecoj Bledin sepse me PIKA WEB ka ber revolucion ne websferen shqiptare me tvertet nje qe na duhet

Joni edhe ky nje person me talent ka krijuar gjithashtu nje script opensource  http://ditari.im dalngadal eshte duke marre fam ne websferen shqiptare.

Pra keta dy kan nje portofol te mir te punve te tyre me te 2 kam pas rastin te flas online  dhe shpresoj ne web-day e ardshem te takoehm edhe live per tshkembyer njohuri

Temat e fundit