Nje vizion i internetit te se ardhmes.... - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Nje vizion i internetit te se ardhmes....

Nje vizion i internetit te se ardhmes....

· 6 · 1132

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 17-05-2009, 23:33:34
Nje artikull mjaft interesant qe prezanton nje vizion se si mund te jete interneti i se ardhmes (e afert apo e larget akoma s'dihet).
Artikulli eshte ne gjuhen angleze dhe fatkeqisht s'kam kohe ta perkthej, por besoj se per shumicen eshte i kuptueshem. Lexim te kendshem.
;)

******

In the future people will look back at the current web and smile - like we do when we think of the first motor cars with all the controls and pedals arranged differently by each manufacturer.

Our kids will say: "Wow, did each website really have its own proprietary interface?" or "Did each website really store and control the information you entered there?", or, perhaps, "Dad, what's a website?"

Our kids will know a different, more fluid web.

They will think in terms of streams. Streams will be like TV channels, where information is broadcast by everybody to everybody. People will be able to access any stream, but only the stream owner can decide what they can see inside.

Our kids will not access multiple websites. They will simply use their favourite stream manager.

Our kids will decide precisely what information they view, and how it is displayed on their screens. Software streams will provide them with the tools for this interaction.

They will use the same text editor for everything.

They will choose a common format for viewing similar items. It will be very easy to group and compare similar items - wherever they come from.

Our kids will always own and control their information, even if it's stored remotely.

Some streams will update continuously, others infrequently. Some will be on demand. There will be powerful tools for filtering streams with a high level of semantic precision. It will be very easy to find things, and people will create new streams by filtering and combining existing streams.

Some streams will be free, and some will contain adverts. But the best ones will incur a fee, based on usage. They won't be expensive because there will be billions of users, and lots of competition. This also applies to software.

But our kids won't be happy with their web. Kids never are.

Welcome to the cloud.

http://lmframework.com/page.php?id=vision

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 18-05-2009, 18:01:18
duket abstrakte, por edhe interesante :P
dmth domainet .info mund te marrin nje vlere dhe respekt disi me te madh, right?

 • Postime: 406
 • Karma: +1/-0

#2 ne: 18-05-2009, 20:52:27
hmm hmmmmm: hmmmmm: hmmmmm:

me duket me i mire ky qe kemi sot :P

 • Postime: 170
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 18-05-2009, 21:26:36
Interesante! Them se kjo e ardhme mund te vije shum shpejt.

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 19-05-2009, 07:01:52
Per mendimin tim keto "rrymat" do te jene me siguri pjese e rendesishme e internetit, por gjerat nuk do te jene tamam sic "profetizon" ky autori i ketij artikulli.

Se pari sepse interneti ndryshe nga mediat konvencionale funksionon ne menyre te ndersjellte, pra jo vetem ne nje drejtim Media -> End User por Media <-> End User. Nuk eshte vetem nje website qe shkon te perdoruesi, mbi te gjitha eshte perdoruesi qe shkon atje, behet pjese e saj, e ndryshon, i jep forme dhe permbajtje. Sic e dime interneti i sotem bazohet mbi te gjitha mbi permbajtje te krijuar nga vete perdoruesit e tij.

Ne Youtube, Facebook, Forume, blogje nuk eshte se ne vetem shkojme e marrin infot qe na nevojiten (ne te ardhmen do te na vijne direkt ne desktop), por dhe behemi perdorues aktive me vendosje videosh te reja, postim temash e komentesh etj etj etj...

Keshtu, kete vizionin qe e sheh internetin si nje shume rrymash, te cilat shkojne vete te perdoruesit, sikur te ishin kanale TV, une s'e shoh tamam ashtu, pikerisht prej faktit sepse ka shume interaksion website-user.

Pastaj e bukura e internetit eshte pikerisht shumellojshmeria dhe individualiteti i cdo websiti. Psh une ndonjehere, kur kam kohe, mund te qendroj ore e ore vetem duke lundruar keshtu kot faqe me faqe dhe kjo jo se gjej kerkoj ndonje gje te vecante, por thjeshte per kenaqsine e lundrimit dhe zbulimit te gjerave te vecanta.
Prandaj nuk besoj se interneti i rrymave do te jete aq i zbehte sa ky qe parashikohet.

 • Postime: 28220
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 19-05-2009, 07:04:25
duket abstrakte, por edhe interesante :P
dmth domainet .info mund te marrin nje vlere dhe respekt disi me te madh, right?

Jo tamam. Madje nese do behet tamam keshtu, domenet do jene fare te parendesishem, sepse informacioni do te jete organizuar ne keto rrymat, te cilat i permbledhin infot ne menyre automatike nga burime te ndyshme.

Temat e fundit