Mund te me ndihmoni ? - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Mund te me ndihmoni ?

Mund te me ndihmoni ?

· 2 · 1075

  • Postime: 49
  • Karma: +0/-0

ne: 15-05-2007, 15:23:54
Pershendetje kam instaluar nje forum SMF para disa kohesh, dhe tani dua ta transferoj ne nje server tjeter. Por nuk dua qe te humbas anetaret edhe postimet, prandaj me duhet ti bej back up dhe restore database-it. Me sa vura re SMF paska nje mangesi fatale ne kete aspket, nuk ka asnje opcion per te bere restore database, ose per te futur anetaret dhe postimet. Ka ndonje nga ju qe mund te me ndihmoj?
 

  • Postime: 3783
  • Karma: +16/-2
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 17-05-2007, 20:51:54
Me sa vura re SMF paska një mangesi fatale ne këtë aspket, nuk ka asnjë opcion për te bërë restore database, ose për te futur anetaret dhe postimet.

Backup (kopje) mund te besh nga Paneli i Administrimit --> Mirëmbajtja e Forumit (Admin --> Forum Maintenance), ose ne phpMyAdmin. Ndersa per importimin e bazes se te dhenave perdoret phpMyAdmin ose ndonje program tjeter i ngjashem i instaluar ne server.

Meqe ti po e kalon forumin ne server tjeter, ka mundesi qe hosti i ri te te ofroje mundesine qe ta bejne ata kalimin e bazes te te dhenave nga serveri i vjeter te i riu. Por edhe po nuk e bene ata, s'eshte shume e veshtire ta besh vete.

Do te te keshilloja qe paraprakisht te kerkosh nga hosti i vjeter qe te te dergojne, pervec dump-it qe te japin normalisht, edhe skedaret fizike per tabelat e bazes se te dhenave; zakonisht, informacioni per secilen tabele ruhet ne 3 skedare me prapashtesat .frm, .MYD dhe .MYI (te duhen te tri skedaret per secilen tabele).

Temat e fundit