×
Hyrja
Profili

Opera Unite

Opera Unite

· 4 · 759

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 16-06-2009, 16:20:16
Opera ka sjelle ndoshta risine me domethenese te koheve te fundit ne boten e internetit.
Risija nga Opera quhet "Opera Unite"- dhe me ane te saj cdo kompjuter qe e ka te instaluar kthehet praktikisht ne webserver duke mundesuar shperndarjen e fotove, dokumentave, videove, mp3-ve shume lehte, pa pasur nevojen per hostim diku tjeter.
Madje edhe website e chat-e mund te hostohen me ne PC me ane te Opera Unite.

Them se kjo eshte nje nga te rejat me domethenese sepse mund te revulucionarizoje vertete internetin, duke ulur vleren e portaleve te medha te interntit, qe kane per baze shperndarjen e te dhenave mes perdoruesve, duke ua dhene fuqine vete perdoruesit te thjeshte.

Shikoni videon shpjeguese ketu:Me shume mund te lexoni ketu: http://unite.opera.com/

  • Postime: 114
AB
#1 ne: 16-06-2009, 21:36:22
Ne fakt ideja eshte fantastike! Nuk e kisha menduar me pare, megjithese shume kush e ka filluar nje faqe interneti, apo nje irc ne kompjuterin e tij. Padyshim nese kjo ide zhvillohet me tej do ishte nje Web 3.0 interesant, nje vale e pafund informacioni.

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 16-06-2009, 23:04:45
Mbase Opera nuk do te jete ajo qe do ta popullarozoje kete epoke te re te Web-it, por ama eshte nje hap i rendesishem qe mund t'u tregoje te tjereve se ku duhet te shikojne.
Besoj se nuk do te vonoje dhe do te kemi ndonje plugin per Firefox qe do te beje kete gje, e pastaj do te nise ndonje start-up tjeter nga Silicon Valley qe do te shpenzoje miliarda.

  • Postime: 114
AB
#3 ne: 17-06-2009, 08:47:05
Olti,
Kam pershtypjen se e nenvleresojme Opera-n. Eshte e vertete qe ajo nuk ka arritur ate popullaritet te browserave te tjere, por te them te drejten, ne aspektin teknologjik dhe te rregullave te W3C, ajo eshte nder kompanite me serioze dhe qe ka implementuar me shume dhe me pare, rregullat dhe standartet.

Eshte e vertete qe dhe browserat e tjere mund te ndikohen nga nje praktike e tille, por mundet dhe te mos humbasin fokusimin nga ambientet e tjera. Google eshte e perqendruar ne WAVE per castin dhe i intereson perdorimi i kesaj teknologjie qe eshte komplet kundra idese se operas(mendimi im i pa mbrojtur nga ndonje artikull). Firefox po lufton per te mbajtur vendin si browser dhe per ta kthyer ne nje proces fitimi. Internet Explorer tenton te krijoje "varesi" me produktet e tjera Office, maksimumi do te implementoje ca MSNra e Mail Clients ne browser... dhe ngelet qe Software si Opera pa interesa te tjera pervec zgjerimit te tregut perdorues, qe te ndjehen te lira per te investuar ne keto ide te reja.