“Ok boomer” - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

“Ok boomer”

“Ok boomer”

· 2 · 1910

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 25-11-2019, 11:03:49
Çfarë domethënë “Ok boomer”, fraza që ka pushtuar rrjetet sociale?
 

Ok boomer u bë më pas reagimi prindëror, që brezi i viteve nëntëdhjetë duhet të durojë nga ai i viteve ’40 dhe ’50. Shprehja më pas u bë meme në TikTok dhe në Twitter, dhe pasi përfundoi në New York Times, tani mund ta gjesh kudo.

Me pak fjalë, bëhet fjalë për një luftë të vërtetë dialektike, mes “gjyshërve” dhe “nipërve”, që përkthen limitin e komunikimit mes dy ndjeshmërive të kundërvëna njëra-tjetrës. Me sa duket në çdo fushë, kohët e fundit edhe sa i përket temës për më të mirën e planetit.

Brezat e rinj mendojnë se të moshuarit kanë shkatërruar Tokën, duke i lënë ata në prag të krizës ekonomike. Ndërkohë që, të moshuarit mendojnë se janë pikërisht këta të rinjtë përgjegjësit për mosmirënjohje. Eshtë një lexim sipërfaqësor nga të dyja palët, por që nxjerr fare mirë zbuluar luftën mes brezave, dhe që sot, me frazën nëpër dhëmbë, është bërë viral. / bota.al

  • Postime: 728
  • Karma: +1/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 25-11-2019, 13:39:57
Te famshme e beri kjo deputete e parlamentit Neozelandez kete fraze.

Temat e fundit