Miliarda njerëz përgjohen përmes telefonave nga një dobësi e kartelave SIM - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Miliarda njerëz përgjohen përmes telefonave nga një dobësi e kartelave SIM

   Miliarda njerëz përgjohen përmes telefonave nga një dobësi e kartelave SIM

  · 1 · 1498

  • Postime: 4266
  • Karma: +73/-57

  ne: 13-09-2019, 17:35:47
   


  Në botën e sotme, është duke u bërë e vështirë çdo ditë të ruani privatësinë tuaj. Një sulm i ri i kartave Sim: Simjacker dëshiron ta bëjë jetën tuaj edhe më të vështirë duke shfrytëzuar një dobësi në sim celular.

  Sulmi Simjacker përdor një mjet të integruar dinamik sim të quajtur shfletuesi S @ T. Është një teknologji e trashëgimisë e ngulitur në kartat SIM të lëvizshme që nga 2009.

  Dobësia e Simjacker po lejon hakerat të kryejnë sulmin shërbimit DoS, të zbulojnë informacionin tuaj personal, të dërgojnë dezinformata duke përdorur numrin e kontaktit tuaj, etj.

  Më e keqja është se raportet pretendojnë se një kompani private po punon ngushtë me agjencitë qeveritare për të spiunuar një miliard përdorues të pranishëm në 30 vende të botës me ndihmën e sulmit Sijmacker.

  Pothuajse të gjithë përdoruesit e prekur nuk e kanë idenë se siguria e tyre është komprometuar.

  Sulmi i kartës SIM: “Simjacker” – Si ekzekutohet?

  Meqenëse e meta e Simjacker sulmon SIM pa marrë parasysh markën e smartphone përfshirë Apple, Motorola, Samsung, Goole, Huawei dhe ZTE është prekur nga kjo dobësi.

  Procesi kryesor i ekzekutimit të një sulmi Simjacker përfshin hapat e mëposhtëm:

  1) Një SMS që përmban një kod Spyware dërgohet në mesazhet e telefonit tuaj.
  2) Kjo mesazh udhëzon SIM për të ekzekutuar dhe marrë informacion të ndjeshëm nga të dhënat.


  Gjatë gjithë këtij procesi, pronari i telefonit është plotësisht i vetëdijshëm se informacionet e tij po rrjedhin ose ai po spiunohet.

  Kur një haker kryen me sukses sulmin e Simjacker, ata mund të detyrojnë telefonin e përdoruesit të hapë softuer me qëllim të keq, të vjedhë informacionin e tij, të përhapë informacionin duke përdorur telefonat e pronarëve, etj.

  Ky lloj i cenueshmërisë mund të nxisë një dhunë serioze në epokën e lajmeve të rreme. Rastet e trazirave dhe dhunës në turmë janë raportuar në disa vende në Indi për shkak të mesazheve të rreme në WhatsApp.

  Sipas hulumtuesive të Cybersecurity, ndjeshmëria e Simjacker gjithashtu po evoluohet për të kryer lloje të reja me qëllim të keq në telefonin e përdoruesit.

  Njerëzit që jetojnë në vende si Amerika, Evropa, Lindja e Mesme, Afrika Perëndimore janë prekur më së shumti. Sidoqoftë, duke marrë parasysh shkallën e këtij sulmi, nuk është e gabuar të supozohet se pothuajse të gjithë në botë kanë qenë një viktimë e padëshiruar e këtij sulmi për dy vitet e fundit.

  Sipas raportit, përdoruesi që mban kartën SIM me defekt sulmohet 5 herë mesatarisht në javë. Në rastin më të keq, një përdorues i vetëm sulmohet pothuajse 250 herë në javë duke përdorur sulmin e Simjacker.

  Adaptive Mobile Security, i cili identifikoi sulmin, tha që ata po bashkëpunojnë ngushtë me industrinë e lëvizshme për ndalimin e këtij sulmi. Sipas tyre, sulmi i Simjacker paraqet një rritje masive të “kompleksitetit” dhe “sofistikimit” të sulmeve mbi rrjetet bazë mobile.

  Firma e sigurisë pretendon se Simjacker është krijuar nga një kompani private në bashkëpunim me qeverinë për të spiunuar përdoruesit. Ende nuk ka asnjë informacion për emrat e tyre.

  //kosova.live

  Temat e fundit