Per me shume ndershmeri ne internetin shqiptar! - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Per me shume ndershmeri ne internetin shqiptar!

Per me shume ndershmeri ne internetin shqiptar!

· 21 · 2742

 • Postime: 27909
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 24-08-2010, 01:47:44
Kete thirrje e kam ne pergjithesi per ato faqe lajmesh, apo dhe per ato media te medha qe shperndajne informacion ne web, por dhe per ata blogger, si dhe per ata administratore e postues forumesh. Ne fund te fundit per te gjithe ata qe postojne dicka ne internet.

Behuni te ndershem!
Njihjani tjetrit punen dhe jepini kreditet e duhura. Eshte per te ardhur keq qe edhe pas gjithe kesaj kohe ende ne internetin shqiptar shumica qe prodhon apo shperndane informacion kujdeset verberisht qe te MOS i jape kreditet e duhura atyre qe i meritojne apo qe i posedojne ato.

Jini te ndershem se asgje nuk humbni, vetem se tregoni veten tuaj me profesionale- dhe ne fund te fundit i jepni hakun atij qe e ka. Nuk eshte joprofesionale te marresh informacion nga diku. Joprofesionalizem eshte te mos citosh, permendesh dhe tregosh se ku je bazuar per ate qe ke vene online.

Jam i detyruar te bej kete thirrje publike sepse me vret syte te shoh gjithe ato faqe qe edhe se kane informacion identik apo gati identik, te gjitha pretendojne se jane burimi i ketij informacioni.
Jam i detyruar te shkruaj keto rrjeshta sepse s'eshte serioze qe media te medha "lodhen" te presin fotot e marra gjetke, vetem e vetem te mos tregojne nga i kane marre.

Duhet t'i shkruaj keto rrjeshta sepse eshte skandaloze qe gjithe ato faqe te reja lajmesh, qe po mbijne si kepurdha pas shiut, duket sikur po duan te tregojne se kane monopolin mbi informacionin shqip ne internet.

Me shume ndershmeri ne internetin shqiptar, ju lutem!

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 24-08-2010, 03:19:31
Mire e thua po kujt ja thua ! Dikur vija te drejten e autorit edh etani vazhdoj ta vendos kur e marr lajmin nga nje faqe zyrtare gazetash ose nga blog personal. Nuke vendos kur e marr nga 'kerpudhat' sepse e di qe sjan ato burimi i lajmit.

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#2 ne: 24-08-2010, 19:55:15
Ahahahaha, ndershmeria andej eshte fjale e huaj qe nuk njihet :D

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 07-01-2011, 22:37:30
Mire e thua po kujt ja thua ! Dikur vija te drejten e autorit edh etani vazhdoj ta vendos kur e marr lajmin nga nje faqe zyrtare gazetash ose nga blog personal. Nuke vendos kur e marr nga 'kerpudhat' sepse e di qe sjan ato burimi i lajmit.

fjale me vend "Mire e thua po kujt ja thua" ndoshta ndryshojne pas disa viteve.

 • Postime: 151
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 08-01-2011, 00:36:21
O Max, adminat qe po u drejtohesh nuk kane as veshe per ti hyre nga njeri e dale nga tjetri.
Po mendoja te njejten gje qe the me lart nja tre ore me pare kur po vizitoja blogje dhe portale te ndryshme shqiptare. Zgjidhja me e mire pas meje do ishte sikur origjinuesit e ketyre lajmeve/informacioni te mobilizoheshin dhe ti hiqnin fare online kopjuesit, se keshtu me thirrje aha...
Fundja fundit duhet te marrin iniciativen vete keto publikues origjinale, te ankohen tek hostet e kopjuesve ose te perdorin menyra te tjera me agresive. Nese keto gjera do ndodhnin ne print me gazeta rivale, atehere kam pershtypjen se do behej dicka, por problemi i ketyre mediave eshte se akoma nuk dine ta vleresojne, ose e anashkalojne webin si pa te keq.

 • Postime: 16
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 08-01-2011, 00:56:02
Mjafton te shikosh sitet e medjave te medha.. qe KOPJOJNE lajmin ORIGJINAL siç ishte ne yahoo, bashke me foton, identike (te zvogluar pak po..per kete kane te ndrejten e tyre dhe ata... :S ) dhe as nuk kishte gjurme se nga kishte ardhe ai informacion...
lere ti pastaj keto sitet me te vegel..
edhe per mendimin tim ka shume site lajmesh sot ne shqip..teper!!!!

----
personalisht kam disa artikuj te cilet i kam PERPUNUAR  nga fonte te ndryshme dhe duke shtuar stilin personal, plus nga ata qe lexoj ne libra etj..
madje kam vene edhe librat me foton, PUBLICITET FALAS,,, duke i keshilluar per lexuesit e mi...
nuk mendoj se nje sit i vogel ka aq force te marre i pari lajmin prandaj te gjithe e dine qe jane te kopjuar..mjafton ti shikosh ne facebook si i publikojne njeri pas tjetrit...
eshte e pamundur te kerkosh ndershmeri.... nuk do te ndodhe kurreeeee...:) fatkeqsisht ose per mir.. (sepse keshtu fillojne e kuptojne cilet jane sitet e vertet...)
flm

 • Postime: 1439
 • Karma: +13/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 08-01-2011, 01:23:50
Max urime per temen :)
Ndoshta nje dite te gjithe ata qe vjedhin nga te tjeret dhe nuk ruajn te drejtat e autorit, do ta kuptojne qe nuk eshte zotesi por eshte injoranci ajo qe bejne.

Arjoli

 • Postime: 98
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 08-01-2011, 02:24:58
ky fakt te le per te deshiruar  :(
sinqerisht po me mer frika te postoij ne faqen time info nga me te reja apo pjes te studimeve te mija

ja cme ndodhi: ju lutem shifeni me kujdes kete teme informacion
http://www.universalb.com/showthread.php/117-Eklipsi-i-Diellit-i-dates-4-Janar-2011

shifeni daten qe e kam postuar , ne te njejten date e kam postuar dhe tek Zeriyt,forumishqiptar, dhe nje website tjeter te nje shoku ,

kur shof me dat 3 nje dit para eklipsit tek nje x website ishte postuar i njejti postim imi me te njejten video
dhe ishin hequr pjeset e shkrimeve te para qe kam bere ne teme , pershembull: ost eshte data 30.12.2010 dhe sa ka hyre viti i ri disa ore me para, etj. ky kodoshi kishte len videon orgjinale dhe disa shkrime, dhe ne fund shkruante ky informacion rrjedhon si pjes e lajmeve te nases, kur faktikisht video kishte emrin e programit , qe ishte location Tirana me kordinata etj , dhe ne fund te videos kisha shkruajtur , Stafi universalb ju uron gezuar vitin e ri 2011, gjithsesi pasi u ankova te hosti ja fshine postimin e detyruan ta fshinte si postim, dhe sinqerisht sdo i thoja kurr asi fjal nese do ishte i sinqert e te vente tpakten nje eitket qe ky info eshte mar nga universalb etj.

sinqerisht a ka ndonje zgjidhje per ket gje
sepse kam nje informacion rreth 2012 te sakt me prova etj dmth inofmracion qe kushdo qe do e lexoj jam i bindur qe do e bej hallall ate 20 min apo 30 min qe ka shpenzu per ta lexuar . por mka mar frika me hedh kto gjera ne wesbite sinqerisht, sepse perfundojn ne mbar internet, dhe ne fund vehet etiketa qe eshte mar nga nasa e budallalliqe te tilla.

 • Postime: 27909
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 08-01-2011, 13:04:58
Citim
Zgjidhja me e mire pas meje do ishte sikur origjinuesit e ketyre lajmeve/informacioni te mobilizoheshin dhe ti hiqnin fare online kopjuesit, se keshtu me thirrje aha...


Problemi fillon pikerisht ketu. Jane mediat e medha ato qe vjedhin po ashtu gjithe diten dhe nuk vendosin gati kurre burimin. Te lexosh gazetat tona jane copy-paste (te perkthyera) te mediave boterore.

 • Postime: 123
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 08-01-2011, 14:55:42
Max nuk kam dakort me ty.Jam dakot qe te zbatohen ligjet,por ti ke hyre ne nje treg ku rreziku i mos respektimit te ligjit eshte me i madh se shtete te tjera.

Jane klientet qe vendosin se kush mund te fitoj.

Diktatoret e medhenj,qe ne sot nuk i duam me...kane lene disa gjera qe prej tyre mund te nxjerresh mesim.
Ne nje dore kazmen ne tjetren pushken=Puno dhe mbroje punen tende.

Gazetat e medha shqipe perkthejne nga te huajat ashtu si te huajat nga tonat.

Gjithsesi keta qe vjedhin(jo gazetat e medha) jane thjeshte Nicchia(nuk rezistojne per kohe te gjate).
psh:Big brother ne shqiperi ka sit,ka forum,ka gjithcka....edhe sic e shikon kane hapur shume site hajdut.

 • Postime: 376
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 09-01-2011, 02:08:37
Nuk edi a funksjonon per Shqiptaret e kam provuar ne faqe te huaja sepse nuk kam faqe lajmesh Shqiptare
Raportoni ne https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport

eshte per te raportuar spam OK po nese zgjidhni opsionin Other (specify) burri huaj fluturon ne sandbox

Ky sistem ka qene dhe me perpara por keto kohet e fundit e kam provuar dhe brenda jave te vjen rezultati.

 • Postime: 151
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 09-01-2011, 05:24:36
Problemi fillon pikerisht ketu. Jane mediat e medha ato qe vjedhin po ashtu gjithe diten dhe nuk vendosin gati kurre burimin. Te lexosh gazetat tona jane copy-paste (te perkthyera) te mediave boterore.

Hm. Me kishte shpetuar ajo pjesa e mediave te medha ne postimin e pare. As qe e kisha idene per kete. Perkthimi e me pas rinkonstruktimi i informacionit sipas stilit individualist te mediave ne fjale kuptohet/pranohet edhe pa nje te permendur te lajmit origjinal, se paku ne Shqiperi... se ne fund te fundit, mfal nqs e kthej filozofike, edhe ajo gazete qe ka shkruar e para per te tille lajm ka qene thjeshte observante; mediat, sado te medha apo te vogla, jane ne biznesin e te treguarit kurse tregimet krijohen vetvetiu e ngelin pa pronare. Perkthime copy paste fjale per fjale e te njejten strukture fjalishe e me the te thashe jane te papranueshme per mendimin tim. Se pakti kam shprese se nuk kopjojne njera tjetren kur behet fjale per lajme shqiptare.

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 09-01-2011, 08:55:32
me ka ndodhur dhe ndodh ende me www.shpija.co.cc sa me thone se do vendos burimin, nuk e vendosin e lajmet i marrin. po skemi cte bejm.

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#13 ne: 11-01-2011, 22:01:27
Do shume vite qe interneti shqiptare te arrij nje ndershmeri dhe profesionalizem tamam. Po kjo mund te arrihet vetem ne se me pare realizohet ne jeten relae.

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 11-01-2011, 22:57:41
Nuk edi a funksjonon per Shqiptaret e kam provuar ne faqe te huaja sepse nuk kam faqe lajmesh Shqiptare
Raportoni ne https://www.google.com/webmasters/tools/spamreport

eshte per te raportuar spam OK po nese zgjidhni opsionin Other (specify) burri huaj fluturon ne sandbox

Ky sistem ka qene dhe me perpara por keto kohet e fundit e kam provuar dhe brenda jave te vjen rezultati.
@Daku mund ta shpjegoshe pak me qarte se si funksionone kjo?
Se eshte ne anglisht, dhe se kapa mire kuptimin.

 • Postime: 27909
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 06-02-2011, 11:18:27
Muajt e fundit po ve re nje fenomen qe ka te beje me lajmet VIP ne faqet shqiptare. Duke qene se ne kemi punuar dhe punojme shume me http://vipat.info/ per te mbledhur lajme nga burimet me te rendesishme per kete tematike, vijne pastaj keto faqet parazitare shqiptare, apo dhe disa te tjera qe kane goxha emer dhe i marrin lehtesisht lajmet prej aty.
Por me e keqja nuk eshte se nuk vene kreditin e Vipat.Info, i cili ne shumicen e rasteve nuk ekziston, pasi nuk jemi ne burimi i lajmeve, por heqin dhe burimin e vertete te lajmeve, te cilin ne kujdesemi gjithmone ta kemi aty.
Rastet me flagrante jane ato te Botasot.info e disa te tjera media me pak te njohura, por dhe te BalkanWeb apo Telegrafi.com, ku ky i fundit mjaftohet vetem te vere si burim "mediat shqiptare".

 • Postime: 123
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 06-02-2011, 14:41:24
Jam shume dakort me ty max.Keta njerez shtyhen nga motivi se nuk ka drejtesi ne Shqiperi.

Shume faqe i kopjojne lajmet.E deri diku jam dakort...por nese ti hap faqe eksluzive per lajme dhe i kopjon...kjo ska mendere te rrije.

Ka shume menyra per te bere lajme.Duke dilluar nga perkthime nga shqip ne te huaja apo anasjelltas...

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 07-02-2011, 17:12:32
Muajt e fundit po ve re nje fenomen qe ka te beje me lajmet VIP ne faqet shqiptare. Duke qene se ne kemi punuar dhe punojme shume me http://vipat.info/ per te mbledhur lajme nga burimet me te rendesishme per kete tematike, vijne pastaj keto faqet parazitare shqiptare, apo dhe disa te tjera qe kane goxha emer dhe i marrin lehtesisht lajmet prej aty.
Por me e keqja nuk eshte se nuk vene kreditin e Vipat.Info, i cili ne shumicen e rasteve nuk ekziston, pasi nuk jemi ne burimi i lajmeve, por heqin dhe burimin e vertete te lajmeve, te cilin ne kujdesemi gjithmone ta kemi aty.
Rastet me flagrante jane ato te Botasot.info e disa te tjera media me pak te njohura, por dhe te BalkanWeb apo Telegrafi.com, ku ky i fundit mjaftohet vetem te vere si burim "mediat shqiptare".
Telegraf per mua eshte kote fare, kam disa kohe qe i kabere nje kerkese per te mare disa informacione nga aty dhe ende nuk me kane kthyer pergjigje, u duket vetja se kush e di se kush jane, por eco varja, une do te sygjeroja se per dicka te tille ankohu se ja vlene, se peshku qelbet nga koka thote populli, dhe po nuk u vu cik aty rregull mos kerko te respektojne me te vegjlit.  ;)  :D

 • Postime: 43
 • Karma: +0/-0

#18 ne: 08-02-2011, 15:14:46
Zgjidhja e temes eshte me shume pergatitje per webmasterat!

webi eshte i mbushur plote me kode ne javascript te cilat çaktivizojn kopimin e tekstit apo right clickun, e kjo do te mjaftonte per nje pjese te mire te vizitoreve, nese dikush ka njohuri deri aty sa te kaloj kete lloj mbrojtjeje (shume e thjeshte, ç'aktivizon javascriptin ne browser  :perqafim ) atehere ne kete rast zgjidhje eshte ajo qe quhet "encryptim" i faqes. Qe me sakt eshte nje konvertim i komplet faqes ne nje "kod te pakuptueshem" javascript, qe nga ana tjeter do te ishte perseri i dukshem per browserat.

Tools?
http://www.antssoft.com/htmlprotector/index.htm
apo te tjere online, ka sa te duash.

Si mund te thyhet kjo ^^

kete spo e themi  :D

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 03-03-2011, 00:33:02
Ja nje kerkim interesant qe bera sot une ne internet ne lidhje me nje teme.
Dhe me beri pershtypje se te njejten tem dhe te njejten imazh e ksihin te gjitha faqet VOA, Ikub, shqiperi.com infoglobi e ku di une se nuk kam kohe te meresha gjate me keto gjera por nje gje nuk kuptova se asnje nuk referonte ndonje burim te lajmit. hmmmmm:
http://www.google.gr/search?hl=sq&q=pasojat+e+perdorimit+te+celularit&btnG=K%C3%ABrko  :perqafim

 • Postime: 1113
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 20-01-2012, 00:53:43
Duke kopjuar disa lajme neper internet  :D gjeta disa gjera interesante, dhe duke vlersuar dhe punen e botusve vendosa dhe burimin nga ku e kam mare lajmin pasi kisha lexuar kohe me pare nje ankese qe kishte bere webmasteri faqes dhe keshtu vendosa te jem i ndershem.
Por duke pare postimet vura re nje teme qe e kisha pare diku tjeter ne nje medija ta madhe e cila zore se mund te vjedhi postime, por keta shoket tane webmaster tek te gjitha postimet e tyre kishne vene ne funa /faqaime.com kurse tek ai postim nuk kishin referua as gje.
Si mendoni ju a ja vlene qe keta ti respektojne dhe te tjeret duke vendosur burimin kur marin nje info nga keta? hmmmmm: hmmmmm: hmmmmm:

Temat e fundit