Lindja e Twitter - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Lindja e Twitter

Lindja e Twitter

· 2 · 613

  • Postime: 28013
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 27-12-2009, 01:06:01
Jack Dorsey krijuesi i Twitter me një postim në flickr të datës 5 korrik 2006, vë në dijeni hapat e parë të projektit të tij, twitter.

Në këtë shkrim ai tregon se si lindi twitter, si u ideua dhe është vënë në praktikë, derisa u vendos që përfundimisht të mbahej forma e një SMS prej 140 karakteresh.

Projekt i cili si ide ka lindur që më dt, 31 Maj 2000. Menduar dhe tentuar të përmirësohet në koncept nga krijuesi për një periudhë 5 vjeçare derisa në vitin e 6 ai mori jetë.

Burimi: http://www.eklipsi.com/lindja-e-twitter/

  • Postime: 28013
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 27-12-2009, 01:06:51
Citim
On May 31st, 2000, I signed up with a new service called LiveJournal. I was user 4,136 which entitled me a permanent account and street cred in some alternate geeky universe which I have not yet visited. I was living in the Sunshine Biscuit Factory in Oakland California and starting a company to dispatch couriers, taxis, and emergency services from the web.

One night in July of that year I had an idea to make a more "live" LiveJournal. Real-time, up-to-date, from the road. Akin to updating your AIM status from wherever you are, and sharing it. For the next 5 years, I thought about this concept and tried to silently introduce it into my various projects. It slipped into my dispatch work. It slipped into my networks of medical devices. It slipped into an idea for a frictionless service market. It was everywhere I looked: a wonderful abstraction which was easy to implement and understand.

The 6th year; the idea has finally solidified (thanks to the massively creative environment my employer Odeo provides) and taken a novel form. We're calling it twttr (though this original rendering calls it stat.us; I love the word.ed domains, e.g. gu.st). It's evolved a lot in the past few months. From an excited discussion and persuasion on the South Park playground to a recently approved application for a SMS shortcode. I'm happy this idea has taken root; I hope it thrives.

Some things are worth the wait.

Temat e fundit